MBK Karlovka Bratislava majstrom SR v kategórii juniori
25. mája 2015

Milan Černický: Zúročili sme skúsenosti z Eurovia SBL.

V Žiline sme cez víkend spoznali juniorského majstra Slovenska. Academic ŽU Žilina ako víťaz nadstavby dostal právo hostiť záverečný turnaj. Z výhry sa však po minuloročnom víťazstve opäť tešili hráči MBK Karlovka Bratislava. Zatiaľ čo minulý rok viedol juniorov v pozícii hlavného trénera Maroš Helmécy, v tejto sezóne mal mladíkov na starosti reprezentačný tréner výberu do 20 rokov Milan Černicky. Práve s ním sme sa po turnaj pozhovárali o Final Four v Žiline, o kvalite juniorskej súťaži, ale aj o hlavnom rozdiele medzi jednotlivými celkami.

Aké vládnu pocity po víťaznom Final Four v Žiline?

Veľmi dobré pocity som mal zo záverečného turnaja v Žiline či už po organizačnej, ale aj po športovej stránke. Celkovo prevládajú pozitíva. Trošku mi vadila slabšia obrana, ale v každom mužstve boli možno dvaja, traja hráči, ktorí v budúcnosti budú hrať extraligu.

Zavládla spokojnosť nielen s výsledkami, ale aj s predvedenou hrou?

Výkony boli na požadovanej úrovni. Samozrejme, stále je čo zlepšovať. Bolo vidno, že dvaja hráči od nás už majú extraligové skúsenosti a to sa vo veľkej miere prejavilo aj na palubovke. Naši hráči si aj v tých kľúčových situáciách, kedy sa rozhodovali zápasy verili a aj ich rozhodli v náš prospech.

V základnej časti ako aj nadstavbe Karlovka nebola tak dominantná ako na záverečnom turnaji. V čom vidíte hlavné príčiny?

Ťažko hodnotiť celú sezónu. Mali sme hráčov z Trnavy, Piešťan, Senca a z Bratislavy. Vedel by som si tréningový proces predstaviť aj inak, ale nakoniec sme to zvládli. Stále sa dá trénovať viac. Vadilo mi, že niektorí hráči majú aj iné záujmy, venujú sa popri basketbalu aj iným veciam. Taká je však súčasná doba, musíme sa vedieť popasovať aj s podobnými problémami. Nakoniec sme to však všetko zvládli k spokojnosti, hlavne vďaka tomu, že Karlovka hrá Extraligu.

Zvyšuje sa každoročne úroveň súťaž juniorov a pripravuje hráčov dostatočne na prechod k seniorom?

Ťažko mi je hodnotiť úroveň súťaže, či ide úrovňou hore alebo dole, pretože po niekoľkých rokoch som sa opäť vrátil k juniorskému basketbalu. Neprislúcha mi to teda hodnotiť. Je strašne veľa dobrých typov basketbalistov v súťaži, je to už len na nich, ako zvládnu prechod k mužom. Dala by sa určite zlepšiť agresivita a doskok, ale to je problém nie len mládežníckeho, ale celkovo slovenského basketbalu.

Zdroj: slovakbasket.sk, Autor: Tomáš Čunčík