Kapitán reprezentácie U20 David Abrhám trénerov nesklamal, bol lídrom
08. augusta 2016

Posledné dni oddychu ubiehajú slovenskému krídelníkovi Davidovi Abrhámovi. Tých ale veľa nemal, keďže tím VŠEMvs Karlovka Bratislava štartuje ostrú prípravu na nový ročník Slovenskej basketbalovej ligy a David si v lete plnil reprezentačné povinnosti. So slovenským výberom mužov do 20 rokov absolvoval turnaj B-kategórie masjtrovstiev Európy do 20 rokov - ako kapitán.

Odchovanec MBK Karlovka D. Abrhám má ďalšie náročné leto. Keďže mal spomedzi rovesníkov najviac skúseností zo Slovenskej basketbalovej ligy, dostal dôveru trénerov a tí ho určili za kapitána "nároďáku" do 20 rokov. "Ako kapitán som sa snažil byť lídrom či už na palubovke alebo mimo nej. Myslím si, že sme vytvorili skvelú partiu chalanov a neustále sme sa snažili navzájom povzbudzovať," hovorí 19-ročný hráč. David na turnaji v Chaldike dosiahol priemer 11,7 bodu 3,2 doskoku a 1,7 asistencie na zápas.

Reprezentační tréneri nemali k Davidovmu kapitánstvu výhrady. "Boli sme s ním spokojní. Ukázal najväčšiu profesionalitu a líderstvo. To splnil," povedal pre portál Basket.sk asistent trénera Richard Leško. Zároveň dodal, že David mal sťaženú úlohu na ihrisku tým, že nenastupoval na svojom tradičnom poste. "Veľkú časť zápasov hral pod košom, kde sme boli slabí a musel tam zaskakovať ako naše najvyššie krídlo. Možno keby hral celé zápasy na krídle, tak má lepšie štatistiky. Faktorom u neho bola aj únava, keď hral na konci celých štyridsať minút," vysvetľuje R. Leško.

david abrham U20 kapitan ocenenie

Ako kapitán prebral David ocenenie Fair Play pre tím Slovenska.

Na turnaji národných výberov nedosiahli podľa slov hráčov i trénerov Slováci to, na čo mali. "Určite sme mali aj na viac ako na 16. miesto. Bohužiaľ, pre zranenia a možno aj únavu sa nám to nepodarilo. Vyhovárať sa na to by bolo ale z našej strany alibistické. Realita je proste taká a teraz už na tom nič nezmeníme," tvrdí David.

Vyzdvihuje zápasy s Bosnou a Hercegovinou i Chorvátskom, v ktorých naši chalani okúsili silu vyspelého súpera. Podľa kapitána "dvadsiatky" boli tieto stretnutia pre nich veľkou basketbalovou školou. "Videli sme, kde sa v tomto veku nachádzajú naši rovesníci zo silných basketbalových krajín. Boli od nás vyšší, silnejší a takticky vyspelejší," približuje. "Čo sa týka mojich plánov na najbližšie obdobie, teraz mám dva týždne aktívneho oddychu. V auguste začínam opäť trénovať v Karlovke a pripravovať sa na nadchádzajúcu sezónu," uzatvára.