18. kolo: Levičania ukázali silu pod košom a vrátili nám prehru
15. decembra 2016

V zápase 18. kola privítala Karlovka tím, ktorý dokázala v prvej štvrtine základnej časti prekvapiť a nečakane vyhrala na jeho palubovke. Levičania tak mali dôvod na odvetu a tá im v Športovej hale profesora Rovného aj vyšla. Patrioti vyhrali v Bratislave 76:66 a potvrdili výbornú formu z posledného obdobia, kedy prehru nezažili už sedem kôl. 

Levice okrem vyrovnanej prvej štvrtiny po celý čas v zápase s Karlovkou viedli. Pred veľkou prestávkou si vytvorili desaťbodový náskok, ktorý výborným vstupom do druhej polovice navýšili až na 18 bodov. Hráčom VŠEMvs Karlovka Bratislava sa však podarilo výborným úsekom skrátiť toto vedenie na 4 body a zápas bol na konci tretej štvrtiny opäť dramatický. Hostia však nič nenechali na náhodu a v závere stretnutia si svoje vedenie postrážili a navýšili ho na "desinu".

Hostia z Levíc nastúpili do zápasu s Karlovkou tvrdo a od začiatku sa snažili využiť absenciu Juraja Hašana pod košom. Presadzoval sa tu najmä Regie Keely, ktorý ale okrem hry jedna na jedna chrbtom ku košu dokázal aj zhadzovať lopty spoluhráčom, alebo im aspoň vytvárať priestor. Z toho vyplýva, že Levice dali až 54 zo svojich 76 bodov spod koša, teda až tri štvrtiny bodov!

To, že išlo o cielenú taktiku, potvrdil aj rozohrávač hostí Šimon Krajčovič. "Už pred zápasom bolo naším cieľom tlačiť loptu pod kôš, kde máme silné zbrane. Karlovke dnes navyše chýbal silový hráč pod kôš a my sme tým pádom mali prevahu," povedal po zápase. Napokon, o taktike súpera svedčí aj iba osem trojkových pokusov Patriotov. 

Karlovka však napriek absencii jedného z pivotov solídne zvládala doskokové situácie a hoci sa v úvode stretnutia zdalo, že by v tejto oblasti mohli mať Levice výrazne navrch, podkošoví hráči domáceho celku držali po celý zápas vyrovnané skóre a dokonca doskočili v útoku viac lôpt ako súper. Celkovo bola Karlovka hosťom vyrovnaným súperom, no podľa Františka Kubalu, asistenta trénera P. Ivanoviča, nedokázali domáci v niektorých momentoch dotiahnuť obrannú či útočnú aktivitu do zdarného konca. "V kľúčových situáciách sme ťahali za kratší koniec. Urobili sme zopár obranných chýb, mrzí nás 13 prvopolčasových strát, zlé riešenie protiútokov či slabšia efektivita pod košom," vracia sa k stredajšiemu zápasu. 

Najlepším strelcom Karlovky bol Michal Kožár s 18 bodmi, z toho 4 trojky, Dalibor Hlivák strelil 13 bodov a pridal 5 doskokov, Michal Podhorský vsietil  11 bodov.

Pre Karlovku znamená prehra z 18. kola prepad na priebežné 9. miesto v tabuľke s mankom jednej výhry na ôsmu Handlovú a dvoch výhier za Komárnom a Lučencom na 6. a 7. mieste. Najbližšie stretnutie odohrajú "Vysokoškoláci" na pôde mestského rivala Interu Bratislava. Stretnutie je venované všetkým školákom, hráči sa stretnú v Hant aréne v piatok o 11:00.

VŠEMvs Karlovka Bratislava - BK Levickí Patrioti 66:76 (17:20, 14:23, 21:14, 14:19) - štatistiky
Karlovka: Kožár 18, Krajčír 6, Doležaj 5, Abrhám a Brliť po 2 (Hlivák 13, Podhorský 11, Židzik 5, Lehman 4)
Levice: Nofflet 16, Keely 13, Djurič 9, Musil 5, Summers 0 (Djokič 14, Krajčovič 11, Josipovič 8, Klár a Vojtek 0)
TH: 8/5 - 13/9, Fauly: 19 - 15, Trojky: 9 - 3, Rozhodovali: Ženiš, Lamoš, Hudec

Povedali po zápase:

František Kubala (asistent trénera Karlovky): "V prvom rade gratulujeme súperovi z Levíc, ktorý podal kompaktný tímový výkon a vyhral zaslúžene. Dnes to bolo väčšinu zápasu vyrovnané, no my sme ťahali v kľúčových situáciách za kratší koniec. Urobili sme zopár obranných chýb, mrzí nás 13 prvopolčasových strát, zlé riešenie protiútokov či slabšia efektivita pod košom."

Michal Podhorský (hráč Karlovky): "Dnes nám chýbal Juro Hašan a aj preto bolo dnes pod košom cítiť prevahu Levíc. Posúvali tam veľa lôpt a v situáciách jeden na jedného ukázali svoju kvalitu. Najväčšie problémy nám tam robil dnes Reginald Keely."

Teo Hojč (tréner Levíc): "Najprv musím povedať, že hráči a tréneri Karlovky robia v tejto sezóne naozaj dobrú prácu. V posledných zápasoch hrali veľmi dobre a boli blízko k výhram proti súperom z vyšších priečok. Aj dnes boli nepríjemným súperom. My sme dnes nehrali tak, ako sme chceli. Chalani strácali sústredenie a nedodržiavali náš systém. Napokon som ale rád za víťazstvo, Karlovke sme vrátili prehru z domáceho zápasu. Nemôžem ale povedať, že by sme túto prehru mali v hlavách pred zápasom, odohrali sme totiž už veľa stretnutí v rýchlom tempe a treba vypúšťať z hlavy tak výhry, ako aj prehry."

Šimon Krajčovič (hráč Levíc): "Už pred zápasom bolo naším cieľom tlačiť loptu pod kôš, kde máme silné zbrane. Karlovke dnes navyše chýbal silový hráč pod kôš a my sme tým pádom mali prevahu. Snažili sme sa nepripúšťať si bolestivú domácu prehru, chceli sme to vrátiť Karlovke a podarilo sa."