Gabriela Rebrošová: Cítim väčšiu snahu o prácu s deťmi
12. marca 2015

V rámci podporných projektov basketbalového klubu MBK Karlovka Bratislava sme sa tentoraz pozhovárali s vedúcou centra Minibasketu Vajnory a Rača Gabrielou Rebrošou.

Klub MBK Karlovka Bratislava má štyri Minibasket centrá v hlavnom meste, v Karlovke, Dúbravke, Petržalke a Rači. O ich vzniku nám trošku viac povie samotná Gabika: „Úlohou centier je aktívne spolupracovať s vybranými školami a získavať deti najskôr v rámci družín a to v krúžku „Pohybové a loptové hry“ a neskôr vzbudiť v nich záujem o basketbal. V "Pohybovkách" učíme deti viesť k pravidelnému športovaniu, športovaniu hrou, získavania všeobecnej telesnej prípravy, koordinácie, zručnosti, vytrvalosti. Učíme deti mať rád šport, pohyb, kolektív.“ Ako hovorí vedúca jedného z centier, jednotlivé miesta boli vyberané predovšetkým na základe záujmu škôl o športovú činnosť v rámci družín a tiež také školy v mestských častiach, kde takéto aktivity chýbali a zároveň bol podľa zistení a prieskumov záujem o basketbal zo strany rodičov, škôl a učiteľov. Samotné centrum bolo založené v sezóne 2013/2015 a je ďalším z dlhodobých projektov klubu zameraných na prípravku a minibasketbal.

V centre sa pracuje s deťmi od 6 do 10 rokov. Čo vlastne robia na hodinách? „Hráme sa (úsmev). Beháme, naháňame sa, hráme vybíjanú, prihrávanú, súťažíme v opičej dráhe, v štafetách. Základným cieľom je, aby sa deti tešili na každý tréning. Centrá majú za úlohu získať čo najviac detí do "Pohybových a loptových hier" a vzbudiť v nich záujem o basketbal, tak aby 2 - 4 deti z jednotlivých centier boli platnými registrovanými hráčmi v minibasketbale, to znamená aby začali hrať súťaže vyhlásené Slovenskou basketbalovou asociáciou,“ prezrádza viac o projekte Rebrošová. Ako dodáva vedúca centra, tak veľkým pozitívom je, že sa zatiaľ stretla so záujmom na všetkých základných školách, kde bola. Veľkou výzvou je zapojiť do tréningového procesu a do projektu nadšencov pre prácu s deťmi z radov učiteľov, vychovávateľov, resp. rodičov. Ideálny stav by bol keby v každej škole bol jeden zodpovedný človek, ktorého by MINIBasket bola srdcová záležitosť. Jedného takého Gabika má, je ním Peťo Bratina telocvikár, učiteľ, športovec na ZŠ Kataríny Brúderovej vo Vajnoroch. Do tohto centra sú zapojené nasledovné základné školy: ZŠ K.Bruderovej, Cirkevná ZŠ J.Pavla II. vo Vajnoroch, oslovená je ZŠ Hubeného Rača.

DSC-0155

S koordinátorkou celého projektu, Denisovou Zambovou bol pripravený rozpis aktivít pre tieto deti a to v poradí veku, vyspelosti a výkonnosti detí. Sú pre nich pripravené tieto podujatia:

  1. Pohybové a loptové hry - súťaže, štafety, opičia dráha, bomba. Jedenkrát za dva mesiace - posledná akcia bola v nedeľu 22.2. a najbližšia bude 19.4.2015.
  2. Miniliga - pre deti zručnejšie pripravené súťaže s loptami i samotná hra 3x3. Jedenkrát za dva mesiace, najbližšia bude 29.2.2015.
  3. Microliga - tú sa už deti stretávajú s rovesníkmi z iných klubov - Komárno, Galanta, Inter, B.S.C., Trnava, Senec. Zakladateľom Microligy je Rick Brooks z BBC Brooks Basketball Club z Galanty. Väčšina času je zameraná na hru 3x3, prestávka je doplnená súťažením.

Víziou projektu je skvalitnenie práce a spolupráce so školami a rovno aj zapojenie viacerých učiteľov, vychovávateľov, možno aj rodičov do samotného centra. Ako Gabika dodáva, v poslednej dobe cíti väčšinu snahu o prácu s deťmi v športových oblastiach. „Je fakt, že čim skôr dieťa zistí záujem o nejaký šport a je podporované rodičom, tým skôr sa prejavia výsledky. Preto vyspelosť a výkonnosť hráčov v súťaži SBA mladší mini, starší mini má obrovské výkonnostné rozdiely. V týchto súťažiach môže byť výsledok aj 0:130 nič neobvyklým a neprispieva to k rastu hráčov ani jedného tímu. Tu by sme sa mali zamyslieť ako pomôcť minibasketbalu.“

F94B5973

Klasická otázka na záver, prečo by mal rodič zaradiť svoje dieťa práve na basketbal? „Otázku by som položila takto. Prečo by mal rodič zaradiť svoje dieťa na šport?  Deti sa musia hýbať, je to ich prirodzená vlastnosť, majú neskutočne veľa energie a pokiaľ ju nedostanú zo seba von pohybom, ich fantázia je nekonečná. Okrem toho pohyb a šport sú pre zdravý vývoj dieťaťa potrebné. Ak dotiahneme čo len jedno dieťa k športu a nemusí to byť basketbal, je to úspech. Bonus je basketbal. Sama som ho hrávala a ešte hrám a viem, čo dokáže kolektív, viem aké sú emócie z víťazstva i prehry,“ dodáva na záver rozhovoru vedúca centra a tiež aj trénerka.

Autor: Michal Duchovič/mbkkarlovka.sk