Juniori bronzoví, štyri individuálne ocenenia pre Karlovku
10. mája 2016

Celá juniorská sezóna 2015/2016 smerovala k prvému májovému víkendu. Záverečný turnaj Final Four, kde sa stretli štyri najlepšie celky, sa konal tento rok v Žiline. Tá bola zároveň aj favoritom turnaja a jeho neskorším víťazom. Juniorským basketbalistom MBK Karlovka sa podarilo získať už štvrtú medailu v rade! Spolu s bronzom si zverenci Maroša Helmecyho z turnaja odniesli aj štyri individuálne ocenenia.

Po treťom mieste zo sezóny 2012/2013 a dvoch majstrovských tituloch z dvoch nasledujúcich ročníkov, sa juniori Karlovky dopracovali k štvrtej medaile v rade. Okrem samotného cenného kovu sa do turnajového All Star "A" tímu dostal Jakub Pasovský, do All Star "B" tímu Jovan Vukmirovič a Filip Halmeš. Druhý menovaný si zároveň vystrieľal aj ocenenie pre najlepšieho strelca turnaja.

V Žiline sa stretli tímy, ktoré sa veľmi dobre poznajú. Ako poznamenal tréner juniorov Maroš Helmecy, tímy sa z dlhoročného pôsobenia veľmi dobre poznajú. "Myslím si, že každý jeden tím hral na hranici svojich možností, čo sme aj predpokladali. Ani jeden tím nemenil nič špeciálne vo svojej hre. Hrali rovnako ako celú sezónu," zhodnotil.

DSC_1228

Karlovešťania otvorili turnaj piatkovou prehrou s Považskou Bystricou 86:97 a v sobotu neuspeli so Žilinou 69:76. Vývoj turnaja tak zviedol v posledný deň dokopy MBK Karlovka a Levice - tímy, ktoré v posledný hrací deň zabojovali o bronzovú medailu. V ňom uspeli Bratislavčania, keď sa v takmer celom zápase držali vo vedení a na konci tretej štvrtiny súperovi ušli na desať bodov. Náskok si v poslednej časti hry držali a v závere zápasu tak už bolo jasné, že si z turnaja Final Four odnesú bronzové medaily.

Podľa Jovana Vukmiroviča, člena All Star "B" tímu turnaja, panovala pred víkendom v tíme dobrá atmosféra a to napriek faktu, že sa pred ním zranila jedna z opôr Karlovky. "Center Samo Hanák nám celú sezónu pomáhal vyhrávať zápasy svojou hrou pod košom," hovorí Jovan. Napriek tomu mala Karlovka najvyššie ambície - získať juniorský titul tretíkrát po sebe. "Prvý zápas sme nezačali ideálne kedže sme dostávali veľa bodov z prieniku do stredu, ktorý sa nám nepodarilo zastaviť. V útoku sme síce držali krok s Považskou Bystricou, nakoniec sa ale od nás odpútali trojkami a rýchlym protiútokom. To nás stálo výhru v tomto zápase," spomína Jovan Vukmirovič. Do zápasu so Žilinou nastúpila Karlovka s omnoho väčšou energiou. "Dokázali sme dobrou rotáciou v obrane Žilinu držať na dostrel," hovorí Jovan. So svojimi spoluhráčmi nepoľavili ani po polčase. "Snažili sme sa hrať náš basketbal. Dodržiavali sme všetko, čo nám tréneri povedali. Potom však prišli záverečné minúty, v ktorých Karlovka viedla o jeden bod, avšak chalani stratili, dostali kôš a po ňom i šťastnú trojku," spomína.

DSC_1146

"Posledný zápas s Levicami bol buď všetko alebo nič. Hrali sme rýchlo dopredu a dávali ľahké koše. Po polčase sme si držali náskok a dohrali zápas v pohode. V konečnom dôsledku to nedopadlo tak ako sme si predstavovali no získali sme aspoň bronz a zakončili sezónu víťazstvom," dodáva Jovan Vukmirovič.

Filip Halmeš tiež nie je stopercentne spokojný s tým, že na turnaji získali "iba" bronzové medaily. "Je to určité sklamanie, pretože sme chceli získať titul majstra Slovenska. Tešíme sa však i z tretieho miesta," hovorí Filip, podľa ktorého je škoda, že v lige nie je viac možností hrať takéto zápasy a získavať dôležité skúsenosti. Súhlasí s ním aj Jakub Pasovský, ktorý sa prebojoval do najlepšieho tímu turnaja. "Tretie miesto je mierne sklamanie, no myslím si, že sa v konečnom dôsledku nemáme za čo hanbiť," myslí si Jakub. FIlip Halmeš sa zaskvel aj výbornou muškou, no nechce sa púšťať do hodnotenia svojej hry. "Môj výkon sa mi ťažko hodnotí a rád by som to prenechal trénerom. Určite ale môžem povedať, že som tam nechal 100 percent, bojovnosť a srdce," uzatvára najlepší strelec turnaja.

Konečné poradie:

1. MBK Victoria Žilina
2. BK IM Považská Bystrica
3. MBK Karlovka Bratislava
4. ŠBK Junior Levice

All stars "A": Matej Janiga (Považská Bystrica) Matúš Števko (Levice) Šimon Ďuriš (Žilina) Michal Slavík (Žilina) Jakub Pasovský (Karlovka)

All stars "B": Jovan Vukmirovič (Karlovka) Filip Halmeš (Karlovka) Branislav Ďurčík (Žilina) Milan Szabó (Levice) Jakub Drbul (Považská Bystrica)

Najlepší strelec: Filip Halmeš (Karlovka)

MVP hráč: Michal Slavík (Žilina)

"You are the future": Martin Danielič (Levice)