MBK Karlovka je súčasťou Mikroliga projektu
17. marca 2017

Tento projekt je akýmsi odrazovým mostíkom pre deti do sveta súťažného basketbalu. S myšlienkou vytvorenia Mikroligy prišiel Rick Brooks z Galanty. Mikroliga je súťaž detských tímov. Môžu ju tak hrať aj deti, ktoré ešte nedosiahli vek, aby mohli naskočiť do súťažného zápasu.

Mikroliga neštartuje pod záštitou SBA, sú v nej benevolentnejšie pravidlá.   „V  zápasoch môžu hrať starší s mladšími, dievčatá s chlapcami. V Mikrolige získavajú hráči prvé zápasové skúsenosti,“ vysvetľuje trénerka Denisa Zambová.

V Mikrolige nie je limitovaný počet štartujúcich hráčov v družstve. „Mikroligu hrávajú aj tímy, ktoré nemajú dostatočný počet hráčov jedného ročníka na to,  aby sa prihlásili do oficiálnej súťaže SBA,“ pokračuje Zambová.

Počas jednej sezóny sa organizuje šesť súťažných kôl, ktoré vyvrcholia finálovým kolom. Hráva sa vždy v nedeľu a hracím systémom 3x3. „Deti hrávajú na celé ihrisko. Znížený počet hráčov na ihrisku zabezpečuje zapojenie sa do hry všetkých hráčov,  majú väčší kontakt s loptou. Počas jednej hodiny sa vystrieda niekoľko  trojminútových štvrtín. Tréneri dbajú na to, aby sa proti sebe stretli hráči, ktorí majú rovnaké basketbalové zručnosti. Ich zápas je čo najviac vyrovnaný. Po každej štvrtine sa nuluje skóre, hráči nie sú demotivovaní vývojom skóre. Každá štvrtina pre nich predstavuje nový zápas,“ hovorí Denisa Zambová.

 Po každom zápase nasleduje  súťaž zručností. Basketbalisti si zmerajú sily napríklad v streľbe na kôš z miesta či streľbe po driblingu. To, aká súťaž bude, rozhoduje vždy organizátor stretnutia. Veľmi populárnou súťažou je "škrečkovanie". Úlohou každého družstva je  zbierať cukríky počas driblingu. Družstvo s najväčším počtom cukríkov vyhráva. Odmenený cukríkovou nádielkou je každý, kto sa zúčastní tejto súťaže. 

Tento rok sú tímy rozdelené do štyroch skupín:

  1. skupina: Slovan Bratislava, BK Petržalka, MBK Karlovka.
  2. skupina: BK Inter,  BSC Bratislava, ŠBK Sereď A
  3. skupina: Trnava, ŠBK Sereď B, Nitra
  4. skupina:  Lokomotíva Sereď, Galanta, GABKO Senec

Tímy sa stretávajú v rámci skupín. Za jednu nedeľu sa v hale stretnú všetky tri tímy z jednej skupiny, ktoré si navzájom zmerajú sily. Jedno družstvo tak za deň odohrá dva zápasy.

Tento rok nás v Mikrolige reprezentuje družstvo mladších minibasketbalistov z Petržalky. Hráčov trénuje trénerka Monika Páleniková  a tréner Peter Ivanovič. Naše minibasketbalové družstvá spolupracujú, takže do Mikroligy sa zapájajú aj hráči z družstva trénerky Ľubky Fáberovej. 

Viac informácii nájdete na tomto linku.

 

3

čč