Čakáme vyrovnanejšiu ligu a sme zvedaví, čo spravia zmeny v top tímoch
04. októbra 2015

Pred začiatkom novej sezóny sú určite všetci basketbaloví fanúšikovia nedočkaví. Podobné to je aj u nás. Zostavili sme top momenty novej extraligovej sezóny, ktoré nás zaujali.

Vyrovnanejšia liga

Minulý ročník bolo všetko o Komárne, Prievidzi a Interi Bratislava. Trošku sa im priblížila Handlová, ale nikto nemal reálne nárok na boj o vrchné priečky. Teraz sa zdá, že sa vráti väčšia vyrovnanosť, ktorou sa mohla slovenská liga vždy pochváliť s porovnaním napríklad s českou súťažou, kde je od začiatku jasné, kto vyhrá titul.

Veľké zmeny v top tímoch

Komárno zmenilo trénera a odišiel mu kľúčový hráč. Noví kouči sú aj v Interi a Prievidzi. K tomu obaja rivali komplet prekopali kádre, v ktorých zostalo len zopár hráčov. Bude zaujímavé sledovať, kto sa so zmenami najlepšie popasuje.

Čierny kôň z Košíc

Pre mnohých najväčšia neznáma súťaže. Košice však ukázali kvalitu už v prvej lige, ktorú jasne prerástli. Vstup do extraligy dobre zvážili a káder ešte posilnili. Legionári v kombinácii s Michalom Baťkom, Stanislavom Baldovským, Robertom Nuberom a skúseným trénerom Štefanom Svitekom môžu vystreliť Košice do vrchných priečok ligy. Minimálne doma bude tím z východu veľmi silný a semifinále nemusí byť pre neho vôbec nereálne.

Hviezdy ligy

Výborných basketbalistov je v lige mnoho. Kvalita je na strane Interu v podobe bratov Rančíkovcov a najlepšieho hráča minulej sezóny Tja Bannistera či Sašu Jankoviča. Zaostať však nechce ani Prievidza, ktorá bude silná na rozohrávke. Jaytornah Wisseh naznačil svoju silu v Komárne, kde zaskakoval počas zranenia Bannistera a Luka Igrutinovič ťahal Levice, v play off bol neodmysliteľnou súčasťou víťaznej skladačky Komárna. Kvalitu má aj Marko Batina. V Komárne zas ostal šikovný Babatunde Alawoya, skvelý obranár Marek Kozlík a vyskočiť môže Filip Halada. Košice zas majú spomínaného Baťku, Levice Milana Žiaka, v Karlovke je Hoferica, či do Spišskej Novej Vsi sa vrátil Vladimír Hovaňák. K tomu treba pripočítať množstvo Američanov a balkáncov, z ktorých určite niekto vyskočí podobne ako vlani svitský Lakeem Jackson so Svenom Smajlagičom, levický Malik Story, či Luka Drezga, ktorý hrával za Handlovú.

Ambície v Leviciach aj vo Svite

V Leviciach chcú postupne nadviazať na výborné nedávne roky. Káder sa skvalitnil, prím hrajú štyria Srbi a Žiak s Vladimírom Klárom. Reálne môžu na juhu Slovenska bojovať o štvrté miesto. Vo Svite taktiež túžia po medaile, ale tím nemá dostatok kvalitných slovenských hráčov. Všetko bude záležať ako tréner Jugo zapracuje Američanov.

Viac sa čaká od Karlovky

Karlovka si postavila v prvej sezóne latku pomerne vysoko. Bez legionárov, bez hráčov s profesionálnym statusom trápila aj tímy, ktoré mali vyššie rozpočty. Jej hráči sú o rok skúsenejší, pod kôš pribudol Branislav Brliť a hore sa tlačia mladí, nádejní basketbalisti na čele s talentovaným Doležajom. Šance Karlovky môžu byť pri dobrej konštalácii až na úrovni piateho miesta.

Nitra so Spišskou Novou Vsou o chvost

Priestor pred mladých Slovákov a odchovancov je v Nitre aj v Spišskej pozitívny, ale ťažko čakať, že to bude stačiť na viac ako boj o predposlednú priečku. Vyzerá to tak, že oba kluby nebudú stačiť na zvyšok ligy. Tímy zo stredu tabuľky by mohli potrápiť aspoň doma. Pozitívom je, že v ich kádroch môžu vyrásť ďalší nádejní slovenskí basketbalisti.

Handlová bude chýbať

Je síce veľmi pozitívne, že sa do ligy vrátili Košice, ale strata Handlovej a Banskej Bystrice je smutná. Najmä prvý tím patril vlani ku dobrým súperom, ktorí skvalitňovali súťaž. Ostáva nám len veriť, že v baníckom meste sa bude po problémoch hrať dobrý basketbal o rok. Tradičná značka by na Slovensku veľmi chýbala, tak ako to je dlhodobo v prípade Žiliny či Pezinka.

Autor: Tomáš Prokop, Zdroj: basket.sk