Filip Halmeš by sa chcel vypracovať do Euroligy, v Karlovke mu veria
06. januára 2016

Minulý rok oslávil s juniormi Prievidze bronzové medaily, v tento rok vy chcel triumfovať v drese Karlovky. 

Je jedným z lídrov juniorov a v prvej lige zbiera skúsenosti z mužského basketbalu. Filip Halmeš prišiel pred sezónou 2015/2016 do MBK Karlovka, aby mohol basketbalovo ďalej rásť. V jeho dovtedajšom pôsobisku BC PRievidza totiž neotvárali juniorský tím. "Nemal by som kde hrať. Navyše, Karlovka a Bratislava celkovo má lepšie tréningové podmienky i príležitosti na rozvoj a život," vysvetľuje svoje rozhodnutie talentovaný hráč, ktorý v roku 2015 oslavoval slovenský juniorský bronz.

"Vo FIlipovi sme získali veľmi cenného univerzála, ktorý zapadol do našej koncepcie. Je schopný zahrať na viacerých pozíciách. Myslím, že sa môže stať platným hráčom," hovorí na adresu Filipa Halmeša šéftréner klubu Fero Kubala. Ten vyzdvihol ako prednosť Karlovky to, že Filipovi mohla ponúknuť boje o titul v juniorskej kategórii a tiež naskakovanie do zápasov mužského B-tímu, ktorý hrá v prvej lige.

muži B december 2015

"Na Slovensku nevyrástlo veľa hráčov, ktorí by mohli hrávať tie posty, ako Filip," myslí si Fero Kubala a oceňuje Filipovu streľbu, no i schopnosť vniknúť do koša. "Veríme, že je to hráč s potenciálom presadiť sa. Samozrejme, musí ešte veľa na sebe pracovať. Úspechy v športe nechodia zo dňa na deň za nikým," dodáva šéftréner.

Čoskoro 19-ročný forward je jedným z lídrov juniorského tímu, ktorý má po deviatich stretnutiach 17 bodov za 8 výhier a jednu prehru - rovnako ako Žilina a Levice. Filip v šiestich zápasoch zaznamenal priemerne 17,2 bodu, 7,3 doskoku, 2,3 zisku a 2,1 asistencie. "Máme našliapnuté na majstra," tvrdí ambiciózne o cieľoch juniorského celku, no zároveň sype popol na hlavu sebe a spoluhráčom pre jedinú prehru v programe roku 2015, ktorú utrpeli na palubovke Považskej Bystrice: "Mali sme na nich. Trochu sme zápas podcenili a bohužiaľ prehrali."

Šancu dostal aj v troch stretnutiach 1. ligy s priemerom 7 bodov, 3 doskoky a 1 zisk na zápas. Tam ale pochopiteľne hrajú skúsenejší, fyzicky zdatnejší hráči, ktorí diktujú vyššie tempo hry. "Muži v 1. lige majú podstatne viac skúseností s basketbalom ako my z juniorskej súťaže. Preto je ťažšie sa tam presadiť," vysvetľuje

U18 jul 2015 dolezaj halmes

Filip si zahral aj v drese slovenskej reprezentácie, naposledy sa zúčastnil majstrovstiev Európy do 18 rokov. Dosiahol tam priemer 7,1 bodu a 4,8 doskoku v 9 zápasoch. Slovensko skončilo sedemnáste.

Okrem basketbalu, ktorý bol prvotnou motiváciou na presťahovanie sa do Bratislavy, navštevuje Filip aj 4. ročník športového gymnázia, kde sa učí aj základom športového manažmentu a športovej prípravy. "Keďže som predtým študoval na ekonomickom odbore, musím si niektoré predmety dorábať," vysvetľuje.

V budúcej sezóne by po maturite chcel ísť na vysokú školu a samozrejme byť aj súčasťou A-tímu. "Musím na sebe veľa pracovať, raz by som chcel byť hráčom niektorého top európskeho tímu, napríklad Realu Madrid," hovorí. Dodáva, že jedným z jeho vzorov je Anton Gavel. Práve preto, že jemu sa prienik medzi najlepších podaril a v Eurolige pravidelne nastupuje.