Ľ. Tománek: V lete si treba od basketbalu oddýchnuť
17. augusta 2016

Žiacke tímy MBK Karlovka majú za sebou náročnú sezónu. Dvojica družstiev mladších a starších žiakov odohrala sezónu 2015/2016 pod vedením trénerov Denisy Zambovej a Mariána Nemčeka, ktorý si do zostavy "požičiaval" hráčov z kategórie starší mini. Na ich kroky pritom dohliadal a mentoroval metodik Ľubor Tománek.

"Pravidelne sme sa stretávali, radili sme si, vymieňali skúsenosti a pripomienkovali trénerské postupy," tvrdí Ľ. Tománek. Spolupráca podľa neho nemala fungovať a ani nefungovala tak, že by mladším kolegom niečo linajkoval či prikazoval. "Najväčší problém by som videl v časovom manažmente. Skĺbiť trénerské aktivity, iné povinnosti a naše pravidelné stretnutia," vysvetľuje.

Trénerka Denisa Zambová mala ťažkú úlohu, keď prebrala zanedbaný mančaft starších žiakov. "Myslím, že sa jej vydarilo dať dohromady dobrý tím, fungovalo to až nadštandardne," chváli Ľ. Tománek. Starší žiaci hrali tento rok nižšiu oblastnú súťaž, kde nečakane uhájili prvé miesto. Podľa metodika sa objavili aj perspektívni hráči, ktorí sú prísľubom do budúcnosti.

ziaci tim

Jeden tím fungoval štandardne, no druhý bol zložený a ubližovala mu najmä fluktuácia mladých hráčov. Mladší žiaci boli dopĺňaní staršími mini, teda deťmi o kategóriu nižšie. "Pri mladších žiakoch bol problém s chorobami i viacerými zraneniami. Výkonnosť tímu preto kolísala," približuje Ľ. Tománek a dodáva, že Karlovka mala v tejto kategórii aj výškový problém. Tréner Marián Nemček tvrdí, že detí sa v jeho tíme za posledné tri roky vystriedalo pomenej. "Ich počet bol ale ustálený na približne pätnástich. Na tréningy ich bavilo chodiť, čo som veľmi rád. Mali sme obdobia, kedy sme mali vynikajúcu dochádzku, ale aj obdobia, kedy sme sa s ňou trápili," hodnotí. Medzi rovesníkmi na západe sa pohybovali v strede tabuľky. 

Počas leta bude podľa Ľubora Tománka najdôležitejšie nestratiť s deťmi kontakt, udržiavať tréningový rytmus a zvládnuť výmenu a doplnenie niektorých trénerov. "Som presvedčený, že po personálnej stránke sme na tom v Karlovke dobre. Počas leta si trochu decká musia odpočinúť od basketbalu, aby sme potom mohli začať s plnohodnotnými tréningami," uzatvára.