Juraj Páleník: Na majstrovstvá sveta som sa špeciálne pripravoval
26. mája 2015

Na začiatku mája sa slovenská 3x3 reprezentácia do 15 rokov premiérovo vybrala na neoficiálne majstrovstvá sveta do talianskeho Ríma a na turnaji mala zastúpenia aj MBK Karlovka Bratislava v podobe Juraja Páleníka. S hráčom družstva starších žiakov sme sa o turnaji a streetballe porozprávali.

"Bolo to super. Som rád, že tréner má vo mne dôveru," takto začal s hodnotením a zaradením do konečnej nominácie Páleník. Ako ďalej pokračoval, na túto akciu sa špeciálne pripravoval už dlhšiu dobu, ešte pred samotným odchodom absolvoval s tímom tri tréningy a potom už smerovali do Ríma. Slovensko bolo nalosované do skupiny B spolu s Rumunskom, Holandskom a Spojenými Arabskými Emirátmi. Čím je podľa mladého hráča odlišný 3x3 basketbal od toho klasického? „Hrá sa tam rýchlejšie, keďže musíme zakončiť do dvanástich sekúnd. Hrá sa tam veľmi tvrdý a kontaktný basketbal, fauly sa tam moc nepískajú. Mňa to však veľa naučilo.“

11188193_812331312181617_8758496503362877690_n

V rámci družstva bol Páleník najvyšším hráčom a podľa toho mu bola rozdelená hlavná úloha – obrana pivotov, ktorých mali rivali niekoľko v tíme. „V útoku som sa bavil, naša hra nám často vychádzala,“ prezrádza čerstvý slovenský 3x3 reprezentant.Na turnaji začalo Slovensko jasnou výhrou na Spojenými Arabskými Emirátmi, ale na ďalšie víťazstvo už potom márne čakalo, mrzieť ich mohla hlavne tesná prehra s Rumunskom. „Ja si myslím, že sme hrali dobre s ohľadom na to, že všetky pravidlá sme sa dozvedeli asi týždeň pred začiatkom sústredenia. Napríklad Rumuni, s ktorými sme prehrali o bod hrajú 3x3 basketbal už asi rok a o Holanďanoch ani nehovorím,“ hovorí o jednotlivých zápasoch základnej skupiny 15-ročný hráč Karlovky. Do osemfinále im postup neunikol, tam na nich čakali Poliaci. Začiatok malo Slovensko vynikajúci, ale potom prišlo niekoľko nedoskočených lôpt a vypustený koniec, ktorý sa aj podľa Páleníka nemôže v reprezentácii, ale aj v kluboch opakovať. Poľsko zvíťazilo rozdielom jediného bodu a pre Slovákov sa turnaj skončil. Pre samotného hráča sa streetballová sezóna neskončila, v pláne je účasť na 3x3 Basket Tour, ale aj na zahraničných podujatiach.

20130803_182055

Výsledky z turnaja – základná skupina:

Slovensko – Spojené Arabské Emiráty 21:0

Body – Páleník 7

Rumunsko – Slovensko 16:15

Body – Páleník 2

Slovensko – Holandsko 11:17

Body – Páleník 4

Osemfinále: Poľsko – Slovensko 13:12

Body – Páleník 4

Autor: Michal Duchovič/mbkkarlovka.sk