Na Karlovke sa zhodujú – ide to aj so slovenskými hráčmi
07. marca 2015

Základná časť sezóny bola zakončená domácim zápasom s Interom Bratislava, ktorý bude súperom aj v štvrťfinálových stretnutiach. Svoj pohľad na prvú fázu ročníka prinášajú vybraní zástupcovia z klubu.

 

Každý z oslovených dostal rovnakú štvoricu otázok:

1. Premiérová základná časť Karlovky je nami, ako by ste ju zhodnotili zo svojho pohľadu?

2. Ste spokojný so zápasovou bilanciou a umiestnením po základnej časti?
3. Aký prínos mala Karlovka v tohtoročnej sezóne medzi elitou?

4. Čo odhalila konfrontácia s extraligovými celkami, aké nedostatky, respektíve pozitívne prvky?

5. S akými cieľmi vstupujete do play-off zápasov s Interom?

Miloš Doležaj (viceprezident klubu):

1. Ako nováčik sme priniesli oživenie do Eurovia SBL ligy, o čom svedčí divácky záujem na zápasoch hlavne vonku, keďže kapacita našej haly na FTVŠ je obmedzená. Som veľmi rád, že sme presvedčili veľa ľudí o tom, že sa dá hrať liga s našimi hráčmi, ktorí keď dostanú dostatočný priestor na ihrisku a hlavne majú chuť trénovať a hrať, tak dokážu potrápiť hociktorý tím našej najvyššej ligy. Je to o systematickej práci v klube, ktorý postavil kompletnú pyramídu od prípraviek až po mužov a na ligu sa pripravoval dve sezóny.

2. Čo sa týka umiestnenia, tak to v tejto sezóne nebolo podstatné, samozrejme s jedlom rastie chuť a každý sa chce umiestniť čo najlepšie. Dôležitá je podľa mňa chuť hrať a zabojovať v každom zápase naplno, aj keď sa nedarí, ale potom sa výsledok dostaví. Aj keď sa prehrá, ale je vidieť na chalanoch, že hrali naplno a jednoducho súper bol lepší, tak proste zložíme klobúk dole pred súperom a v ďalšom zápase zabojujeme o víťazstvo. Ešte by som rád pochválil rozhodcov za korektné pískanie vo všetkých našich ligových zápasoch. Samozrejme, nedá sa všetko vidieť, ale keď rozhodcovia pískajú fér, je to v poriadku.Moja dcéra hrá volejbal za Sláviu EU a priznám sa, že je radosť chodiť na zápasy dievčat a chalanov, ktorí bojujú o každú loptu. To si myslím, že prilákalo aj veľa divákov na naše zápasy.

3. Keď sme pred dvomi rokmi spomenuli na zápasoch po Slovensku našu predstavu, každý nás podporoval, aby sme spravili tím a išli cestou, ktorá nie je ľahká, ale podľa mňa správna, že sa v tíme nebudú stále meniť hráči a tréneri, ale že postavíme jeden kompaktný tím, kde nebudú extra hviezdy, ale chalani, ktorí budú makať a zároveň nebudú hrať na seba a budú mať tímového ducha. To sa nám podľa mňa podarilo vďaka super trénerom a hráčom v klube a zároveň ľuďom, ktorým záleží na budúcnosti nášho basketbalu.

4. Čo sa týka nedostatkov, tak stále je čo zlepšovať, v tejto sezóne však podľa mňa tie pozitíva zatienili negatíva. Najväčším pozitívom je podľa mňa to, že sme vyvolali reálnu diskusiu o počte cudzincov v našej lige. Súhlasím s ľuďmi, ktorí hovoria, že cudzinci sú spestrením našej ligy, veď je to tak vo všetkých okolitých krajinách, ale počet by sa mal podľa mňa obmedziť, lebo inak budeme so slovenským basketbalom neustále prešľapovať na jednom mieste. Stále všetkým hovorím, že by sme si mali brať príklad z volejbalu, kde vďaka dcére mám dosť blízko a vidím, že keď hráči a hráčky majú priestor na hru a medzinárodnú konfrontáciu, tak aj ich výkon na medzinárodnej scéne ide hore a môžu sa zrovnávať s Európou alebo svetom.

5. Do play-off zápasov s Interom vstupujeme s rovnakým cieľom, ako do každého zápasu v sezóne, zabojovať o čo najlepší výsledok a na konci zápasu sa uvidí.

Milan Černický (hlavný tréner):

1. Veľmi úspešná, aj keď sme sa pomalšie rozbiehali, hráči až neskôr pochopili, že je potrebné hrať agresívnejšie a rýchlejšie a až potom naša hra začala vyzerať podľa mojich predstáv a dokázali sme byť úspešní aj doma aj vonku. Je potrebné pochváliť aj celý realizačný tím, ktorý funguje na vysokej úrovni.

2. S pätnástimi víťazstvami a šiestom miestom som nadmieru spokojný.

3. Prínosom bolo zapojenie slovenských a mladých hráčov.

4. Nedostatky - nedostatočná koncentrácia mladých hráčov počas celých 40 minút, výšková a fyzická prevaha, čítanie hry a premieňanie otvorených striel. Pozitíva - hlad po basketbale mladých hráčov a  veľká túžba víťaziť.

5. Hrať agresívne a odvážne, predviesť náš najlepší basketbal.

 F94B2477-1

Lukáš Hoferica (hráč A tímu):

1. Vedeli sme, že ako nováčikovi ligy nám nedá nikto nič zadarmo a každé víťazstvo bude veľmi ťažké. Zo začiatku to aj tak bolo, v prvej štvrtine sme mali „len“ dve. Za to v druhej, už odvetnej časti sme dokázali poraziť viaceré tímy a začali sme si oveľa viac veriť. Hrali sme vyrovnané zápasy a to nám pomohlo oveľa viac ako dostať výprask o 40 bodov. Dokázali sme sa udržať v strede tabuľky čo je výborné a nad každého očakávanie.

2. Spokojný? Pravdaže! Už pár kôl pred koncom základnej časti bol istý postup do play-off, čo bolo aj našim cieľom a skončili sme na 6. mieste. Išli sme od zápasu k zápasu, zväčša nie v roli favorita, teda skoro vôbec (úsmev).

3. Konečne bolo v súťaži 10 tímov (úsmev). Ďalší prínos vidím v tom, že ligu hralo oveľa viac Slovákov (dvanásť až osemnásť, čo hrali za Karlovku). Takisto sa do Bratislavy vrátilo „derby“ Karlovka – Inter. Celkovo beriem prínos Karlovky ako osvieženie ligy aj s niečím novým - tím zložený zo Slovákov.

4. Je to určite konfrontácia medzi špičkovými hráčmi a mladými hráčmi. Ako nedostatok by som povedal, že neskúsenosť, čiže nerozvážnosť a zbrklosť. Skúsenosti sa však získavajú pravidelným hraním, veľa mladých Slovákov dostalo šancu sa ukázať a nazbierať extraligové skúsenosti.

5. Náš cieľ je zahrať veľmi dobrú sériu. Som rád že prvé play-off hráme proti minuloročnému majstrovi.

Marek Doležaj (hráč A tímu):

1. Prvú sezónu v najvyššej súťaži hodnotím kladne. Nikto pred sezónou nepredpokladal, že môžeme čisto slovensky tím s hráčmi, čo väčšina študuje potrápiť aj tímy s viacerými zahraničnými hráčmi.

2. Na to, že sme čisto slovenský tím, tak šieste miesto je veľmi pekné.

3. Prínos je, že Karlovka dala šancu slovenským hráčom, ktorí v iných tímoch nehrávali, tak tu môžu hrať a stále sa zlepšovať. Dokázali sme, že aj s takými hráčmi sa dá hrať a obstáť v najvyššej súťaži dôstojne.

4. Hlavne že sa dá hrať aj so slovenskými hráčmi.

5. Pre viacerých hráčov je to prvé play-off v živote, tak si to ideme hlavne užiť. Nie sme favorit, nikto od nás nič neočakáva, my môžeme len prekvapiť a ideme hlavne zabojovať.

Autor: Michal Duchovič/mbkkarlovka.sk