13. kolo: Košičania ukázali silu pod košom, Karlovka si z východu vezie prehru
28. novembra 2016

V zápase trinásteho kola zaznamenali hráči Karlovky druhú prehru s tímom KB Košice. Ide o druhú prehru Karlovky s týmto súperom v aktuálnom ročníku Slovenskej basketbalovej ligy. Domáci pritom po celý čas viedli a napriek zvýšenej aktivite Karlovky v závere zápasu žiadny zvrat nepripustili. Stretnutie skončilo výhrou domácich 93:81. Po prehre si Karlovka pripísala svoju ôsmu prehru a v súčasnosti si drží 8. priečku a teda aj ambíciu postúpiť do play-off.

Každá štvrtina sobotného stretnutia mala rovnaký priebeh. V prvej polovici navyšovali Košíčania svoj náskok, aby "Vysokoškoláci" potom v druhej polovici svoje manko sťahovali. Bohužiaľ, ani raz sa vedenie Košíc neznížilo do remízového stavu a zatiaľ čo po prvej štvrtine to bolo o päť bodov, po druhej o deväť, po tretej už o desať a toto vedenie si východniari udržali až do samého záveru. I keď, vyhrávali v poslednej časti hry už o 21 bodov, Karlovka dokázala znížiť na prijateľných 12 bodov.

Všetky štatistiky zápasu sú vzácne vyrovnané. Doskoky 34:34, asistencie 25:25, straty 18:17 a aj v streľbe sa Karlovka vyrovnala kvalitnému súperovi, keď trafila 22 pokusov za dva body a osem za tri. Košičania ale chodili na čiaru trestných hodov oveľa častejšie ako hostia a dali stade o 9 bodov viac. To bolo následkom až 26 faulov Karlovky, pričom domáci celok sa voči pravidlám previnil iba 19-krát.

Nárast náskoku Košíc v druhom polčase môžeme pritom pričítať aj na vrub trojbodovej streľbe, ktorá Karlovke v prvej polovici vychádzala na výbornú, no po šestici košov spoza oblúka v prvej polke trafili "Vysokoškoláci" v tej druhej už iba dve. So zastaveným "trojkostrojom" a Košickou prevahou pod košom nemala Karlovka šancu pomýšľať na úspech. Košičania napriek veľmi úspešnej prvopolčasovej streľbe z väčších vzdialeností tlačili v druhej polovici loptu pod kôš a z diaľky nevystrelili ani polovicu z toho, čo pred tým. Aj vďaka tomu dosiahol center Košíc Michal Baťka 22 bodov stal sa najlepším slovenským hráčom kola.

Výborná prvá štvrtina vyšla Michalovi Kožárovi, ktorý trafil tri trojky, no potom už bohužiaľ ani jednu. Napriek tomu bol najlepším strelcom hostí so 16 bodmi, ku ktorým pridal 5 doskokov a 2 asistencie. Problémom pre obranu hostí bol ako tradične aj Dalibor Hlivák s 13 bodmi a 6 asistenciami, cez hranicu 10 bodov sa prešmykol aj Marek Doležaj s 12 bodmi a Braňo Brliť s 10 bodmi a výbornými 6 doskokmi a 5 asistenciami.

V stredu majú hráči Karlovky pauzu, 14. kolo im prinieslo voľný žreb. V sobotu ale cestujú na horúcu palubovku do Handlovej a doma sa predstavia v stredu 7.12., kedy privítajú Lučenec.

KB Košice - VŠEMvs Karlovka Bratislava 93:81 (28:22, 22:19, 23:19, 20:21) - stats
Košice: Žiak 18, Pilčevič 11, Ivelja a White po 9, Zimič 6 (Baťka 22, Baldovský 9, Galata 6, Nikolič 2, Duda 1, Dratva 0)
Karlovka: Kožár 16, Hlivák 13, Hašan 3, Galád 2, Židzik 0 (Doležaj 12, Brliť 10, Krajčír 9, Abrhám 7, Lehman 5, Podhorský 4, Halmeš 0)
TH: 26/22 - 16/13, Fauly: 19 - 26, Trojky: 9 - 8, Rozhodovali: Kúkelčík, Karniš, Kiss

Info o ďalších zápasoch nájdete tu.

Povedali po zápase:

Dražen Brajkovič (tréner Košíc): "Nebol to pre nás ľahký zápas. Za sebou sme mali veľmi náročnú kombináciu súbojov proti Leviciam, Prievidzi a Interu a to nás stálo veľa síl. Karlovke navyše padali trojky a nedala nám nič zadarmo. Celkovo ale môžeme byť spokojní. V tretej štvrtine sme súperovi odskočili a získali sme cenné body do tabuľky."

Michal Baťka (hráč Košíc): "Počas väčšiny zápasu sme sa držali v náskoku desiatich až pätnástich bodov. V istej fáze sme to natiahli až na dvadsať bodov a je škoda, že sme si to nepodržali až do konca. Musíme si pozrieť veci, ktoré sme robili zle, pretože dostať doma 81 bodov od Karlovky je priveľa. Proti Interu bola naša obrana určite lepšia, teraz sa nám ale naopak zadarilo v útoku."

Peter Ivanovič (tréner Karlovky): "Problém vidím hlavne v prvom polčase, kedy nám nefungovala obrana. Súper sa rozbehol. V druhom polčase mali Košice svetlejšie chvíle, ale bojovnosťou sme sa dokázali vrátiť do zápasu."

Michal Kožár (hráč Karlovky): "Keď to padá z obvodu, tak sa hrá dobre. V prvom polčase sme nastrieľali šesť trojok, ale nie je veľká pravdepodobnosť, že to takto vydrží celý zápas. V druhom polčase sa nám prestalo dariť a museli sme to nahradiť inými strelami. Nie všetky vyšli, ale v útoku to nebolo také zlé. Väčším problémom bola obrana."