Abrhám a Hlivák s cieľom zabojovať o miestenku na šampionát
15. júna 2015

Reprezentačný tím Slovenska do 20 rokov postupuje v príprave na európsky šampionát a súčasťou prípravy sú aj zástupcovia MBK Karlovka Bratislava, konkrétne tréner Milan Černický a dvojica hráčov - Dávid Abrhám a Dalibor Hlivák, ktorých sme pre vás vyspovedali.

Na začiatok treba uviesť, že Dávid Abrhám absolvoval už jeden prípravný kemp, ktorý sa uskutočnil ešte v máji v Lučenci. Momentálne spolu s Daliborom Hlivákom pokračuje pri tíme do 20 rokov, ktorý načal prípravu na európsky šampionát, v najbližších dňoch odohrajú dve prípravné stretnutia v Česku.

Dávid Abrhám:

- Aké boli tvoje pocity, keď si sa dozvedel, že si bol vybratý do reprezentačného kempu v Lučenci?

"Bol som šťastný a zároveň aj prekvapený, keďže som na to ani nepomyslel. Bral som to ako príležitosť vyskúšať niečo nové a získať cenné skúsenosti."

- Prekvapila ťa pozvánka od trénera Róna?

"Určite áno, lebo vekovo spadám ešte do kategórie U20 s ktorou som mal trénovať, no nakoniec som absolvoval prípravu s mužmi, resp. chvíľu aj s U20."

- Čomu ste venovali počas reprezentačného cyklu, ako ti to pomohlo z pohľadu tvojho osobného basketbalového rastu?

"Na tréningoch sme sa hlavne učili pohyb v útoku, riešenie konkrétnych herných situácií a hru 5 na 5. Mne osobne dali tieto tréningy strašne veľa, pretože som trénoval so staršími a skúsenejšími hráčmi a vďaka nim som sa naučil veľa nových vecí."

11119322_966324253412005_8433071841845554083_n

- Priateľský zápas bol záverom kempu v Lučenci, ako by si zhodnotil svoj výkon v stretnutí?

"V zápase som hral za svoju kategóriu U20 a naším cieľom bolo zohrať sa. Keďže sme pred prvým zápasom mali iba dva spoločné tréningy, tak sme občas mali problém s organizáciou hry. Osobne si ale myslím, že to nebolo až tak zlé a aj keď som občas robil nejaké chyby, tak nakoniec som bol so sebou spokojný."

- Plánuješ zabojovať o miestenku na seniorský medzinárodný turnaj v Číne?

"Samozrejme, chcem zabojovať o miestenku, predsa nie každý deň mám možnosť ísť hrať prípravné zápasy s mužskou reprezentáciou a preto to beriem ako motiváciu naďalej naplno trénovať."

- Ako hodnotíš ročník 2014/2015 z tvojho pohľadu?

"Sezóna 2014/2015 dopadla určite nad naše očakávania. Keby mi niekto pred sezónou povedal, že skončíme po základnej časti na 6.mieste, bral by som to s úsmevom. Mali sme cieľ postúpiť do play off a to sa nám aj podarilo, preto môžeme  hodnotiť sezónu ako úspešnú. Dokázali sme, že sa dá hrať so slovenskými hráčmi aj proti silnejším súperom, akými sú napr. Handlová či Svit. Momentálne nám ostáva poriadne sa pripraviť na ďalšiu sezónu, aby sme dosiahli ešte lepší výsledok."

Dalibor Hlivák:

- Aké boli tvoje pocity, keď si sa dozvedel, že si bol vybratý do reprezentačného tímu do 20 rokov v rámci prípravy na ME v Maďarsku?

"Bol som šťastný, že ma vybrali. Zúročili sa hodiny strávené v telocvični, na individuálnych a kondičných tréningoch. Treba už len dokázať, že ten výber bol správnou voľbou, určite sa to budem snažiť dokázať sebe a ostatným basketbalovým trénerom."

- Čomu ste venovali počas reprezentačného cyklu, ako ti to pomohlo z pohľadu tvojho osobného basketbalového rastu?

"Venovali sme sa hlavne signálom a taktike, či už pri útočných a obranných činnostiach."

- Odohrali ste priateľské zápasy proti Česku, ako by si zhodnotil svoj výkon v stretnutí?

"Myslím, že som neukázal všetko, bude čo zlepšovať a dokázať trénerom, že viem hrať aj lepši basketbal. Otázku hodnotenia môjho výkonu by bolo vhodnejšie smerovať na trénerský tím."

11148739_966729416704822_8703568285368602857_n

- Plánuješ zabojovať o miestenku na Majstrovstvá Európy?

"Snažím sa na každom zraze a priateľských zápasoch dať do toho maximum a ukázať všetko čo viem."

- Bola pre teba pozvánka do reprezentácie peknou bodkou za sezónou?

"Keď sa zúčastním ME koncom a bodkou za úspešnou sezónou bude posledný zápas na šampionáte."

- Ako hodnotíš ročník 2014/2015 z tvojho pohľadu?

"Myslím si, že sme všetkým ľudom okolo basketbalu na Slovensku, ale hlavne sebe dokázali, že vieme hrať basketbal, a že sa to dá hrať aj so slovenskými hráčmi. Asi nikto neočakával pred sezónou že skončíme na 6. mieste. Cieľ pred sezónou bolo play off, čo sa nám aj podarilo splniť. Teraz sa už ale musíme skoncentrovať na ďalšiu sezónu a pripraviť sa na ňu čo najlepšie."

Autor: Michal Duchovič/mbkkarlovka.sk

Foto: Lukáš Kendra