Milan Černický: Chalani potrebujú hrávať pravidelne extraligu
21. júla 2015

Včera sa vrátila naša mužská 20-tka z ME B divízie v Maďarsku. Slováci napokon obsadili 10. priečku. My sme sa po dnešnom príchode na Slovensko pozhovárali s trénerom Milanom Černickým a požiadali ho o zhodnotenie turnaja.

Ste spokojný s konečným 10. miestom na Európskom šampionáte?

Keď mám pravdu povedať, nie som úplne spokojný s 10. priečkou. Celý turnaj sa mohol vyvíjať pre nás inak, nebyť nešťastného zápasu s Maďarskom. Vnútorne cítim, že toto mužstvo malo na viac. A keď sa pozrieme na celkové umiestnenie Maďarov, a ich postup, mohli sme aj my pomýšľať na

Ako sa vám pozdával prístup chlapcov k povinnostiam počas šampionátu?

Nemôžem sa sťažovať. Chalani pristupovali k povinnostiam maximálne zodpovedne. Chceli trénovať a hrať. Plnili, to čo sme od nich vyžadovali. Predsa len aj pre nich to bol trošku iný level v porovnaní s juniorskými súťažami či s 1. ligou. Na začiatku sme si stanovili pravidlá, ktoré museli dodržiavať. Prístup bol na požadovanej úrovni.

Čo považujete po skončení šampionátu za silné stránky tohto mužstva?

My sme zaznamenali najlepšiu úspešnosť spoza trojkového oblúka, čo nás, priznám sa, príjemne prekvapilo, keďže my sme pôvodne chceli stavať na agresívnej a pozornej defenzívne, vzhľadom na výšku chalanov. To sa nám nie vždy darilo. Naši rozohrávači a krídelníci podávali slušné výkony, naopak nie vždy sa nám podarilo presadiť pod košom.

Ako sa vám osobne trénovalo reprezentačné družstvo do 20 rokov?

Pre mňa bolo trénovanie dvadsiatky novou trénerskou skúsenosťou, nakoľko som predtým nebol pri mládežníckom reprezentačnom družstve. Bola to pre mňa výzva a ja si ju veľmi pochvaľujem. Trénovalo sa mi dobre, chalani sa snažili na tréningu aj v zápase.

Je 10. miesto reálne odzrkadlenie nášho mládežníckeho basketbalu mužov?

Našim problémom ostáva, že chalani nedokážu podať vyrovnané výkony počas celých 40 minút. Ale to je problém našich juniorských a nižších súťaží, v ktorých hrávajú.

Váš najpozitívnejší moment zo šampionátu?

Napriek tomu, že sme minútu dvadsať viedli o 9 bodov a prehrali sme s Maďarskom po predĺžení, bol som spokojný, ako sa chlapci nezložili. Nám sa po tomto zápase podarilo vyhrať štyri zápasy v rade. Ukázali sme charakter mužstva, chalani sa nezložili a zabojovali. Chceli napraviť ten záver zápasu

Ako sa vám páčila organizácia turnaja a tamojšie prostredie v Székesfhérvári?

Turnaj bol zorganizovaný na fantastickej úrovni. Maďarom patrí veľké poďakovanie. Po organizačnej stránke sme mali zabezpečené, všetko čo sme potrebovali od transferov v mikrobusoch až po zdravotnú starostlivosť.

Prekvapili vás niektoré mužstvá a ako hodnotíte celkovú úroveň turnaja?

Mňa príjemne prekvapili štyri mužstvá. Okrem postupujúceho tria, Fínska, Švédska a Maďarska ešte aj Čierna Hora. Hlavne u severských krajín je vidno ich práca s mladými hráčmi, ktorí pravidelne nastupujú v najvyššej súťaži. Nielen prvá päťka, ale celá dvanástka.

Ako vidíte budúcnosť týchto chlapcov, ma naša 20-tka na to zabojovať o vyššie pozície, prípadne aj atakovať postup do A divízie?

My si musíme vziať príklad od Fínov, Švédov. Chalani potrebujú pravidelne začať hrávať mužskú extraligu. Ak chceme napredovať, pozdvihnúť úroveň a pobiť sa v budúcnosti aj o postup do najvyššej divízie, toto je jediná cesta.

Autor: Tomáš Čunčík, Zdroj: slovakbasket.sk