Desiata prehra Nitry, Urban: Sme profíci a musíme svoju prácu robiť
07. novembra 2014

Čakanie basketbalistov MBK SPU Nitra na prvé víťazstvo v Eurovia SBL 2014/15 stále trvá. Zverenci trénera Ľubomíra Urbana ťahali za kratší koniec aj vo svojom desiatom vystúpení v novom ročníku, keď v stredajšom súboji „vysokoškolských“ tímov nestačili v Bratislave na domácu Karlovku a prehrali 60:67. Nitre tak nevyšla odveta za domácu prehru s Karlovkou z úvodného kola, nováčik vtedy triumfoval pod Zoborom 76:71.

V dueli mužstiev zložených prevažne z mladých slovenských hráčov diváci veľa pekného basketbalu nevideli, ale ani jednému z tímov nemožno uprieť bojovnosť a nasadenie. Lepšie začala Karlovka, ktorej sa v závere takmer vypomstil fakt, že v prvom polčase nevyužila 13 stratených lôpt súpera na získanie rozhodujúceho náskoku. Nitra bojovala, dve minúty pred záverečným klaksónom stiahla náskok súpera na rozdiel štyroch bodov, ale Karlovka napokon zúročila o niečo väčšie skúsenosti a vedenie si udržala až do záveru. Tím kouča Milana Černického tak mohol oslavovať druhý domáci triumf za sebou, celkovo tretí v aktuálnej sezóne.

Karlovke nesedela rola favorita

„Po prvý raz v sezóne sme do zápasu nastúpili s tým, že sme v ňom boli miernym favoritom. Boli sme pod menším psychickým tlakom, pretože podľa prognóz sme mali Nitru zdolať. V prvom polčase to vyzeralo, že sa tak stane bez väčších problémov, ale po zmene strán nás súper vrátil do reality,“ povedal pre Basket.sk rozohrávač domácich Richard Kucsa, ktorý bol so 16 bodmi najlepším strelcom Karlovky, a pokračoval: „Víťazstvo sme však napokon vydreli a myslím, že o tých sedem bodíkov sme dnes boli lepším tímom. Zahrali sme dobre v obrane, súpera sme donútili k viacerým stratám. V druhom polčase bolo dôležité, že sme sa dokázali presadiť proti nepríjemnej zóne Nitry a zaznamenať dôležité body.“

Irving nebol prínosom

Tréner hostí Ľubomír Urban po stretnutí povedal, že o výsledku rozhodli triviálne veci. „Na to, aby sme dnes mohli pomýšľať na víťazstvo, by sme museli vedieť niektoré úseky hry lepšie zvládnuť. Trápili sme sa my i domáci, Karlovka bola v závere trochu šťastnejšia. Ale to vyplýva z kvality alebo motivácie v tých situáciách, kedy sme súperovi ponúkli ľahké koše. A práve ľahké koše, ktoré som na strane domácich napočítal viac, dnes rozhodli.“ Prvý zápas v drese Nitranov odohral americký rozohrávač Martavious Irving. Čoskoro 24-ročný rozohrávač, ktorý je produktom prestížnej Kansas State University (NCAA I), nastrieľal 11 bodov a tím spod Zobora potiahol najmä v závere. Avšak počas zápasu bol na ňom vidieť dlhší herný výpadok, keďže pre zranenie kolena vynechal celú minulú sezónu. „Nemôžem povedať, že by bol dnes pre nás veľkým prínosom. Ale na hodnotenia je ešte skoro, je u nás na 30-dňovej skúške, má čas niečo ukázať. Uvidíme, ako sa vyrovná s veľkým deficitom telesnej pripravenosti, s ktorou k nám prišiel. Naša liga je náročná, bolo to vidieť aj dnes. Chlapec to berie ako výzvu, je to na ňom, aké výkony nám ukáže v ďalších zápasoch,“ povedal na adresu novej posily skúsený kouč.

Urbana trénovanie stále napĺňa

Nitriansky kouč počas svojej dlhoročnej kariéry trénoval elitné tímy a väčšinu bol zvyknutý iba na víťazstvá. V aktuálnej sezóne však jeho mužstvo kráča od prehry k prehre. Urban to však berie profesionálne. „Sme profíci a musíme svoju prácu robiť. To imperatívum ´musíme prácu robiť´ ma nikdy nestrašilo, pretože svoju prácu robím rád, basketbal mám rád. Je jedno či mám 58 rokov alebo sa dožijem viac, basketbal budem robiť s entuziazmom smerom k poslaniu, ktoré my máme, a to je urobiť všetko v príprave mužstva, aby vyhrávalo zápasy, získavalo nejaké méty. Robím to s dospelými, robím to s deťmi, stále ma to napĺňa,“ dodal pre Basket.sk uznávaný odborník.

Zdroj: basket.sk