31. KOLO: Aj tretia dôležitá výhra je naša, Karlovka uspela v Nitre!
01. februára 2016

Hráči VŠEMvs Karlovka Bratislava podali ďalší zodpovedný výkon a v jednom z najdôležitejších zápasov sezóny porazili Nitru. Tá bola konkurentom Svitu a Bratislavčanov v boji o šieste miesto. Po dvoch prehrách s týmito súpermi však už zrejme definitívne spočinie na ôsmom mieste a v play-off vyzve niekoho z dvojice Prievidza - Inter. Karlovka sa naopak posúva na šiestu priečku pred Svit, pričom má o bod viac.

O na prvý pohľad jednoznačnom triumfe Karlovky rozhodol najmä druhý polčas a perfektný výkon v obrane. Po vyrovnanom priebehu prvej polovice, ktorú viedlo poväčšine domáce mužstvo, sa hostia akoby "utrhli z reťaze". Zlepšená obrana i presnejší útok, Karlovka postupne prebrala iniciatívu a pred záverom tretej štvrtiny sa dostala do vedenia. Ešte pred poslednou prestávkou boli Karlovesčania dokonca v sedembodovom vedení, ale Novysedlák ešte trojkou s klaksónom stihol znížiť. "V šatni sme si povedali, že sa musíme vrátiť k tomu, čo sme odohrali v posledných zápasoch. Pritvrdili sme, zlepšili hru a napokon dotiahli do víťazného konca," povedal na margo zlepšeného výkonu v druhom polčase krídelník Filip Lehman.

V poslednej časti hry už ale akoby bolo na palubovke jediné mužstvo. Tréner domáceho celku Peter Seman po zápase len ťažko hľadal slová. "Po zmene strán Karlovka trochu pritvrdila v obrane a zas sa ukázalo to staré - spravili na nás „bu-bu-bu“ a rozpadla sa nám celá koncepcia. Hostia vedeli vyvinúť agresivitu v obrane, my nie," hodnotil sklamane výkon svojich zverencov. Sklamanie v jeho prípade je zrejme na mieste. Obrana Karlovky totiž v druhom polčase dovolila Nitranom iba 27 bodov, pričom v poslednej štvrtine nahádzali do koša hostí len 8 bodov!

Zaslúžené víťazstvo Karlovky znamená ďalšie dva dôležité body pred play-off. Šieste miesto je ale stále neisté - nielen preto, že do konca sezóny nám ostáva ešte päť zápasov, ale najmä preto, že Svit má lepšie skóre zo vzájomných stretnutí a súboj so Spišskou Novou Vsu pred sebou.

Pre hráčov Karlovky to znamená, že ak sa budú chcieť umiestniť na 6. priečke, budú musieť mať na konci základnej časti o jednu výhru viac ako Svit. Najbližšie budú môcť o body do tabuľky SBL zabojovať v stredu 10 februára, kedy privítajú Prievidzu.

Tento víkend je na pláne Budiš Slovenský pohár. Karlovka vyzve "staršieho brata" z Interu Bratislava. Zápas bratislavské celky odohrajú v Prievidzi o 11:00.

MBK SPU Nitra – VŠEMvs Karlovka Bratislava 62:82 (17:14, 22:22, 15:21, 8:25)
Nitra: Štefek 16, Pejovic 12, Novysedlák 8, Simič a Stojanov po 7 (Šimončík 8, Ábel 3, Petrovský 1, Bukovič, Pánis a Samek 0)
Karlovka: Hoferica 11, Kožár 10, Abrhám 8, Brliť 6, Podhorský 0 (Hašan 22, Bečarik 11, Lehman 6, Židzik 4, Galád a Žilík po 2, Krajčír 0)
TH: 23/14 – 14/11, Trojky: 6 – 9, Fauly: 19 – 28, Rozhodovali: Tomašovič, Vladič (AUT), Brandstötter (AUT)

Povedali po zápase:

Peter Seman (tréner Nitry): „Ťažko hodnotiť takýto zápas, v ktorom sme chceli potvrdiť naše víťazstvo z Karlovky. V prvom polčase sme ešte ako-tak predvádzali basketbal. Po zmene strán Karlovka trochu pritvrdila v obrane a zas sa ukázalo to staré - spravili na nás „bu-bu-bu“ a rozpadla sa nám celá koncepcia. Hostia vedeli vyvinúť agresivitu v obrane, my nie. Zbytočné je to, keď tlačíte na hráčov a individualisticky zlyhávame na oboch stranách. Zobral som tri time-outy, hráči však stále nevedeli vyvinúť ten tlak. Skúšali sme zónu v útoku. Keď sme si už konečne spravili dobrú pozíciu, tak sme buď nezakončili, alebo spravili technické chyby.

Jakub Novysedlák (hráč Nitry): „Prvý polčas bol z našej strany veľmi dobrý. Hlavne v prvej štvrtine nám fungovala obrana. Boli sme agresívni, dokázali sme predviesť viacero pekných akcií, ktoré vyvrcholili zakončením spod koša. V druhom polčase to už nefungovalo. Nemali sme ľahké vyrážať do protiútokov a nešla streľba."

Milan Černický (tréner Karlovky): „Dá sa povedať, že to bol zápas dvoch rozdielnych polčasov. V prvom sme veľmi slabo bránili, problémy nám robil Simič. Po prestávke sme trochu zmenili taktiku, išli tam vyšší hráči, a to si myslím, že nám pomohlo. V závere sme už hrali uvoľnene, niečo nám spadlo vonku. Myslím si, že sme dosiahli zaslúžené víťazstvo."

Filip Lehman (hráč Karlovky): „Začali sme veľmi zle. Nebránili sme a neplnili to, čo sme si povedali na začiatku, z toho vznikol náskok Nitry. V šatni sme si povedali, že sa musíme vrátiť k tomu, čo sme odohrali v posledných zápasoch. Pritvrdili sme, zlepšili hru a napokon dotiahli do víťazného konca."