Kadeti odštartovali nadstavbu dvoma výhrami, cieľom sú najmä skúsenosti
14. februára 2016

"S Komárnom sme sa natrápili viac, ako sme čakali," konštatuje po dvoch víkendových stretnutiach s komárňanskými Klokanmi coach kadetov MBK Karlovka Braňo Brliť. Jeho zverenci otvorili v uplynulý víkend nadstavbovú skupinu o 1. - 8. miesto triumfom nad súperom zo západnej polovice súťaže. Tento rok tak kadeti porazili Komárno vo všetkých štyroch stretnutiach.

V sobotnom zápase sa v Komárne predlžovalo, stretnutie napokon dobojovali do úspešného záveru Karlovesčania a vyhrali 69:67. Už na druhý deň sa stretli súperi opäť, tentoraz naši kadeti doviedli stretnutie k dvom bodom na domácej palubovke výhrou 78:68. Odohrať dva zápasy po sebe s tým istým súperom nie je podľa forwarda karloveských kadetov Filipa Kadúcha vždy ideálne. "V nadstavbe ale musíme byť pripravení na každú situáciu. Čas na nejaké radikálne korekcie nebol ale dalo sa aspoň zmeniť nasadenie, ktoré bolo v zápasoch rozdielne a vyjasniť si priebeh hry po taktickej stránke," naznačuje nespokojnosť s prvým výkonom Filip Kadúch.

Druhí len o skóre
V základnej časti si kadeti Karlovky pripísali dve prehry s kvalitnými súpermi. Raz ich porazili Levice a v druhom prípade nestačili na Prievidzu. "Oba tieto celky disponujú vyhranejším, skúsenejším kádrom, a majú viacero reprezentantov," približuje situáciu v lige tréner Braňo Brliť. So svojimi zverencami si pred sezónou dali záväzok, že aspoň jedného z týchto silných súperov chcú poraziť a postúpiť medzi osem najlepších. Napokon im vyšlo po jednom zápase proti obom súperom. Aj vďaka tomu sa po poslednom kole základnej časti stretli Karlovka, Levice a Prievidza na prvom až treťom mieste a o konečnom poradí rozhodovalo skóre zo vzájomných zápasov.

12711121_1737782506508319_3365939406883059645_o

Napriek druhému miestu nie je coach naplno spokojný so svojim tímom. "Aj po poslednom vyhratom zápase v základnej časti chalani sami hovorili, že je čo zlepšovať. Do konca sezóny je ešte ďaleko a mňa teší, že chcú na sebe pracovať," hovorí. Prehry s celkami, ktorých hráči tvoria os reprezentácie, neboli prekvapením, no dôležité podľa Braňa je, že im ich mladí Karlovesčania dokázali vrátiť.

Kľúčové v boji o výhry je podľa neho aj to, že 16 a 17-roční chalani berú svoje basketbalové povinnosti zodpovedne. "Na tréningoch máme vysokú dochádzku, ktorá sa u niektorých dokonca blíži k 100 percentám. To sa potom odzrkadľuje v zápasoch. Lídri sa pomaly ukazujú a verím, že to budú ťahať aj naďalej," hovorí tréner. Sila Karlovky tkvie aj v kvalitnej obrane, širokom kádri a tímovom duchu, ktorým kadeti oplývajú. "Od hráčov, cez asistenta, kondičného trénera, vedenie až po rodičov cítiť, že v náš tím veria. To nám veľmi pomáha," hovorí.

kadeti2

Karlovku teraz čakajú stretnutia s tímami, ktoré postúpili do skupiny o 1. - 8. miesto z východu Slovenska. Ťažko povedať, aký úspech možno očakávať od druhej polovice sezóny a ktorý z manšaftov postúpi do turnaja final four. Podľa Braňa Brliťa sa o štyri miestenky bude bojovať do posledného kola. Uvedomuje si to aj mladý forward F. Kadúch. "Každý tím pôjde do zápasu naplno a je len na nás ako sa o úspech pobijeme. Naše ciele v ďalšom pokračovaní sezóny nie sú skromné ale neprídu sami. Chceme ukázať že patríme nielen do top osem, ale čo najvyššie," hovorí a dodáva, že tieto splnenie týchto cieľov si musia chalani vybojovať svojou tvrdou prácou.  Až koncom sezóny za ňu môžu zbierať odmenu v podobe záverečného turnaja final four.Tréner B. Brliť sa ale až tak ďaleko zatiaľ nepozerá: "Najpodstatnejšie pre nás je, že nás čaká celkovo štrnásť veľmi kvalitných zápasov."

Klopať naďalej
Ako Braňo Brliť neraz zopakoval, nejde mu len o to, aby jeho tím vyhrával zápasy. "Tímové výsledky sú jedna vec. Ide nám ale aj o to, aby sa chalani neskôr presadili, aby klopali na dvere reprezentácie," vysvetľuje. Dúfa, že chalani sa po peknom výsledku v základnej časti a splnení cieľa neuspokoja a budú chcieť zabojovať ďalej. Je dôležité, aby sa nerozhodli pre cestu ľahšej varianty. "Verím, že to máme v hlavách správne nastavené a že budeme poctivo pristupovať k tréningom a aj zápasom," uzatvára.