Kadetom sa naďalej darí, naštartovalo ich sústredenie v srbskom Kraljeve
27. decembra 2015

Tím kadetov si v poslednom dvojkole roku 2015 už definitívne zabezpečil účasť v záverečnej skupine o 1. - 8. miesto. Do konca sezóny im pritom ostávajú tri zápasy, na ktoré sa môžu bez zvýšeného tlaku sústrediť. Stretnú sa s poslednou Nitrou, ale aj so silnými výbermi Prievidze A a Levíc A. Výsledky však neprichádzajú samé. K dobrým výkonom sa museli 'Brliťovci' prehrýzť tvrdým tréningom, k čomu im dopomohol aj letný basketbalový kemp, ktorý na pozvanie srbského internacionála Miloša Babića mladíci absolvovali v jeho rodnom meste Kraljevo.

Spolupráca Mládežníckeho basketbalového klubu Karlovka so srbským klubom KK Sloga Kraljevo trvá už tri roky. V lete 2015 sa vybral tím kadetov Karlovky na čele s trénerom Braňom Brliťom a šéftrénerom Ferom Kubalom na tamojšie tréningové sústredenie. Naši mladíci tam odohrali dva priateľské zápasy a zúčastnili sa aj tréningových jednotiek srbského kadetského tímu.

Partnerstvo klubov odštartovala návšteva Miloša Babića. Ten je bývalým pivotom NBA, v rokoch 1990 - 1992 bol členom tímov Cleveland Cavaliers a Miami Heat. Ako hosť sa zúčastnil basketbalového turnaja IBC Senec v roku 2013, ktorý organizoval klub GABBO Senec v spolupráci s MBK Karlovka a neinvestičným fondom Basketland. "Na ďalší ročník prijal pozvánku už aj so svojim tímom do 14 rokov," spomína na začiatky klubového partnerstva Fero Kubala. Konfrontácia na turnaji odštartovala oficiálnu spoluprácu, z ktorej môžu oba kluby ťažiť aj v nasledujúcich rokoch. "My sme našich srbských priateľov pohostili a ubytovali u nás, oni zase privítali s otvorenou náručou našich chalanov," približuje recipročnú spoluprácu F. Kubala.

Štvordňová návšteva mladíkov z Karlovky v tréningovom centre neďaleko Kraljeva dopadla podľa slov šéftrénera na jednotku. "Všetko bolo výborne pripravené a zorganizované. Plno basketbalu, diskusie, tréningy, zápasy. Všetci sme sa veľa naučili," chváli a dodáva, že kempu sa zúčastnil aj reprezentačný tréner slovenskej U16 a ŠBK Levice Jozef Ištok s niektorými svojimi zverencami. Všetci spolu v rámci kempu zhliadli aj atraktívny duel pred majstrovstvami Európy medzi Srbskom a Francúzskom v Belehradskej aréne. "Videli sme naživo hráčov ako Nicolas Batum, Tony Parker, alebo na druhej strane Miloša Teodosića a Nemanja Bjelicu," spomína F. Kubala.

Aj tréner kadetov Braňo Brliť je spokojný s tým, ako sa návšteva Kraljeva odzrkadlila v hre jeho tímu. "Stretli sme sa s úplne odlišným štýlom basketbalu. Mladí Srbi mali obrovské nasadenie v zápase, boli podstatne agresívnejší," chváli domácich mladíkov. Výborne to dokumentovala podľa neho situácia na ihrisku vo vzájomnom zápase. "V úvodnej štvrtine sme ostali úplne zaskočení, v druhej štvrtine sme si začali na ich štýl zvykať a druhý polčas sme už s nimi relatívne dokázali držať krok," hovorí.

Kadeti Karlovky absolvovali aj tri tréningové jednotky, pričom jednu viedol priamo šéf klubu Miloš Babić. "Bol to obrovský zážitok pre mňa aj pre chalanov. Videli, akým spôsobom funguje srbská škola - intenzita, nasadenie, nabádanie, povzbudzovanie. Bolo to skvelé nakopnutie do sezóny," myslí si B. Brliť. Dodáva, že to bola aj pre neho veľká basketbalová škola, motivácia a inšpirácia, z ktorých on a jeho zverenci ťažia počas celej zatiaľ úspešnej sezóny.

"Chceme sa k záveru roka poďakovať Milošovi Babičovi a všetkým členom KK Sloga Kraljevo za pozvanie, prípravu a realizáciu výborného náučného podujatia," uzatvára František Kubala.