Basketbalový talent mení Karlovku za najlepšiu ligu v Európe
08. októbra 2015

Hoci má len sedemnásť rokov, už v minulej sezóne zbieral prvé cenné minúty v seniorskej basketbalovej extralige v drese Karlovky. Popri tom talentovaný Marek Doležaj zvažoval, či ostať doma, alebo sa už v mladom veku vybrať na skusy do zahraničia.

Vydržal do konca sezóny, zahral si v trinástich zápasoch a v piatich sa dokonca predstavil v základnej päťke. Po jej skončení šiel na skúšku do španielskej Zaragozy, kde zaujal. Zajtra tam odletí a zapojí sa do tréningového procesu účastníka ACB – najkvalitnejšej európskej ligy.

"Som veľmi spokojný. Španielsko je basketbalová veľmoc, verím, že tam budem výrazne napredovať. Po zámorskej NBA je to najlákavejšia adresa. Navyše tam majú veľmi dobré zázemie pre mládež. Študovať budem naďalej doma, len diaľkovo, v Zaragoze budem chodiť asi len na kurzy angličtiny a španielčiny,“ prezrádza vytiahnutý Bratislavčan.

Hrávať bude asi najmä za rezervný tím v nižšej súťaži a juniorku, ale trénovať s prvým tímom Zaragozy. "Do Španielska idem sám. Budem bývať vo veľkom päťizbovom byte s ďalšími mladými hráčmi do osemnásť rokov spolu s jedným trénerom, ktorý na nás bude dohliadať. Chlapci majú k dispozícii aj kuchárku, ktorá sa zároveň postará o stravu, uprace i operie,“ vysvetľuje Doležaj.

Jedna z nádejí slovenského basketbalu, o ktorej sme písali aj vo vlaňajšom seriáli o mladých slovenských športových talentoch – Budú z nich hviezdy? – si svoje zahraničné pôsobisko vyberala dlho a zodpovedne.

Už pred troma rokmi mohol Doležaj zamieriť na Kanárske ostrovy, nádejne sa javil prestup do Nymburku. Prečo nakoniec zvíťazila Zaragoza? "Po absolvovaní päťdňovej skúšky o mňa v klube prejavili záujem a ja som súhlasil. Chvíľu trvalo, kým sa dotiahli všetky veci. Medzitým sa o mňa zaujímali aj iné kluby, no reálnejšia už bola len ponuka zo Srbska. Tam však legionár nemôže hrať v juniorskej súťaži ani seniorskej prvej lige, čo by pre mňa nebolo ideálne. Som rád, že sa Zaragoza a Karlovka dohodli,“ potvrdí a prezradí aj to, čo mu dalo pôsobenie v najvyššej domácej súťaži: "Získal som najmä cenné skúsenosti. Nehrával som veľa, ale trénoval som s lepšími hráčmi a v zápasoch sa stretával s basketbalistami na úplne inej úrovni. Aj vďaka tomu sme potom s Davidom Abrahámom pomohli klubu k zisku juniorského titulu.“

Autor: Michal Mašľany, Zdroj: sport.pravda.sk