Karlovka pred začiatkom sezóny hostila novinárov
03. októbra 2014

Po prvý raz od sezóny 2001/02 sa v najvyššej slovenskej súťaži basketbalistov predstavia dva bratislavské tímy. Okrem majstrovského Interu, ktorý bude v extralige - po novom Eurovia SBL - obhajovať titul z uplynulého ročníka, si v elitnej spoločnosti zahrá tím VŠEMvs Karlovka Bratislava. Ten ešte pod názvom MBK Karlovka vyhral uplynulé dva ročníky 1. ligy. Vlani si to funkcionári s účasťou v extralige ešte rozmysleli, ale pred aktuálnou sezónou nezaváhali a rozšírili tak počet mužstiev v najvyššej súťaži opäť na desať tímov.

Na stredajšej tlačovej konferencii vedenie mužstva prezentovalo celý projekt a naznačilo ambície v premiérovej sezóne medzi elitou. "Sme mladý a ambiciózny klub, ktorý od svojho vzniku podporuje a rozvíja basketbalovú základňu v Bratislave a zároveň pomáha talentom z celého Slovenska pri rozvoji ich športových, ale aj študijných schopností. Sme hrdí, že úspechmi z posledných rokov bola potvrdená naša filozofia o tom, že postupnými krokmi sa klub môže dostať do najvyššej súťaže," uviedol prezident klubu Ľuboš Cibák a pokračoval: "V sezóne 2014/15 chceme naďalej plniť naše strategické ciele a vízie, byť životaschopným klubom a podporovať mladých a talentovaných športovcov. Do Eurovia SBL vstupujeme s novým strategickým partnerom a pod novým názvom A-tímu VŠEMvs Karlovka Bratislava. Tvorený bude výlučne zo slovenských hráčov a našich odchovancov, z ktorých bude väčšina študentov. Naďalej chceme zostať klubom, ktorý bude orientovaný na mládež. Chceme mať nad sebou extraligu. Tá bude motiváciou pre našich odchovancov i hráčov, ktorí prídu do Bratislavy študovať. Chceme tak vybudovať konkurencieschopný tím, založený na študentskej báze a taký, ktorý bude schopný napĺňať očakávania hráčov, fanúšikov, basketbalu a autorov filozofie a stratégie kompletného klubu MBK Karlovka Bratislava."

Smelé ambície Karlovky potvrdilo vedenie tímu angažovaním skúseného kouča Milana Černického, ktorý v súčasnosti pôsobí aj ako reprezentačný tréner SR. Ten priznal, že na slovenské pomery unikátna vízia mať klub poskladaný výlučne zo slovenských hráčov a študentov bola jedným z dôvodom, prečo sa rozhodol pre tím extraligového nováčika. "Pre každého trénera je výzva pracovať s mladými hráčmi. V premiérovej sezóne určite nechceme byť iba do počtu. Plánom je hrať atraktívny, rýchly a agresívny basketbal. Do hľadiska týmto spôsobom chceme prilákať čo najviac divákov," naznačil ciele v novej sezóne Černický.

Jedným z najskúsenejších hráčov v mladom tíme Karlovky bude Michal Kožár. Talentovaný rozohrávač má za sebou pôsobenie v extraligových tímoch Žiliny či Spišskej Novej Vsi. "Páči sa mi dlhodobejšia vízia a poslanie klubu a aj preto sme sa s vedením dohodli na viacročnej spolupráci. V novej sezóne očakávam veľkú kvalitatívnu zmenu našich súperov a na to sa ako tím musíme poriadne pripraviť fyzicky aj mentálne. Máme hráčov, ktorí vedia do čoho idú, ale sú tu aj nováčikovia, ktorí si v prípade, že chceme byť úspešní, budú musieť na zmenu rýchlo zvyknúť. Pobiť sa o play-off bude náš základný cieľ."

Ciele Karlovky v blížiacej sa sezóne, ktorú Bratislavčania začnú v sobotu na palubovke Nitry, zosumarizoval generálny manažér klubu František Kubala. "Hlavnou ambíciou v našej prvej sezóne medzi elitou bude aklimatizovať tím v extralige. Máme relatívne stabilizovaný káder, kde väčšina má podpísané dlhodobejšie zmluvy. Viac ako 90 percent hráčov sú študenti, z ktorých značná časť sú odchovanci. Pevne verím, že poctivým prístupom všetkých zúčastnených strán od hráčov, trénerov, realizačného tímu až po vedenie klubu sa budeme týždeň po týždni, od zápasu k zápasu zlepšovať a uvidíme, k akému umiestneniu nás to v prvej sezóne dotiahne," uzavrel predsezónnu tlačovú konferencie Kubala.