Majstrovstiev Európy do 20 rokov sa zúčastnila štvorica mladíkov z Karlovky
29. júla 2016

V druhej polovici júla sa grécka Chalkida stala dejiskom majstrovstiev Európy B-kategórie národných tímov do 20 rokov. Turnaja sa zúčastnil aj slovenský výber, ktorého súčasťou boli až štyria chalani z MBK Karlovka - David Abrhám, Marek Mäsiar, Filip Halmeš a Jakub Pasovský. 

Cieľom slovenskej reprezentácie bolo zahrať čo najlepšie a pokúsiť sa skončiť čo najvyššie. "V základnej skupine sme sa určite chceli vyhnúť poslednému miestu, ktoré by nás posunulo do bojov o 17. - 21.miesto," približuje ambície tímu krídelník David Abrhám, ktorý sa stal kapitánom "nároďáku" do 20 rokov. Toto sa mladíkom zo Slovenska napokon aj podarilo, no nemali ďaleko ani od lepšieho výsledku.

V bojoch o 9. - 16.miesto ale začali smolnou prehrou s Írskom. "Hneď v prvej štvrtine sme nechali súpera prevziať kontrolu a prehrali sme ju rozdielom 19 bodov. Pozitívne vnímam fakt, že sme sa z toho dokázali poučiť, a do polčasu sme rozdiel stiahli iba na 7 bodov," tvrdí David. V druhom polčase sa Slováci dokonca dostali do vedenia, no v koncovke mali menej šťastia a stretnutie prehrali. "Posledné dva zápasy s Macedónskom a Holandskom sme potom už absolútne nezvládli, a tak sme skončili až na 16. mieste," hovorí sklamane.

david abrham U20 kapitan ocenenie

Aj Filip Halmeš považuje konečné umiestnenie Slovenska za sklamanie. "Určite sme mali na viac. Naplno sa ukázalo, kde sme my oproti našim rovesníkom z Bosny alebo Chorvátska. Či už po fyzickej, psychickej, technickej stránke, alebo taktickej pripravenosti," tvrdí Filip.

Podľa krídelníka Mareka Mäsiara Slováci mali aj na obhajobu 10. miesta, brzdili ich ale zranenia. On sám nastupoval na zápasy so sebazaprením pre zranenie krížov. "Stalo sa mi to pred zápasom s našou reprezentáciou do 18 rokov, ktorý bol generálkou pred majstrovstvami Európy. Zápasy s Bulharskom, Bosnou aj a Chorvátskom som hral s veľkými bolesťami," približuje Marek, ktorý musel napokon na šampionáte dva zápasy vynechať.

marek masiar U20

V ideálnom zdravotnom stave nezastihol šampionát ani Jakuba Pasovského, ktorý mal ťahať Slovákov na rozohrávke. "Ťažko je pre mňa hodnotiť šampionát, keďže som naň neprišiel zdravotne v poriadku a napokon som odišiel v ešte horšom stave," hovorí sklamane talentovaný 18-ročný rozohrávač, ktorý bol napriek tomu najlepším nahrávačom slovenského výberu.

Zranenia ovplyvnili aj formu Davida Abrháma, ktorý musel navyše nastupovať na pre neho neobvyklom poste pivota. "Škoda úvodného zápasu s Bulharskom, kde sme stratili náskok z prvého polčasu a súper sa v tretej štvrtine dostal do dvojciferného vedenia," spomína David.

filip halmes U20

Pred štartom sezóny 2016/2017 čaká chalanov dôležitá letná príprava, avšak najprv si budú chcieť odpočinúť a doliečiť si šrámy z paluboviek. "Chcem si hlavne oddýchnuť. Nie ani tak fyzicky a mentálne, skôr si doliečiť zranenie krížov a dobre sa pripraviť na letný predsezónny program," hovorí Marek Mäsiar s tým, že na nový ročník Slovenskej basketbalovej ligy sa veľmi teší. "Konečne relax!" prezrádza svoj najbližší program Filip Halmeš, ktorého čakajú rodinné povinnosti, ale aj doliečovanie si problémov s členkami.

Štatistika hráčov MBK Karlovka na ME B-kategórie v Chalkide

David Abrhám 11.7 bodu, 3.4 doskoku, 2.9 asistencie 2.3 zisku
Filim Halmeš 6.7 bodu, 4.6 doskoku, 1.3 asistencie
Marek Mäsiar 5.2 bodu, 4.4 doskoku, 1.8 asistencie
Jakub Pasovský 2.2 bodu, 3.4 asistencie, 2.0 doskoky