Marek Doležaj dal o sebe vedieť v reprezentačnom drese Slovenska
08. apríla 2015

Veľkonočné sviatky nezastavili basketbalové dianie, družstvá MBK Karlovky Bratislava sa predstavili na medzinárodných turnajoch, svoju pozornosť si ale vyslúžili aj reprezentačné celky Slovenska, v ktorých mal klub svoje zastúpenie. Slovenský tím do 18 rokov sa počas uplynulého víkendu predstavil na medzinárodnom turnaji v Maďarsku aj za účasti Mareka Doležaja v hráčskej nominácii a Maroš Helmecyho, ktorý zastával asistentskú pozíciu v národnom tíme.

Nebyť tesnej prehry s organizátorom turnaja, družstvom Maďarska mohli pomýšľať Slováci aj na celkový triumf. Do turnaja mali vynikajúci vstup, hladko zvíťazili nad rumunským súperom 76:55 aj vďaka 14-bodovému Doležajovi. V druhom stretnutí proti Maďarsku ťahali za kratší koniec, nakoniec z toho bolo prehra o osem bodov 62:70. Proti južným susedom zaznamenal Marek bodov štyri. Boj o druhé miesto proti Rakúsku nakoniec rozhodla tesná koncovka, v ktorej mali viac šťastia hráči Slovenska, jediný bod rozhodol o tom, že z turnaja odchádzali s trofejom za druhú miesto. Doležaj bol opäť ťahúňom svojho tímu, na cennom víťazstve sa podieľal 11 bodmi. O turnaji v Maďarsku sme sa pozhovárali s oboma zúčastnenými aktérmi.

"Pre každého hráča je česť si obliecť reprezentačný dres, tak to je aj u mňa. Každý chce reprezentovať vlasť kde sa narodil a už keď ste sa dostali do nominácie, tak chcete z toho vyťažiť čo najviac a ukázať, že tam patríte," zhodnotil dojmy čoskoro 17-ročný krídelník A tímu VŠEMvs Karlovka Bratislava. Podľa ukazovateľov patril Marek k lídrom národného družstva, ale sám dodáva, že by klamal, keby povedal, že hral dobre. Podľa jeho slov sa vždy dá hrať lepšie a je potrebné ešte veľa trénovať, aby sa mohol pasovať s najlepšími hráčmi. Pre Slovensko išlo o prvý vážny test pred nadchádzajúcimi Majstrovstvami Európy B dívizie, ktoré sa v tomto roku uskutočnia v Rakúsku, čomu zodpovedali aj súperi národného tímu. "Myslím, že to bola dobrá konfrontácia. Boli to tímy, s ktorými sa môžeme tam stretnúť a aspoň sme videli, ako sme na tom herne, na čom musíme ešte popracovať a čo musíme napraviť v hre."

IMG-7459

"Na Slovensku je veľmi malo kvalitných európskych hráčov. Hráči, ktorí v slovenskej lige dominujú, tak v medzištátnych zápasoch sú priemerní, možno podpriemerní hráči. Keby bolo viacej vyrovnaných tímov slovenskej súťaži a viacej hráčov, tak by sa zdvihla aj kvalita ligy a v medzištátnych zápasoch by sme neboli podpriemerný tým, ale mohli by sme sa porovnávať s tými najlepšími," vidí Doležaj momentálnu situáciu v reprezentačnom tíme do 18 rokov. Sám priznáva, že samotné nominovanie pre neho znamenalo, že tréner od neho očakáva to najlepšie. Aj účasť na tomto turnaji ho motivuje do ďalšieho basketbalového progresu, samozrejme neberie nomináciu do tímu ako samozrejmosť a preto plánuje zo všetkých síl zabojovať o to, aby si mohol obliecť reprezentačný dres aj na prelome júla a augusta.

Mladé duo na reprezentačnej lavičke bolo doplnené Marošom Helmecym, ktorý zastával rolu asistenta trénera.„Bola to pre mňa neskutočná výzva a možnosť vidieť basketbal na medzinárodnej úrovni. Bavil som sa o tom s trénerom Durišom už skôr a nakoniec si ma vybral do tímu, čo ma teší. Mojou úlohou počas zrazov a na Majstrovstvách Európy bude skauting - pozorovanie družstiev a príprava podkladov pre trénera, aby sme sa mohli čo najlepšie pripraviť na súpera. Analyzujem zápasy súperov a miestami aj naše, ak si potrebujeme poukázať na niektoré chyby,“ zhodnotil svoje úlohy momentálny hlavný tréner starších minibasketbalistov Karlovky. Skúsený mládežnícky tréner vyjadril spokojnosť s turnajom a hlavne súpermi, práve Rumunsko, ktoré sa im podarilo zdolať bude ich súperom v skupine, rovnako sa môžu stretnúť aj s hostiteľom turnaja. Podľa neho tieto turnaje len pomáhajú tímu pri zbieraní informácií o súperoch, skúšaní hráčov, ktorý by sa mohli prebojovať do záverečnej nominácie na turnaj. "Samozrejme takéto zápasy nám ukazujú, kde máme najväčšie medzery a na čom treba najviac pracovať."

IMG-7331

Samotné zápasy videl asistent trénera nasledovne: „Prvý zápas s Rumunskom sme hrali dobre, plnili sme pokyny a podarilo sa nám vyhrať. Ďalšie dva zápasy nám nevyšli hlavne po koncentračnej stránke, neplnili sme úlohy na ihrisku, s Maďarskom sme prehrali o osem bodov, čo bola škoda a s Rakúskom sme po napínavom závere dokázali zvíťaziť o jeden bod, aj napriek tomu že Rakúšania v posledných 4 sekundách hádzali 4 trestné hody.“ Formovanie tímu na šampionát sa už pomaly začína, čo si uvedomuje aj Helmecy, ktorý hovorí o tom, že je veľká konkurencia na každom poste. Podľa jeho slov je len na samotných hráčoch ako zabojujú o miesto na záverečnej 12-člennej súpiske, ako dodáva na každom poste majú 2 až 4 hráčov, z ktorých si môžu vybrať. Tiež poznamenal, že určitá kostra tímu je už hotová, ale zároveň pridáva, že kedykoľvek môže niekto prekvapiť. Čo čaká reprezentačný celok v najbližšej budúcnosti? „Teraz chalani dostali individuálne plány a je na nich, či budú postupovať podľa nich, aby sme sa s niektorými vecami nemuseli už na konci prípravy zaoberať. Majstrovstvá Európy máme od 22. júla do 2. augusta a naša príprava sa začne niekedy koncom júna a bude v niekoľkých blokoch pokračovať až do ME. Chalanom sa pomaly v kluboch dostáva sezóna do záverečnej fázy a budú bojovať na Final Four, takže momentálne majú od zrazov na nejakú chvíľku voľno a začnú až keď sa ukončia všetky súťaže,“ dodáva na záver Helmecy.

Výsledky medzinárodného turnaja v Maďarsku:

Rumunsko - Slovensko 56:77

Slovensko - Maďarsko 62:70

Slovensko - Rakúsko 57:56

Autor: Michal Duchovič/mbkkarlovka.sk