Kubala: Naša vízia sa dá realizovať aj so slovenskými hráčmi
06. decembra 2014

Oficiálny web MBK Karlovka vám prináša rozhovor s generálnym manažérom A-tímu mužov Františkom Kubalom.

- Stredajšie bratislavské derby uzavrelo pre váš klub prvú polovicu základnej časti Eurovia SBL. Karlovke patrí s bilanciou 7 výhier, 11 prehier v neúplnej tabuľke 6. priečka. Dá sa hovoriť z vašej strany o spokojnosti?

"Cítim, že tak ako my, tak aj naši súperi či širšia basketbalová verejnosť vnímame tento priebežný výsledok po polovici súťaže pozitívne a VŠEMvs Karlovka Bratislava patrí medzi príjemné oživenia ligy. Tento stav treba vnímať v širších a dlhodobejších súvislostiach. Je to výsledok dlhodobej, iniciatívnej a na slovenské pomery koncepčnej práce kolektívu ľudí v MBK Karlovka. Týka sa to vedenia klubu, trénerov, hráčov či členov širšieho realizačného a podporného tímu. Všetci majú zásluhu na tom, že od smelých predstáv sme sa dostali k postupnej realizácii projektu účasti nášho stále mladého mládežníckeho klubu v najvyššej basketbalovej súťaži. Treba za tým vidieť kolektív zanietených trénerov, basketbalové prípravky, minibasketbalové centrá, kompletnú mládežnícku pyramídu, dorastenecké úspechy, nižšie seniorské súťaže, klubové podujatia či stabilizovaný manažment klubu. Myslím, že doterajšie 6. miesto je dôkazom, že naša vízia sa dá realizovať aj s hráčmi, ktorí tvorili jadro úspešného prvoligového tímu, plus odchovancami z našej mládežníckej základne, doplnenými o študentov bratislavských univerzít, ktorým pred vstupom do súťaže asi málokto veril."

- Priebežné šieste miesto zaručuje tímu účasť v nadstavbovej časti i v Slovenskom pohári. Patrili tieto dve méty medzi predsezónne ciele Karlovky?

"Cieľom nášho tímu bolo etablovať sa medzi elitou a v úvodnej sezóne sa pokúsiť atakovať akékoľvek miesto, ktoré by nám zaručovalo postup do play-off. Teší nás účasť v Slovenskom pohári, bude to pre nás minimálne jeden, možno aj viac zápasov so silnejšími súpermi. Práve takéto súboje naše mladé mužstvo potrebuje, čerpá z nich potrebné skúsenosti i sebavedomie. Myslím, že o nadstavbovej časti je ešte veľmi predčasné hovoriť. Všetky tímy čaká ešte 18 kôl, čo je príliš veľká porcia zápasov na to, aby sme mohli vyhlasovať, že budeme hrať ligu aj v marci. Určite po tom všetci podvedome túžime, ale veľmi dôležité bude premeniť túžby aj v reálne skutky. Hráči musia ukázať zodpovedný prístup k tréningu, taktike hry, tímovým pravidlám a ich rešpektovaniu, kolektívnemu poňatiu hry. A až potom môžeme hovoriť, že sa nám to môže podariť. Súperi z druhej polovice tabuľky od piateho po ôsme miesto sú vzácne vyrovnaní, myslím si, že ktokoľvek z našich tabuľkových susedov, tak ako aj Spišská Nová Ves a Nitra, ktoré majú na svojich lavičkách skúsených lodivodov, určite ešte nepovedali posledné slovo. Preto sa musíme držať pri zemi a sústrediť sa na najbližšie zápasy. Do Vianoc nás čaká Nitra, Svit a Spišská Nová Ves, čo sú všetko súperi, ktorých vieme zdolať, ale aj s nimi vysoko prehrať."

- Klub v jeho premiére medzi extraligovou elitou hrá na slovenské pomery unikátne iba s domácimi hráčmi. Ste spokojní so zložením tímu alebo plánujete v blízkej budúcnosti po vzore ostatných klubov ešte posilniť mužstvo?

"Myslím si, že vzhľadom na naše skromnejšie finančné možnosti a interné pravidlá, podľa ktorých sme skladali tím, som osobne spokojný tak na 80 až 90 percent. So všetkými hráčmi či trénermi sa snažíme dohodnúť na dlhšie časové obdobie. Ide spravidla o trojročné obdobie, väčšina hráčov má stále platné dlhodobejšie kontrakty a ustáli si miesto medzi profíkmi v SBL. Som veľmi šťastný, že hráčom ako Kožár, Hoferica, Žilík, Bečárik, Lehman, Dědeček či Kucsa sa podarilo dokonale reštartovať svoju basketbalovú kariéru, prebudiť v nich opäť vášeň do hry a v našich farbách ukázať, že na to majú. Naopak, mrzí ma fakt, že sa nám nepodarilo udržať základnú os našich dorasteneckých hráčov (ročník 94-96), ktorí priniesli nášmu klubu úspechy v kadetskej i juniorskej kategórii a talentovaní hráči ako Cibák, Ábel, Vago, Švec, Slezák či Sagula nenastupujú v A-tíme. Zo základnej rotácie nám ostali iba stredoškoláci Hlivák, Abrhám či mladučký Doležaj. Problém nám nastal najmä v podkošovom priestore, kde je pre nás citeľnou stratou absencia Tomáša Ďuranu, resp. Rasťa Mrázika, ktorí v minulej sezóne zaznamenali výrazný progres a patrili k lídrom nášho tímu, ale rozhodli sa nepokračovať v novej extraligovej sezóne. Na poslednú chvíľu sa nám podarilo angažovať Ivana Židzika, ktorý síce strieda vynikajúce výkony s podpriemernými, ale určite ukázal svoj potenciál napredovať."

- Mnohí ľudia z basketbalového okolia však hovoria, že ak by ste mužstvo doplnili o jedného-dvoch kvalitných legionárov zo zahraničia, vaše výsledky by mohli byť ešte lepšie. Neuvažujete v budúcnosti aj nad touto alternatívou?

"Určite nie. Zadefinovali sme si svoju filozofiu, podľa ktorej sa snažíme pracovať a nemyslím si, že by sme ju mali po troch mesiacoch účinkovania v lige meniť. Určite by nám kvalitný hráč najmä na pozícii pivota či rozohrávača vhodne doplnil káder a potenciálne by sme mohli atakovať napríklad aj druhé kolo play-off, ale na čo ? Títo hráči by nás stáli najviac zdrojov a ak by boli naozaj kvalitní, už o pár mesiacov by hrali v inom bohatšom klube. V našej klubovej hierarchii vždy prevyšovali dlhodobé ciele pred krátkodobými a neverím, že by sa ľudia vo vedení klubu rozhodli ísť touto cestou. Ak vydržíme, budeme trpezliví a zároveň nároční, postupnými krokmi príde časom aj výraznejší výsledok. Nepotrebujeme ho dosiahnuť dnes a ani zajtra. Nepotrebujeme ho dosiahnuť skratkou tak, že na dva-tri mesiace angažujeme legionárov, ktorí nám to uhrajú. Potrebujeme ho dosiahnuť s našimi hráčmi a vlastnými odchovancami, pracovitosťou, kontinuálnym zlepšovaním sa a rastom kvality A-tímu a celého klubu."

- Mladý tím nemá vo svojom strede výnimočnú osobnosť či elitného strelca, všetky doterajšie víťazstvá Karlovky sa zrodili po kolektívnych výkonoch. V čom môže klub napredovať? V akej sfére vidíte priestor na zlepšenie hry a výsledkov?

"Basketbal vždy bol a zostane kolektívnym športom. V rovnakom duchu budujeme a riadime náš klub, A-tím a všetky ostatné vekové kategórie. Nakoľko som vždy bol k sebe i svojmu okoliu náročný, vidím priestor na zlepšenie vo všetkých atribútoch našej hry. Špeciálne v obrannej a prechodovej fáze, ale napríklad aj v prístupe všetkých členov tímu k tréningovým povinnostiam."

- Všetky ostatné tímy v súťaži využívajú pomoc zahraničných hráčov a to najmä z Balkánu či USA. Nedávno ste sa v médiách vyjadrili, že vaši kolegovia-generálni manažéri a tréneri z iných klubov musia pri skladbe mužstva počítať s priemernými hráčmi z krajín bývalej Juhoslávie či ´dumpingovými´ Američanmi. Kam ste svojimi vyjadreniami mierili?

"Ja som si vždy vážil každého, kto robí v našich končinách basketbal na akejkoľvek regionálnej, mládežníckej, nebodaj extraligovej úrovni. Každý, kto pracuje v slovenských pomeroch pre basketbal má môj veľký obdiv a uznanie, nech pracuje akýmkoľvek spôsobom - angažovaním hráčov zo zahraničia alebo preferovaním tých domácich. Žijeme predsa v demokratickej krajine, v Európskej únii a každý hráč, tréner či manažér si môže slobodne vybrať, kde a ako bude hrať alebo pracovať. Ja som si vybral Karlovku a som tu na to, aby som prezentoval našu klubovú filozofiu, náš spôsob boja a ten je v aspoň v SBL bez využitia zahraničných hráčov. V danom rozhovore som v jednej z otázok, ktoré sa týkali nášho účinkovania v SBL a momentálneho umiestnenia, hovoril o našej konkurenčnej výhode. Myslel som to tak, že naši tréneri majú možnosť pracovať dlhodobo s hráčmi preferenčne z akademického prostredia. Možno som naivný, ale myslím si, že predpoklady k vytvoreniu dobrej tímovej chémie sú v našom prípade ďaleko vyššie a menej rizikové, ako keď musíte dávať dokopy menej kvalitných "dumpingových" legionárov rôznych národností, bez vzťahu k vášmu klubu, divákom alebo derby zápasom, ktorí sa vám navyše ešte viackrát za sezónu vymenia. Z toho vznikol titulok vytrhnutý z kontextu, asi s cieľom zaujať či šokovať.

Ospravedlňujem sa, ak som sa niekoho mojím názorom dotkol. Nedá mi nespomenúť aj druhú stranu. Touto formou by som sa chcel mnohým legionárom, ktorí tu svoje odohrali, odtrénovali, napĺňali haly a niečo dokázali poďakovať za to, že popri nich vyrástli iní hráči či tréneri. Nie je ich málo a nebudem ich menovať. Určite treba oceniť prácu aj súčasných zahraničných koučov s nenapodobiteľnou efektívnou balkánskou školou. Tréneri ako Jugo, Krajnovič alebo Čurovič odovzdávajú výborné služby. Je tu viacero kvalitných zahraničných hráčov, najmä v tímoch z prvej štvorice, ktorí tu trénujú a hrajú s takým prejavom a prehľadom, že sa stále majú naši hráči i tréneri čo od nich učiť."