Juraj Krajčír: Oplatilo sa čakať na Extraligu
26. februára 2015

Stál pri začiatkoch klubu, prešiel si všetkými kategóriami a súťažami a momentálne je právom kapitánom v premiérovom ročníku Karlovky v Eurovia SBL. Predstavujeme vám nikoho iného ako nášho krídelníka Juraja „Dumba“ Krajčíra.

23-ročný krídelník a rodák z Bratislavy začínal v prípravke v B.S.C Bratislava, ale hneď v nultom ročníku zamieril do družstva kadetov na Karlovke. Rovnako aj pre neho ide v poradí o jedenástu sezónu a preto je aj jedným z najskúsenejších znalcov prostredia klubu. Ako spomína na prestup do Karlovky samotný hráč? „Prestup do Karlovky považujem za jedno z najlepších rozhodnutí v živote, aby som pravdu povedal, tak ma v živote nenapadlo, že by som hral Extraligu a už vôbec nie s Karlovkou.“

Ako sme už načrtli, aj s Jurajom zažíva Karlovka premiérovú sezónu v najvyššej súťaži a v náročnej konkurencii sa družstvo vedené Milanom Černickým vôbec nestratilo. Na zhodnotenie doterajšieho priebehu ročníka má kapitán družstva takýto názor: „Takmer nikto nevedel ako nám to pôjde, vymenili sme domácu telocvičňu na Majerníkovej ulici za novú halu na FTVŠ, prišiel nový tréner, pár nových hráčov, ale pevná kostra tímu ostala pokope a s ňou aj odhodlanie udomácniť sa medzi slovenskou elitou. Veľa ľudí nás pred sezónou stavalo do role fackovacieho panáka, čiže som veľmi rád, že sme potvrdili našu kvalitu a naplnili náš cieľ, prebojovať sa do play-off.“ Vedenie klubu dva roky pri vstupe do prvej ligy deklarovalo, že v horizonte troch sezón sa klub plánuje prebojovať do Extraligy, čiže v tomto smere sa cieľ naplnil o rok dopredu. „Oplatilo sa čakať,“ dodáva Krajčír. Hneď v prvom ročníku sa Karlovka tešila z triumfu a úspech zopakovala aj v minulej sezóne, keď jedinú prehru v ročníku im pripravili Košičania. „Minulú sezónu fungovalo družstvo na oveľa profesionálnejšej úrovni ako tomu bolo v predchádzajúcich sezónach, vedenie si chcelo vyskúšať, ako by to mohlo fungovať v extralige. Som rád že sme ich svojimi výkonmi presvedčili a rozhodli sa nás prihlásiť do Extraligy, resp. teraz už Eurovia SBL,“ pokračuje v rozprávaní krídelník družstva.

F94B0483

Asi nik vrátane Juraja neočakával v kútiku duše, také výsledky a fakt, že Karlovka všetkých prekvapila. Družstvo skúseného Milana Černického je pred záverečným kolom na šiestej pozícii, ktorú by si radi aj po záverečnom zápase základnej časti s Interom udržali. S akým cieľom vstúpi tím do vyraďovacích súbojov? „Do play-off vstupujeme s odhodlaním prekvapiť. Pravdepodobne nás čaká jeden z dvojice Inter, Komárno. Obe tieto družstvá sú veľkým favoritom, my sa však dobre pripravujeme a chceme s nimi zabojovať o postup do semifinále.“ Samotný krídelník je so svojimi výkonmi spokojný, ale aj nespokojný, pretože pozná svoje rezervy, na ktorých sa snaží popracovať, ale ako hovorí, basketbal je kolektívny šport a jeho tešia hlavne tímové úspechy.

Karlovka prišla ako svieži vietor do súťaže, čo potvrdzuje aj Juraj: „Z počiatku nás všetci podceňovali, v úvode sezóny sme sa pomalšie rozbiehali, veľa hráčov si zvykalo na novú ligu, postupne sme sa udomácnili a prekvapivými výhrami vo Svite alebo aj Handlovej sme ukázali, že nie sme len do počtu. V posledných týždňoch sme odohrali aj veľmi dobré zápasy s tímami z hornej trojky, čo našu pozíciu len upevnilo. Priniesli sme možnosť konfrontácie čisto slovenského družstva s tímami stavanými hlavne na zahraničných hráčoch, samozrejme aj mladícku dravosť a pevne verím, že aj nového atraktívneho účastníka pre náročného slovenského diváka.“ Tím je v prevažnej väčšine zložený z mladých chalanov, panuje v ňom dobrá atmosféra a hlavne, bavia sa basketbalom. Svoj názor na presadzovanie slovenských hráčov pridáva aj hráč: „Bolo by dobré, ak by dostávali viac priestoru slovenskí, hlavne mladí hráči. Verím, že sme ukázali cestu, že to ide a inšpirovali sme ostatné kluby, aby viac stavali na Slovákoch.“

F94B2245-1

V prvej sezóne medzi elitou si práve krídelník aj vďaka svojim skúsenostiam vyslúžil rolu kapitána tímu. Aké sú jeho úlohy? „Mojou úlohou je úlohou pozdvihnúť tím, snažím sa chalanov povzbudiť keď sa nedarí a trochu ich vyhecovať. V Karlovke som najdlhšie zo všetkých hráčov a dobre poznám miestne prostredie. V prípade nejakých problémov a požiadaviek sa na mňa spoluhráči obrátia a ja sa to snažím s vedením prediskutovať. Samozrejme máme aj pokutovník (úsmev).“ Juraj sa snaží pomáhať aj mladších spoluhráčov, podľa jeho slov ich usmerňuje, radí im ako riešiť niektoré situácie a tiež im dokáže aj rázne dohovoriť, keď na sebe nemakajú dostatočne tvrdo alebo nerobia to, čo majú.