Marek Mikletič: Vždy som chcel byť súčasťou basketbalu
09. marca 2015

Dôležitým prvkom, ktorý vo veľkej miere rozhoduje o konečných zápasoch je samotná kondícia hráčov. V A tíme má na starosti túto nesmierne dôležitú činnosť Marek Mikletič.

Na zápasoch ho najčastejšie vidieť ešte pred jeho samotným začiatkom, kedy rozdáva pokyny jednotlivým hráčom a vedie prípravu na zápas. Marek sa činnosti osobného trénera venuje už desať rokov, kondičným trénerom sa stal v roku 2009 a momentálne je vlastníkom piateho stupňa. „Od malička som sa venoval rôznym športom, zhruba v 14 rokoch som si zamiloval basketbal, ktorý sa stal a je do dnešného dňa mojou veľkou vášňou, aj keď som sám nikdy nehral na vrcholovej úrovni. Vždy ma k nemu tiahlo a chcel som byť jeho súčasťou,“ spomína na svoje prvé basketbalové kroky vždy usmiaty člen realizačného tímu Karlovky. Za svoje najväčšie úspechy považuje pôsobenie v Karlovke, s ktorou zažil prvenstvo v prvej lige a následný postup medzi elitu a taktiež aj druhé miesto v súťaži starších žiačok s tímom Starej Turej.

Čo všetko obnáša funkcia kondičného trénera? „Mojou úlohou v klube je predchádzať zraneniam, upevňovať zdravie hráčov a zvyšovať ich fyzickú výkonnosť. Počas sezóny mám v niektorých tréningoch len tzv. vsuvky v trvaní 30 minút až jednej hodiny, respektíve mám k dispozícii celý tréning ako napríklad posilňovňu. Venujem sa hlavne A tímu, s ktorým som najčastejšie. Zasahujem do dvoch tréningov v týždni a zároveň chodím na všetky domáce zápasy. V tréningovom procese sa zameriavam hlavne na prevenciu voči zraneniam, udržiavanie rýchlostných schopností a tiež maximálnej výbušnej sily. Raz do týždňa mám tréning s juniormi, ktorí sú doplnení o hráčov B tímu a rovnako jedenkrát trénujem s talentovanými hráčmi v program „You are the Future“. S viacerými chalanmi konzultujem rôzne záležitosti - či už ide o stravu, doplnky výživy, zranenia a podobne,“ rozpráva o svojich povinnostiach Mikletič.

F94B0391

Na starosti má rôzne vekové kategórie, takže aj trénovanie je odlišné. Podľa jeho slov rozdiel v trénovaní mladíka a skúsenejšieho hráča závisí od viacerých faktorov. Hlavným je stav jeho organizmu, prístup k tréningu a skúsenosti v danej oblasti ako napríklad silový tréning. Podľa neho je napríklad ľahšie učiť mladšieho hráča novým veciam ako preučiť staršieho, ktorý má už zaužívané zlé pohybové návyky. Zároveň dodáva, že ku každému treba pristupovať individuálne, aj keď v tímových športoch je to zložitejšie.

Na otázku kondičnej pripravenosti hráčov odpovedá Marek nasledovne: „Hráči sú na tom z tohto hľadiska rôzne. Máme aj takých, ktorí v niektorých pohybových schopnostiach patria medzi špičku ligy, ale aj takých, ktorí v určitej schopnosti zaostávajú za priemerom ligy. Vo všeobecnosti môžem povedať, že zaostávame najmä v silovej pripravenosti. Viacerí hráči by potrebovali nabrať zopár kilogramov svalovej hmoty. Čaká nás ešte veľa práce (úsmev). Pevne verím, že do ďalšieho ročníka prídu chlapci lepšie pripravení a bude vidieť ich progres. Všetko však bude záležať na ich osobnom prístupe.“ Kondičný tréner tiež dodáva, že presne vie, kto by mal na čom pracovať. Jedným dychom dodáva, že ich po skončení sezóny čakajú testy a na základe výsledkov im pripraví individuálne plány, aby vstupovali do letnej prípravy s dobrými základmi, na ktorých budú ešte potom stavať.

F94B2185-1

Z akých zdrojov čerpá informácie o tréningového procesu? „Inšpiráciu čerpám z rôznych seminárov, konferencií, kníh, videí a z rozhovorov s rôznymi hráčmi a trénermi,“ dodáva na záver Mikletič.

Autor: Michal Duchovič/mbkkarlovka.sk