Čermák: Zdravotníctvo je štúdium na celý život
23. apríla 2015

Bohatý realizačný tím družstva MBK Karlovka Bratislava je základom toho, aby hráči dostávali na palubovke i mimo nej čo najlepšiu starostlivosť. Súčasťou tohto kolotoča je aj Rudolf Čermák, ktorý zastáva v A tíme pozíciu maséra a fyzioterapeuta.

„Všetko začalo ešte počas štúdia na univerzite, kde som študoval odbor fyzioterapia. Vtedy ma oslovil tréner František Kubala s tým, že či by som nešiel robiť maséra – fyzioterapeuta k reprezentačnému celku Slovenska do 16 rokov. S jeho ponukou som súhlasil,“ spomína na svoje začiatky Čermák. Ich cesty sa nerozišli o čom svedčí aj jeho pôsobenie na Karlovke. Skúsený masér – fyzioterapeut sa venuje už tejto činnosti približne desať rokov a za ten čas sa mu podarilo zažiť mnohé zaujímavé akcie. Svoje služby poskytoval pri basketbalovej, volejbalovej či softbalovej reprezentácii. Úspechy zažil aj na klubovej scéne, pomáhal aj pri pezinskom futbalovom tíme, či Volley Teame Bratislava. Za najväčšie úspechy považuje zisk bronzovej medaily s reprezentačným softbalovým tímom, rovnakú medailu dostal aj pri pôsobení vo volejbalovom družstve Pezinka. V najlepšom spomína na Volley Team Bratislava, kde získal všetky tri možné medaile.

IMG_20140814_100152_316

Ako sa súčasný masér a fyzioterapeut družstva dostal ku Karlovke? „Opätovne ma oslovil František Kubala s tým, že či by som nešiel pracovať do klubu, kde sa rozvíja ambiciózny plán. Klub plánoval pracovať so slovenskými hráčmi a študentmi, čo ma oslovilo. Samozrejme, basketbal mi bol blízky, keďže som ho aktívne hrával za Pezinok alebo napríklad za český Uherský Brod.“ V A tíme VŠEMvs Karlovka Bratislava sa Čermák v prvom rade stará o hráčov – poskytuje im masáže, mobilizáciu tejpovania a zabezpečenie pitného režimu. Počas zápasového programu je to rozohriatie, respektíve skľudnenie svalstva, všetko záleží od požiadaviek hráčov. Podľa maséra tímu sú najčastejšie sťažnosti hráčov na problémy s nohami, krížami, krkom a rukami, na toto si najviac vyžadujú masáž alebo tejpovanie.

Najrozšírenejším trendom vo fyzioterapii je podľa slov maséra tímu kineziotejping a manipulácia s ním. Veľa hráčov si aplikuje túto formu terapie na telo s cieľom uvoľniť alebo spevniť danú svalovú partiu. Čo sa týka vzdelávania, v tejto činnosti Čermák podobne ako ostatní nezaháľa. „Zdravotníctvo je štúdium na celý život, informácie prevažne čerpám zo školy a kurzov.“

Autor: Michal Duchovič/mbkkarlovka.sk