Tréner MBKK Helmecy Maroš: "Detská radosť je úprimná"
01. novembra 2014

Dvadsaťšesťročný kouč Maroš Helmecy priviedol v uplynulom ročníku juniorov MBK Karlovka k titulu majstrov Slovenska. Bratislavčania vyhrali základnú časť, vďaka čomu získali právo usporiadať doma finálový turnaj. To využili a na začiatku mája oslavovali juniorský titul. Redakcia špecializovaného portálu Basket.sk nominovala Helmecyho na ocenenie pre najlepšieho mládežníckeho trénera roka. Spolu s ním sa o trofej uchádzali Milan Špiner (BK ŠKP 08 Banská Bystrica) a Richard Uhrin (MBK Victoria Žilina). Helmecy napokon v spoločnom hlasovaní odborníkov a fanúšikov zvíťazil a zaradil sa medzi uznávané kapacity ako Marek Bulík alebo Maroš Kováčik, ktorí boli v ankete najvyššie v sezóne 2012/13, resp. 2011/12.

Špecializovaný portál Basket.sk ťa vyhlásil za najlepšieho mládežníckeho trénera roka. Aké má toto ocenenie pre teba hodnotu?

"Je to pre mňa veľká pocta. Vôbec som nečakal, že by som mohol byť nominovaný na takéto niečo. Keď som začínal ako tréner, tak som o takom niečom len sníval a teraz sa mi to splnilo. Bolo to pre mňa veľké potešenie a dalo mi to veľa energie do ďalšej práce."

V čom ťa napĺňa práca s deťmi?

"Je to iné ako s dospelými, decká to ináč vnímajú, keď sa niečo nové naučia. Ako tréner ich všetko učíte od začiatku. Keď sa im potom niečo podarí, je to úplne iná radosť. Taká úprimná."

Karlovka si zakladá na práci s deťmi a je hrdá na svoju mládežnícku pyramídu. Aké sú podmienky pri rozvoji talentov v klube?

"V klube sa snažíme všetci - tréneri i trénerky - odovzdať našim deťom čo najviac z toho, čo už vieme. Ako klub máme rôzne individuálne tréningy, kde naši zverenci, ktorí sa chcú zlepšovať, majú tú možnosť. Popri tom máme k dispozícii plaváreň, posilňovne. Organizujeme aj rôzne medzinárodné turnaje a výjazdy pre družstvá tak, aby mohli deti hrávať proti kvalitným súperom."

Aký je tvoj doterajší najväčší úspech v trénerskej kariére?

"Určite je to víťazstvo v juniorskej lige a zisk ocenenia od fanúšikov a odborníkov z portálu Basket.sk."

Aj tento rok si trénerom juniorov Karlovky. Zmenila sa zostava nejako zásadne? Máte opäť ambíciu bojovať o prvé miesto?

"Káder sa obmenil, i keď veľa chalanov z minuloročnej kadetskej ligy bolo zapájaných do zápasov už minulú sezónu. Popri tom nás nejakí chalani doplnili. V Karlovke máme stále tie najvyššie ciele, ale je ešte len začiatok sezóny a máme pred sebou dlhú cestu. Vieme v čom sa nám treba zlepšovať a pracujeme na tom. Samozrejme, chceme bojovať o prvé miesta aj tento rok."

Kam by si to chcel v pozícii trénera dotiahnuť? Rozmýšľaš aj nad posunom do mužskej kategórie alebo zostaneš pri deťoch?

"Zatiaľ ostávam pri mládeži. Ešte stále sa učím, aj keď to sa budem asi stále. Určite by som chcel niekedy vyskúšať presun do seniorskej kategórie, ale kedy, to je ťažké povedať."

Pochádzaš z Rožňavy. Ako si sa do bratislavského MBK Karlovka dostal a prečo si si vybral práve tento klub?

"To je celkom zaujímavý príbeh. Ja som do Bratislavy prišiel hrať za Petržalku, kde má oslovili chalani a tak som šiel. Rok som nikoho netrénoval a potom sa mi ozval pán Hlivák, ktorého poznám, či by som nechcel opäť trénovať deti. Povedal som mu, že veľmi rád, stretol som sa s terajším generálnym manažérom klubu Ferom Kubalom a odrazu som bol v Karlovke."

A-tím Karlovky hrá v extralige bez legionárov. Myslíš, že môže hrať vyrovnanú partiu aj s klubmi, ktoré sa spoliehajú hlavne na výkony zahraničných hráčov?

"Je super, že dávajú v prvom tíme možnosť mladým slovenským hráčom, ktorí by v iných kluboch len sedeli na lavičke a trénovali. Určite môžu hrať vyrovnanú partiu, ako to ukázali proti Handlovej túto stredu, keď vyhrali. Niektorí chalani potrebujú ešte nazbierať skúsenosti, ale to je podľa mňa len otázkou času. Dúfam, že takýchto zápasov kde dokážu, že aj slovenskí hráči môžu konkurovať tým zahraničným, odohrajú muži Karlovky v aktuálnej sezóne čo najviac."