Milan Černický: Chceme hrať rýchly, agresívny basketbal
11. júla 2015

Zatiaľ čo ženská reprezentácia do 20 rokov nás úspešne reprezentujú v Španielsku na ME do 20 rokov žien, ich mužskí kolegovia práve dnes odchádzajú do dejiska ME B divízie 20 ročných mužov v maďarskom Székesfehérvári. Oslovili sme trénera Milana Černického.

Na 20-tku čaká v Maďarsku európsky šampionát. S akými ambíciami cestujete na turnaj?

My sme v príprave urobili kus dobrej roboty. Naše ambície na šampionáte sú otázne, my ideme od zápasu k zápasu. Nakoľko sme nižšie družstvo, chceli by sme hrať agresívny, rýchly basketbal. Ja pevne verím, že šampionát pre nás dobre dopadne.

Ste spokojný s priebehom prípravy a s formou do akej sa chalani dostávajú?

Samozrejme, vždy to môže byť ešte lepšie, avšak, my sme na sebe tvrdo makali. Až samotné zápasy, ukážu, či sa môžeme pasovať s tými najlepšími a do akej miery sme pripravení v porovnaní so súpermi. Máme však z prípravy dobrý pocit.

V skupine nás čaká Maďarsko, Švédsko, Albánsko a Moldavsko. Ako by ste zhodnotili naše reálne šance na postup zo skupiny a čo viete o jednotlivých súperov?

O Albáncoch a Moldavcov nevieme toho veľa, avšak to nás až tak nezaťažuje, keďže o nich pozbierame dostatok informácii z úvodných zápasov na šampionáte v Maďarsku, nakoľko s nimi hráme až neskôr. Sústredíme sa na zbieranie informácii o Švédsku, s ktorým začíname šampionát. Máme podklady, ktoré nám majú pomôcť sa dôkladne pripraviť na nášho prvého súpera.

Šampionát sa hrá v Maďarsku, ste radi, že nemusíte ďaleko cestovať?

Sme veľmi radi, že nemusíme ďaleko cestovať. Už zazneli hlasy od viacerých ľudí, že by nás chceli prísť podporiť na šampionát. Takže budeme sa spoliehať aj na podporu z tribún. Neočakávame takú podporu ako mali ženy nedávno, avšak verím, že naši skalní priaznivci, rodičia a známi si nájdu cestu a podporia nás priamo v hľadisku.

Ktorí hráči zo súčasného kádra majú podľa vás najväčšiu perspektívu zažiariť na európskom šampionáte a následne aj zabojovať o miesto v mužskej reprezentácii, ktorá štartuje svoju kvalifikáciu na jeseň?

Ťažko hovoriť o jednotlivcov. Naša sila je v dobrom kolektívnom výkone, iba tak máme šancu uspieť. Ja však verím, že aj práve blížiaci sa šampionát nám ukáže, ktorí dvaja, traja hráči majú najväčšiu perspektívu uplatniť sa a byť prínosom v najbližšom čase pre reprezentáciu.

Sústredenie spolu s reprezentačnou 20-tko mala aj osemnástka, ktorá sa pripravuje na šampionát v Rakúsku. Ako by ste zhodnotili výber do 18 rokov?

Sú v nej viaceré individuality, viaceré talenty, ktoré už v najbližšom čase sa môžu vyšvihnúť a byť prínosom pre 20tku a potom perspektívne aj pre mužskú reprezentáciu.

Do Maďarska odcestovali :

Tréner : Milan Černický  Asistenti : Richard Ďuriš, Peter Iľko,  Manažér : Lukáš Kendra   Masér : Matej Rehorčík

Hráčsky káder : Nemčok,Hlivák,Mäsiar,Vilkovský, Hupka,Rožánek,Bachan,Belavý,Dolník,Vago,Merešš,Abrhám.

Autor: Tomáš Čunčík, Zdroj: slovakbasket.sk