Bojuje v juniorskej lige aj v SBL. Hráčov ako on nájdete ťažko, tvrdí M. Helmecy
15. marca 2016

Po dobre zvládnutej prvej polovici súťaže sa našim juniorom darí naďalej bojovať o čelo tabuľky. Po odohraní šestnástich zápasov je MBK Karlovka na druhom mieste s trinástimi výhrami. Jedným zo základných kameňov tímu je mladý rozohrávač Jakub Pasovský. V šestnástich zápasoch juniorskej ligy odohral v priemere 26,5 minúty a vsietil 15,6 bodu, čo z neho robí jedného z najproduktívnejších hráčov v lige.

Napriek solídnemu umiestneniu medzi prvou Žilinou a tretími Levicami však nie je ešte o ničom rozhodnuté. O účasť na záverečnom turnaji Final Four môže zabojovať až sedem tímov. Pre ôsmu Banskú Bystricu sa zdá byť štvorbodový rozdiel už nedostihnuteľný, do konca základnej časti totiž ostáva už iba šesť kôl. "Tréneri vravia a aj my si medzi sebou pripomíname, že ešte nie je koniec základnej časti. Každý jeden zápas je pre nás dôležitý a preto musíme ísť do každého zápasu naplno. Postup ešte stále nemáme celkom istý," hovorí 18-ročný rozohrávač a dodáva, že tímovým cieľom je "hrať našu hru a aby sme z každého zápasu odchádzali s pocitom , že sme spravili všetko a samozrejme najlepšie aj víťazne."

juniori

Jakubova pozícia pritom nie je vôbec jednoduchá. Väčšinu času totiž trávi v Prievidzi, kde chodí do školy a na lavičke vypomáha ako mladý slovenský hráč. Do extraligových zápasov zasiahol v tomto ročníku 13-krát, v minulej sezóne si pripísal 24 štartov. Popri tom ale tento rok nevynechal ani jedno stretnutie karloveských juniorov. Tréner Maroš Helmecy vidí v takomto cestovaní medzi Bratislavou a Prievidzou i negatíva, no prevládajú pozitívne vplyvy. "Určite nieje jednoduché pre Pasa toľko cestovať, avšak kvalitný tréningový proces s výbornými hráčmi pod trénerom Čurovičom mu isto pomáha," hovorí a dodáva, že ak zasiahne do náročnejších zápasov SBL, tak získa aj oveľa väčšiu hráčsku skúsenosť .

Dávku seniorskej práce si pochvaľuje aj sám Jakub. "Hrať vedľa skúsených prievidzkých hráčov a absolvovať s nimi tréningy, mi dáva veľmi veľa. Pravidelne som svedkom toho, čo si kariéra profesionálneho basketbalistu pýta," hovorí a špeciálne si pochvaľuje spoluprácu s Jayom Wissehom, ktorý patrí k tomu najlepšiemu, čo po slovenských palubovkách v tomto ročníku behá. "Má veľa skúseností a vie mi poradiť, ako by som s určitými hernými situáciami mohol naložiť lepšie. Posúva ma to vpred a som za to veľmi vďačný," dodáva.

12299259_10206318587656181_4527366184695834871_n

Za veľa vďačí aj extraligovým spoluhráčom. Mnoho sa naučil od J. Wisseha. (Foto: M. Jass)

Práve Jakubove rozohrávačské schopnosti sú podľa Maroša Helmecyho tým, z čoho jeho zverenci najviac ťažia. Nájsť dobrého pivota či rozohrávača, je totiž najnáročnejšie. "Paso je rodený tvorca hry a organizátor, čo je vidno aj na ihrisku. Vie sa rozhodnúť kedy hrať signál a kedy nie, kedy prihrať, kedy vystreliť. Dokáže ako rozohrávač vytvoriť veľmi veľa dobrých situácii pre svojich spoluhráčov a verím že sa mu bude dariť i naďalej," uzatvára tréner juniorov. 

Naši juniori sa najbližšie predstavia na palubovkách súperov. V sobotu 19. marca cestujú do Levíc a v nedeľu ich budú hostiť Nitrania. Na domácu palubovku vybehnú 9. a 10. apríla, do Bratislavy pricestujú Košičania a juniori Spišskej Novej Vsi.