Dalibor Hlivák sa stal Mladým hráčom roka
05. augusta 2015

Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch sezón, keď fanúšikovia pomohli určiť víťazov výročných ocenení v najvyšších domácich súťažiach mužov a žien, tento rok rozhodovali o najlepších výlučne redaktori Basket.sk. Tí zvolili „Hviezdy Basket.sk“ v Slovenskej basketbalovej lige v sezóne 2014/2015.

Azda nikoho neprekvapí, že MVP (najužitočnejším hráčom) sezóny sa stal tvorca hry Komárna T.J. Bannister, ktorý mal najväčší podiel na historickom úspechu „obuvníkov“ – premiérovom titule. Američan bol najlepším strelcom súťaže s priemerom 19 bodov na zápas a suverénne kraľoval v prihrávkach (priemer: 8,6 asistencie na duel, pričom druhý v tejto štatistike K. Parker priemerne rozdal v jednom stretnutí „len“ 5,1 asistencie).

Bannister, ktorý v lete odišiel z Komárna do Interu, sa logicky stal aj „Rozohrávačom roka“ a jeho meno figuruje i v „Prvom tíme All-Stars“.

Martin Rančík až v štyroch kategóriách

Aj vo svojich 37 rokoch patril Martin Rančík medzi najväčšie osobnosti uplynulého ročníka SBL. Inter síce k majstrovskému hetriku nedoviedol, ale v nabitom kádri mal „hlavné slovo“. S priemerným koeficientom úspešnosti 17,8 bol najužitočnejším hráčom družstva (a štvrtým najužitočnejším borcom sezóny), mal najlepšie čísla v bodoch i doskokoch v rámci Interu (17,6 bodu a 6,5 doskoku na zápas).

Martin Rančík si od nás vyslúžil ocenenia pre najlepšieho pivota i Slováka predošlej sezóny (obe ceny získal po druhý raz v kariére, ktorú na slovenských palubovkách odštartoval až v sezóne 2012/2013). Takisto figuruje v „Prvom tíme All-Stars“, ako aj v „Slovenskom tíme All-Stars“.

Trénerom roka Čurovič, najlepším krídelníkom Jankovič

Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí. Toto porekadlo platilo v premiérovom ročníku SBL. Všade sa hovorilo o finále medzi Interom a Prievidzou, ktoré malo byť prievidzskou odvetou za predchádzajúci nedohratý ročník. Obom kohútom však vypálilo rybník Komárno.

Zverenci trénera Miljana Čuroviča najskôr v semifinále zdolali Inter (4:1) a potom vo finále uspeli nad Prievidzou, v tamojšej Niké aréne zvíťazili v rozhodujúcom siedmom zápase. Pre Čuroviča to bola prvá profesionálna sezóna v pozícii hlavného trénera. Zvládol ju bravúrne. Srbský kouč namiešal do komárňanského kolektívnu správnu chémiu a družstvo hralo presne to, na čo bolo typologicky stavané – rýchly basketbal, založený na trojkovej streľbe a umnej rozohrávke Bannistera.

Z komárňanského kádra získal individuálne ocenenie okrem Bannistera a Čuroviča aj Saša Jankovič – elitný trojkový strelec sa stal „Krídelníkom roka“.

Bulatovič s najvyšším nárastom výkonnosti

Nebyť Gorana Bulatoviča, Spišská Nová Ves by sa sotva dostala do play-off. Čiernohorský tvorca hry ukázal herný progres oproti predošlým dvom sezónam strávených na Interi. Prirodzene, na Spiši nemal v kádri takú konkurenciu ako v hlavnom meste, ale pozitívom je najmä to, ako sa „Buli“ zhostil svojho väčšieho priestoru na palubovke.

V sezóne 2013/2014 dosiahol Bulatovič priemery takmer 11 minút, 3,2 bodu, 1,8 asistencie a 2,1 získaného faulu na zápas. Porovnajme tieto štatistiky s číslami z minulého ročníka: 32 minút, 13,3 bodu, 6,8 asistencie a 7,2 plusového faulu na zápas.

Obranár Kozlík, „náhradník“ Jašš, mladík Hlivák

Marek Kozlík je už piatykrát v kariére „Defenzívnym hráčom roka“. Tento už skúsený krídelník potvrdil, že vďaka svojej bojovnosti, dravosti a zápale pre hru je platný v každom tíme a nebezpečný pre každého súpera. Komárnu pomohol svojou „čiernou robotou“ k prvému titulu.

Za najlepšieho striedajúceho hráča sme označili Mareka Jašša z BC Prievidza, ktorý zo 42 zápasov až 15-krát vybehol na palubovku až v priebehu zápasu. Napriek tejto štatistike bol dôležitou súčasťou vicemajstrovského tímu Prievidze a v obrane ho tréner Krunoslav Krajnovič často nasadzoval proti kľúčovým hráčom súpera.

Z mladých hráčov vyzdvihujeme 19-ročného Dalibora Hliváka, ktorému patrí cena „Mladý hráč roka“. V premiérovej sezóne medzi elitou naznačil svoj potenciál a nezľakol sa výzvy. Za Karlovku odohral 33 stretnutí s priemermi 19 minút, 5,9 bodu, 1,8 doskoku a 1,8 asistencie na zápas.

Prehľad ocenení v ankete Hviezdy Basket.sk 2014/2015 – Slovenská basketbalová liga:

Hráč roka: T. J. Bannister (MBK Rieker Com Therom Komárno)
Rozohrávač roka: T. J. Bannister (MBK Rieker Com Therom Komárno)
Krídelník roka: Saša Jankovič (MBK Rieker Com Therom Komárno)
Pivot roka: Martin Rančík (BK Inter Incheba Bratislava)
Tréner roka: Miljan Čurovič (MBK Rieker Com Therom Komárno)
Slovenský hráč roka: Martin Rančík (BK Inter Incheba Bratislava)
Defenzívny hráč roka: Marek Kozlík (MBK Rieker Com Therom Komárno)
Mladý hráč roka (1994 a mladší): Dalibor Hlivák (VŠEMvs Karlovka Bratislava)
Striedajúci hráč roka: Marek Jašš (BC Prievidza)
Najväčší nárast výkonnosti: Goran Bulatovič (BK 04 AC LB Spišská Nová Ves)

Prvý tím All-Stars: T. J. Bannister (MBK Rieker Com Therom Komárno), Luka Igrutinovič (BK Levickí Patrioti / MBK Rieker Com Therom Komárno), Igor Marič (BC Prievidza), Saša Jankovič (MBK Rieker Com Therom Komárno), Martin Rančík (BK Inter Incheba Bratislava)

Druhý tím All-Stars: Goran Bulatovič (BK 04 AC LB Spišská Nová Ves), Marko Batina (BC Prievidza), Luka Drezga (MBK Handlová), Lakeem Jackson (Iskra Svit), Peter Sedmák (BK Inter Incheba Bratislava)

Slovenský tím All-Stars: Milan Žiak (ŠKP Banská Bystrica), Marek Kozlík (MBK Rieker Com Therom Komárno), Marek Jašš (BC Prievidza), Peter Sedmák (BK Inter Incheba Bratislava), Martin Rančík (BK Inter Incheba Bratislava)

Autor: Róbert Buček a Tomáš Prokop, Zdroj: basket.sk