"Mali sme na to," je presvedčený Juraj Páleník. Postup zo skupiny bol na dosah.
29. augusta 2016

Letný reprezentačný program majú za sebou aj hráči do 16 rokov. Na "béčkových" majstrovstvách Európy do 16 rokov skončili na desiatej priečke. Slovenský výber posilnil aj hráč kadetov MBK Karlovka Juraj Páleník.

Napriek výborne rozohranej základnej časti sa mladíkom zo Slovenska nepodarilo napodobniť staršiu reprezentáciu do 18 rokov a zo skupiny nepostúpili. Nádeje však do poslednej chvíle živili tri výhry zverencov Jozefa Ištoka, avšak posledný zápas a prehra s Gruzínskom poslala Slovákov do bojov o 9. - 16. miesto. Tam porazili Kosovo a Holandsko, v súboji o konečné 9. miesto prehrali s Portugalcami. "Tímový cieľ sme si síce nesplnili, ale keď sa tak spätne na to pozerám je to výsledok, ktorý by som pred Európou prijal všetkými desiatimi," tvrdí Juraj Páleník. Karlovešťan patril k lídrom slovenskej reprezentácie, dosiahol 10.4 boda, 5.5 doskoku a 1.5 asistencie na zápas.

Juraja z priebehu turnaja mrzia najmä prehry s Belgickom a Portugalskom, teda prvé a posledné stretnutie udalosti. "Predsa len, odchádzať z majstrovstiev Európy so zápasovou bilanciou 6 víťazstiev a 2 prehry, čo je historicky najlepšia bilancia mládežníckych kategórií Slovenska na ME, je niečo iné ako 5-3," vysvetľuje. Tri zápasy zahrali podľa neho veľmi dobre, vyzdvihuje pritom súboj s Islandom a Bulharskom, nad ktorým už vyhrávali o 26 bodov. "Súper to stiahol na jeden bod, ale my znovu sme zabrali, popadali nám strely a strelou za tri sme vyhrali," hovorí.

palenik U16

Konečné však desiate miesto nepovažuje za úplný neúspech. Ešte pred posledným kolom to v skupine vyzeralo, že by na prvých troch priečkach mohli skončiť Slováci, Česi a Belgičania s rovnakým počtom bodov. Slováci, ak chceli postúpiť z prvej či druhej priečky, sa ale museli spoliehať okrem vlastnej výhry aj na to, že ich súperi zaváhajú. K tomu však nedošlo. "Posledný zápas v skupine s Gruzínskom nezvládli, na čele so mnou. K postupu by nám ale nepomohlo už ani víťazstvo, takže sme si zlý deň naplánovali na správny čas," približuje.

"Dovolím si ale povedať, že sme mali na viac ako na deviate či desiate miesto. Rozhodol ale už prvý zápas, prehra o 16 bodov s Belgickom nám veľmi uškodila pri sčítavaní vzájomných zápasov v skupine," tvrdí mladý forward. Zo zvyšných zápasov Slováci napokon vyšli s 10. miestom. Juraj si teraz plánuje oddýchnuť a trénovať naplno s kadetmi MBK Karlovka začne po začiatku školského roka.