Dominik Havel si opäť na seba navliekol slovenský dres
20. apríla 2015

Boj o miestenky na záverečný turnaj sa rozpútal aj v reprezentačnom tíme Slovenska do 16 rokov. Prvým testom bol medzinárodný turnaj Easter Cup v Pezinku, na ktorom malo družstvo MBK Karlovka Bratislava opäť dvojité zastúpenie, Dominik Havel v hráčskom kádri a Peter Ivanovič ako asistent trénera.

Družstvo Slovenska malo do turnaja znamenitý vstup, na úvod porazili hlavne vďaka kanonáde v tretej štvrtine svojho rivala z Anglicka 76:69. Pomyselný vrchol prišiel v sobotu, kedy po nesmierne dramatickom boji, ktoré rozhodlo až predĺženie padla favorizovaná reprezentácia Španielska zložené zo špičkových talentov pôsobiacich mimo iného v Barcelone alebo Madride. Prvenstvo mohli mladí Slováci získať víťazstvom nad záverečným súperom, tímom Poľska. V dramatickom stretnutí nakoniec nezvládli záverečnú štvrtinu, ale ani druhé miesto nie je zlým odrazovým mostíkom na začiatku prípravy tímu. Úroveň turnaja pre nás zhodnotili obaja zástupcovia z Karlovky.

Veľké skúsenosti s medzinárodným basketbalom naberal momentálny člen družstva kadetov Dominik Havel: Znamenalo to naplnenie môjho cieľa, reprezentovať Slovensko v tejto vekovej kategórií a hlavne možnosť porovnať sa s najlepšími hráčmi z iných krajín a byť súčasťou skvelého kolektívu.“ Rozohrávač Karlovky nastupoval v stretnutiach hlavne z lavičky, ale minúty na palubovke si veľmi cenil. Bolo vidieť, že mám ešte na čom pracovať, hlavne v obrane a takisto aj fyzicky musím byť silnejší,“zhodnotil svoje výkony na turnaji Dominik. Havel tiež dodal, že obliekať dres Karlovky a Slovenska nie je to isté: Za Slovensko je tam pocit väčšej zodpovednosti, pretože reprezentujem svoju krajinu. Určite bol rozdiel v tom, že v klube som zvyknutý hrávať viac minút a mať viac priestoru, no tu už je to o inom. Tým však nechcem povedať, že si nevážim moju minutáž a príležitosti v Karlovke, pretože nebyť nej, nebol by som tam, kde som teraz.“

18188_947510825293790_8436003789846992563_n

Na turnaji sa zišli mimoriadne kvalitné družstvá, čo potvrdili viacerí, Anglicko a Španielsko sa pripravujú na Majstrovstvá Európy A kategórie a Poľsko v nej bolo tiež prednedávnom, takže určite možno hovoriť o tom, že slovenská reprezentácia si pripísala cenné výsledky na svoje konto. Čo však samotné šance Dominika prebojovať sa do záverečnej nominácie na Majstrovstvá Európy? „Konkurencia je veľká, na pozícii rozohrávača sme boli na turnaji ďalší dvaja – Hebibi a Majerčák Je tam určite pozitívny konkurenčný boj byť tým najlepším, no napriek tomu sme jeden tím a navzájom sa podporujeme. Zápasy mi vždy ukážu moje slabé stránky, teda tie, na ktorých musím popracovať. Udržať sa v tíme bude náročné, no určite plánujem zabojovať. Do majstrovstiev je ešte čas zapracovať na mojich slabých stránkach, resp. ich odstrániť a tým pádom udržať si miesto v zostave.“

Peter Ivanovič bol počas turnaja pravou rukou Mareka Bulíka pri reprezentačnom celku. „Bolo to pre mňa výzva,“ začína s hodnotením tréner kadetov MBK Karlovky Bratislava. Ako tréner dodáva, je vidieť, že tím má za sebou už určitú históriu, pretože na ihrisku i mimo neho sa dobre poznajú. Druhé miesto na veľmi dobre obsadenom turnaji je výborný výsledok, pri trochu väčšej koncentrácii v poslednom zápase sme sa mohli tešiť z víťazstva v turnaji. Ako jediný tím na turnaji sme porazili Španielsko, ktoré medzi top tímy Európy. Na takýto zápas chlapci len tak nezabudnú. Ak sa chceme posúvať vo výkonoch vpred, potrebujeme takúto konfrontáciu, vyzdvihuje výkony a úroveň turnaja Ivanovič.

1507785_1018045184890744_5335586489365441284_n

Úlohou turnaja bolo otestovať hráčov a získať cenné skúsenosti pred Majstrovstvami Európy B kategórie, ktorá sa v tomto roku uskutočnia v bulharskej Sofii. „Konkurencia je na slušnej úrovni, je to zdravá konkurencia, hráči si nič nezávidia, sú výborný kolektív a cítiť v ňom veľkého tímového ducha.“ Podľa Ivanoviča sa už črtá cca. 8 – 9 hráčov, ktorý by mali byť základným pilierom reprezentácie, o ostatné miesta tak môžu viacerí zabojovať. Hráči sa po turnaji opäť presunuli do svojich klubov, kde ich čakajú teraz kľúčové zápasy a následne po krátkom oddychu sa stretne reprezentačný celok v letných mesiacoch, kedy v tréningových blokoch začne príprava na samotný šampionát.

Výsledky Easter Cup U16 – Pezinok:

Slovensko – Anglicko 76:69 (14:21, 15:19, 29:8, 18:21)

Slovensko – Španielsko 90:86 po predĺžení (19:22, 20:16, 14:17, 22:20 – 15:11)

Slovensko – Poľsko 64:73 (18:21, 19:17, 15:16, 12:19)

Autor: Michal Duchovič/mbkkarlovka.sk