16. kolo: Lučenec na Karlovke nepochodil, boli sme po celý zápas lepším tímom
08. decembra 2016

Basketbalisti VŠEMvs Karlovka Bratislava ovládli v stredu večer svoju domácu palubovku a hosťom z Lučenca nedali veľa možností myslieť na víťazstvo. Pre Karlovku dôležitá výhra sa v 16. kole rodila pomaly, no pre presvedčivý výkon sa nedalo už od úvodu druhého polčasu pochybovať, že dva body ostanú doma.

Do zápasu vstupovali ako mierni favoriti hostia z Lučenca. Mali lepšiu bilanciu, za sebou trojzápasovú sériu výhier, v prvom spoločnom zápase dominovali. Naopak, hráči Karlovky mohli cítiť na jazykoch i v nohách trpkosť prehry ešte zo sobotného dvojnásobne predĺženého zápasu v Handlovej. Štart bol opatrný a nervózny z oboch strán, body pribúdali iba pomaly. Postupne sa ale domáci osmelili k streľbe za tri body a aj vďaka tomu na konci štvrtiny prevzali vedenie do svojich rúk. Šnúrou desiatich bodov po sebe si vytvorili náskok 22:13. Ten si do konca polčasu udržiavali a v druhej polovici navýšili o ďalších desať bodov.

Aj keď vyhrala Karlovka prvý polčas o 9 bodov, zverenci trénera P. Ivanoviča stratili vyše desať lôpt a kouč s tým spokojný nebol. "Trochu sme pokazili prvý polčas, mali sme priveľa strát a to aj napriek tomu, že sme vyhrávali. Musíme sa tomu vyvarovať, pretože to boli chyby nevynútené, no súper ich našťastie nevyužil. Som spokojný s výsledkom, som rád, že sme nad Lučencom vyhrali," uviedol. 

Karlovka bola nepochybne lepším tímom na ihrisku a to napriek tomu, že z úvodu stretnutia kopili domáci straty a dovoľovali atletickému súperovi ofenzívne doskoky. Hrali solídne v obrane a v dokázali výborne točiť loptu. Za zmienku stojí hlavne výkon Braňa Brliťa, ktorý v prvej štvrtine ukázal divákom tri smeče, trojku a výborný blok, čím dodal domácemu celku veľa energie. Zaslúženú cenu Slovenský hráč kola si od Slovenskej basketbalovej ligy vyslúžil rozohrávač Dalibor Hlivák. Tomu sa darilo najmä v druhom polčase, čím nadviazal na solídnu prvú polovicu Michala Kožára a už spomínaného Braňa Brliťa. Pochváliť však určite treba výbornú obranu, ktorou dokázali Karlovešťania eliminovať silu súpera pod košom a dokonca rozdať aj tri bloky. 

Domáci celok ťažil okrem rýchlej rotácie lopty a kvalitnej obrany aj zo streľby, veď zverenci Peťa Ivanoviča trafili 14 trojek z 30 pokusov, pričom súperovi padli iba tri strely spoza oblúka. Celkovo však ukázali "Vysokoškoláci" kvalitný kompaktný výkon, ktorým môžu konkurovať a dokonca porážať aj tímy z hornej polovice tabuľky. 

Pre Karlovku to znamená piatu výhru v tejto sezóne a posun na postupovú ôsmu priečku. Najbližšie stretnutie v rámci Slovenskej basketbalovej ligy odohrá Karlovka v sobotu proti Iskre Svit, v stredu 14.12. privíta hostí z Levíc. 

VŠEMvs Karlovka Bratislava - MBK Lučenec 84:65 (22:13, 20:20, 20:16, 22:16) - štatistiky
Karlovka: Brliť 14, Abrhám 9, Kožár 8, Krajčír 2, Podhorský 0 (Hlivák 24, Hašan 12, Doležaj a Židzik po 6, Halmeš 3, Lehman a Pasovský 0)
Lučenec: Davis 17, Sims 13, Rendla 10, Rountree 5, Stojačič 2 (Blagojevič 16, Pipíška 2, Jackuliak a Mandič 0)
TH: 22/14 - 23/14, Fauly: 22 - 24, Trojky: 14 - 3, Rozhodovali: Lamoš, Turčin, Kurpaš

Povedali po zápase:

Peter Ivanovič (tréner Karlovky): "Je to pre nás dôležitá výhra. Po dramatickom zápase v Handlovej, ktorý sme prehrali v druhom predĺžení, sme to potrebovali. Trochu sme pokazili prvý polčas, mali sme priveľa strát a to aj napriek tomu, že sme vyhrávali. Musíme sa tomu vyvarovať, pretože to boli chyby nevynútené, no súper ich našťastie nevyužil. Som spokojný s výsledkom, som rád, že sme nad Lučencom vyhrali."

Dávid Abrhám (hráč Karlovky): "Dnes sme spĺňali pokyny trénerov pomerne dobre. Vstúpili sme dobre do zápasu, padali nám otvorené strely a dokázali sme svoj náskok udržiavať i zvyšovať. Hoci sme sa dostali do mierneho útlmu v druhom polčase, využili sme súperove chyby a zápas rozhodli."

Ivan Kurilla (tréner Lučenca): "Gratulujem Karlovke k zaslúženej výhre. Nás veľmi trápi, že sa nám v dnešnom zápase zranil náš kľúčový hráč Strahinja Stojačič. Nevieme, či nemá zlomenú ruku, no bohužiaľ je tu taká možnosť. My musíme ale v každom prípade pokračovať ďalej bez neho, ako aj v dnešnom zápase. Dáme sa dokopy a doma nás čaká súper z Levíc."

Aaron Rountree (hráč Lučenca): "Nehrali sme v obrane to, čo sme mali. Po polčase sme boli dole o deväť bodov a Karlovke v tretej štvrtine padli tri - štyri dôležité trojky, z toho by sme sa už ťažko vracali do zápasu. Zle sme rotovali v obrane, pomaly sme si posúvali loptu v útoku a volili sme zlé strely. Musíme sa zlepšiť na oboch stranách ihriska."