Lehman: Z Karlovky mám dobré pocity
15. marca 2015

Filip Lehman bol dlhé roky neoddeliteľnou súčasťou slovenských paluboviek, ale po sezóne v Handlovej sa rozhodol seknúť s aktívnym basketbalom. V aktuálnej sezóne sa však vrátil späť do zápasového diania v drese Karlovky. Basketbalový osud je ale vrtkavý, o sezónu prišiel v polovici novembra.

„Skôr už po sezóne v Leviciach som sa rozhodol skončiť, pretože finančná situácia vo väčšine slovenských basketbalových kluboch je zlá. Nedokážu splácať svoje záväzky voči hráčom alebo radšej zaplatia zahraničnému hráčovi ako slovenskému,“ prezrádza dôvody náhleho ukončenia kariéry Lehman. Bývalý slovenský reprezentant do 16 a 20 rokov nakoniec neodolal vábeniu nováčika a tak sa vrátil späť do najvyššej súťaže ako hráč Karlovky Bratislava. Hlavným dôvodom, prečo sa rozhodol podpísať zmluvu bol fakt, že mohol basketbal skĺbiť s prácou.

„Filo“ počas svojej kariéry pôsobil v Komárne, Nitre, Leviciach a Handlovej, takže môže porovnávať zázemie v jednotlivých kluboch. „Pocity sú dobré. Na to, že Karlovka má premiéru v najvyššej súťaži, vedenie a ľudia okolo sa snažia vytvárať čo najlepšie podmienky pre hráčov ale aj divákov. Samozrejme sú tu aj nedostatky, ale ktorý klub ich nemá alebo nemal,“ hodnotí svoje pôsobenie v kádri nováčika Eurovia SBL. V úvodných stretnutiach sezóny si vyslúžil od trénera Milana Černického veľkú minutáž hlavne vďaka tomu, že podľa slov hráča vedel čo od neho môže čakať a to práve rozhodlo.

IMG-7213

Sľubne rozbehnutý návrat v drese Karlovky však v novembri zastavilo zranenie kolena. Ako Lehman spomína, išlo podľa neho o bežnú situáciu. „Po smeči a následnom dopade na palubovku som pocítil, že mi vyskočilo koleno. Pre mňa to bol normálny dopad, akých som zažil veľa, dokonca tam nebol žiaden cudzí kontakt. Aj keď som si spätne pozrel video, nevidel som na tom momente nič nezvyčajné.“ V prvom momente mu tento fakt neprišiel ako vážny, bol to však pocit, ktorý ešte predtým vo svojej kariére nezažil. Nepociťoval žiadnu bolesť a tak sa rozhodol pokračovať v hre, po niekoľkých chvíľach opäť zacítil, že koleno ide vyskočiť a preto sa rozhodol vystriedať, čím sa zápas pre neho skončil. Až neskoršie vyšetrenia ukázali, že si 27-ročný krídelník v stretnutí roztrhol predný skrížený väz.

Lehman má za sebou úspešnú operáciu, ktorá prebehla bez komplikácií a pomaly, ale isto začína s rehabilitáciami. Sám verí, že o niekoľko mesiacov bude v poriadku. Všetko však samozrejme záleží od správnej rehabilitácie a reakcií kolena na postupnú záťaž, tieto veci bude samozrejme konzultovať s fyzioterapeutom a kondičným trénerom tímu. Krídelník Karlovky by rád stihol letnú prípravu tímu na ďalšiu sezónu.

F94B6050

Na zápasoch však často Filip nechýba, tak preto aj on sám pridáva pohľad na účinkovanie Karlovky medzi elitou: „Z pohľadu tímu je postup do play off úspechom, už po prvých zápasoch som trénerovi hovoril, že pokojne môžeme skončiť na piatom alebo šiestom mieste. Keby väčšina hráčov nemala v úvode sezóny priveľký rešpekt z najvyššej súťaže, naše postavenie by mohlo byť možno aj lepšie. Individuálne sa mi páči, že chalani získali zdravé sebavedomie a zistili, že môžu byť rovnocenným súperom ostatným hráčom, ale stále je na čom pracovať.“

Autor: Michal Duchovič/mbkkarlovka.sk