Majstrovstvá Európy do 16 rokov začínajú o týždeň, v hre aj dvaja Karlovešťania
03. augusta 2016

Už len o niečo vyše týždňa štartuje turnaj B-kategórie majstrovstiev Európy hráčov do 16 rokov. Po nedávnom kempe sú v nominácii trénera Jozefa Ištoka aj dvaja hráči Karlovky - Juraj Páleník a Braňo Balvan. Z reprezentačnej nominácie vypadne pred turnajom už len jeden hráč.

Pred európskym šampionátom do šestnásť rokov čaká na reprezentáciu iba posledné tréningové sústredenie. V príprave odohrali naši reprezentanti šesticu priateľských zápasov proti Česku, Nemecku a Rakúsku. "Prvý dvojzápas proti českej reprezentácií ukázal, že máme ešte veľa chýb, ktoré musíme odstrániť skôr, ako nastúpime do lietadla smer Sofia," tvrdí pivot Braňo Balvan, podľa ktorého však mladí Slováci mali aj svetlé chvíľky. V dvojzápase s Nemeckom dokázali, môžu hrať rovnocenné stretnutia aj proti tímom z A-divízie. V prvom zápase vďaka veľmi dobrej streľbe za tri body vyhrávalo Slovensko 36 minút zápasu. Napokon ho ale prehrali o 8 bodov. "Na druhý deň nám z diaľky vôbec nič nepadlo, zatiaľ čo Nemci nemali problém premieňať strely z voľných pozícií, čo viedlo k jednoznačnej výhre domácich o viac než 30 bodov," približuje B. Balvan.

Posledný prípravný dvojzápas proti domácim Rakúšanom ale už Slováci dominovali v obidvoch stretnutiach vďaka dobrému bráneniu podkošových hráčov, na ktorých bola postavená hra súpera. Najväčší rozdiel medzi týmito súpermi bol podľa forvarda Juraja Páleníka v efektivite: "Rakúšania nedokázali využiť naše chyby v obrane, čo sa naopak Nemcom darilo najmä v druhom zápase na výbornú."

Jedenásteho augusta sa v Bulharskej Sofii zíde 24 tímov, ktoré zabojujú o postup medzi európsku elitu. Žreb prisúdil mladým Slovákom do skupiny D domácich Bulharov ale aj Gruzínsko, Česko, Island a Belgicko. Slováci štartujú v piatok 12. augusta stretnutím s Islandom o 16:00, na druhý deň ich čakajú reprezentanti Českej republiky od 18:15.