Juniori cibrili formu pred Final Four v Srbsku, starší žiaci prvýkrát v zahraničí
27. apríla 2016

Družstvá juniorov a starších žiakov MBK Karlovka sa v polovici apríla zúčastnili basketbalovej stáže v Srbsku, doplnené tímom Michaloviec. Štvordňová stáž bola obohatením pre družstvá i trénerov, ktorí na juh cestovali. Srbské Vraljevo sa pritom nestalo cieľom cesty Karlovešťanom prvýkrát. "Sme tu vždy veľmi spokojní a preto sa sem radi vraciame," povedal tréner juniorov Maroš Helmecy.

Chalani a rovnako aj tréneri mali v Srbsku možnosť vidieť a naučiť sa čosi nové. "Tréningy ktoré vedú tréneri zo Srbska sú agresívnejšie, čo nám vyhovuje. Verím, že trojfázové tréningy chalanov nakopli podobne, ako priateľské stretnutie proti družstvu Student Valjevo," ozrejmil M. Helmecy.

ffd9e55b-6b42-4769-b43f-a9c9b5748516

Naši chalani absolvovali štyri aktívne dni v Omni centre, ktoré im poskytlo ubytovanie, stravu a tréningové priestory. Celú stáž organizačne zabezpečil Ljuban Vukmirovič, ktorý využil svoje kontakty s trénermi. Počas pobytu sa Karlovešťanom venovali šéftréner KK Matalac Boislav Dzakovic, tréner KK Metalac Dragan Simeunovic a tréner KK Matalac Ilja Ilic. Tripu sa zúčastnili naši tréneri Maroš Helmecy, Braňo Brliť, Denisa Zambová, Gabika Rebrošová a Ľubka Fáberová.

Bola to prvá zahraničná stáž, ktorú starší žiaci absolvovali. "Je to ideálne spojenie tréningov a zápasov. Chalani sú priamo v interakcii s trénermi Srbska, ktorí im posúvajú svoje basketbalové znalosti," povedala na margo cesty Denisa Zambová s tým, že aj pre ňu ako trénerku to bola zaujímavá skúsenosť. "Tréneri sú nám k dispozícii a veľmi radi s nami prediskutujú akékoľvek otázky či už o technike alebo taktike basketbalu. Mne osobne takáto stáž ukáže ďalšie možnosti, ktoré sa dajú využívať v tréningovom procese," dodala D. Zambová. Po rade tréningov odohrali starší žiaci aj zápas proti miestnemu KK Metalac. Okrem svojich vlastných tréningov si chalani boli pozrieť aj tréningy najmladších basketbalistov, ktoré má na starosti Ilja Ilic. "Samozrejme, domáci nám ukázali aj kultúrnu stránku Valjeva a mali sme možnosť ochutnať ich národné jedlá čevapi a pljeskavicu," uzatvára Denisa Zambová.

Pre juniorov to bolo vítané spestrenie programu pred posledným dvojzápasom základnej časti. Tú uzatvorili výhrou v Banskej Bystrici a prehrou na palubovke Svitu. Skončili tak na solídnom druhom mieste a o týždeň ich čaká víkendový turnaj Final Four.  Rozohrávač kadetského i juniorského tímu Dominik Havel hovorí najmä o náročnosti tripu. "Denne sme absolvovali 3 - 4 tréningy do dňa, čo bolo ťažké ustáť ako fyzicky, tak aj psychicky. Iná škola, iný typ tréningov. Vlastne skoro všetky cvičenia boli pre nás nové," hovorí mladý rozohrávač. Výhodu podľa neho mali tí, ktorí cestovali do Srbska po prvýkrát. V pamäti mu utkveli najmä obranné cviky a zonepress. "Naučili sme sa byť trochu fyzickejší, čo bolo vidno najmä počas zápasu. Mnoho kontaktov by na Slovensku bol faul, no tam nie a nebolo takých málo," vysvetľuje D. Havel a dodáva, že je pre neho i jeho spoluhráčov len dobré, že si zahrali pod väčším tlakom zo strany súpera.

Tréningový program:
7:00 – tréning 1. skupina
8:00 tréning 2. skupina
9:00 tréning 3. skupina
11:00 - kondičný tréning zameraný hlavne na koordináciu
12 :00 strelecký tréning
15:00- tréning 1. skupina
16:00 tréning 2 skupina
17:00 tréning 3. skupina