Dvojica Karlovešťanov čelila sile španielskej basketbalovej reprezentácie
29. marca 2016

Veľká cena mesta Levice prilákala na Tekov štvoricu reprezentácií do 16 rokov. Zverenci trénera Jozefa Ištoka sa v priebehu troch dní stretli s náprotivkami z Poľska, Česka, ale aj Španielska. Silu jedného z najkvalitnejších reprezentačných výberov Európy si tak mohli odskúšať aj dvaja hráči Karlovky - Braňo Balvan a Juraj Páleník.

Zatiaľ čo ich kolegovia z kadetských dresov MBK Karlovka cestovali do Česka na medzinárodnú klubovú konfrontáciu so Sokolom Pražským a Pardubicami, ostala dvojica Balvan - Páleník na Slovensku. Okrem starých známych súperov z Poľska a Česka sa na ihrisku stretli aj so Španielmi. "Španieli sú spolu s Poliakmi v A divízii, takže by mali byť približne na rovnakej úrovni. Každý deň však nemáme možnosť hrať s takýmto súperom," ocenil skúsenosť Braňo Balvan.

Reprezentácia z Pyrenejského polostrova svoju silu na turnaji jednoznačne ukázala, keď pomerne hladko prešla postupne českou, slovenskou a napokon i poľskou prekážkou. Slováci neboli úspešní, hoci v prvom zápase sa držali dlho poľského súpera. Domáci prehrávali po väčšinu zápasu o desať bodov, v závere sa dotiahli na štyri, no zvrátiť už výsledok nedokázali. Najlepším strelcom našej reprezentácie U16 bol Juraj Páleník s 18 bodmi a 8 doskokmi, B. Balvan dosiahol ako tretí najúspešnejší 8 bodov a 7 doskokov.

Stretnutie so Španielmi bolo - ako aj v ostatných zápasoch - pomerne jednoznačná záležitosť. "Pre nás je takáto konfrontácia veľkým ponaučením. Mali sme dobré úseky hry, v obrane sme tiež bojovali. Pozitív je viacero. Žiaľ, realita je iná. Všetci sa tešíme na zajtrajšie dlhoročné derby proti Česku," konštatoval po stretnutí tréner slovenskej U16 Jozef Ištok. Ani v poslednom zápase si ale nepripísali Slováci dva body. J. Ištok vidí najpozitívnejší prejav svojich zverencov v druhom polčase s Poliakmi, kedy sa mladíkom poradilo stiahnuť náskok súpera.

Juraj Páleník napokon dosiahol v priemere 10 bodu a 3,7 doskoku, priemerné štatistiky Braňa Balvana sa ustálili na 5,3 bodu 4,3 doskoku v troch zápasoch.