Na turnaji dorastencov V4 dostali šancu dvaja naši kadeti
31. decembra 2015

Koniec roka sa v Bratislave a Pezinku konal turnaj V4 Olympijských nádejí krajín. Z trojice Karlovešťanov, ktorí sa dostali na súpisku trénera reprezentácie U16 Jozefa Ištoka, sa predstavili napokon iba dvaja.

V troch zápasoch si zahral Juraj Páleník, Branislav Balvan dostal z pozície náhradníka dôveru dvakrát, pre Michala Hörmanna sa na súpiskách nenašlo miesto. Pomyselným štvrtým želiezkom v ohni nášho klubu bol Dominik Kubala, bývalý hráč nášho dorastu, ktorý dnes hrá v Považskej Bystrici.

Slováci na turnaji Olympijských nádejí. V porovnaní so šestnásťročných basketbalistami z Česka, Maďarska a Poľska skončili na treťom mieste. V prvý hrací deň pritom dosiahli výhru nad Čechmi, ďalšie dve prehry ich ale odsunuli na chvost tabuľky. "Ako tím sme sme sa chceli na ihrisku stále hecovať a povzbudzovať. Nechceli sme vešať hlavu ani v ťažkých situáciách," hovorí Juraj Páleník, ktorý mal z trojice mladíkov Karlovky na ihrisku najviac priestoru.  "Bohužiaľ,  niektorých momentoch sa nám to nedarilo," konštatuje. Mladí Slováci hrali podľa neho v niektorých momentoch kŕčovito a to bude potrebné do budúcna eliminovať. "Nemôžme mať kolísavé výkony, pretože čo i len minútový výpadok a nedodržiavanie detailov rozhoduje," je presvedčený.

Juraj Páleník nazbieral v troch zápasoch priemerne 8,3 bodu a 4 doskoky. "V klube hrávam skôr krídlo, tréner Ištok mi ale určil pozíciu štyri. Musím totiž ešte zapracovať na perimetri a do budúcna by som sa mohol posunúť na 'trojku'," približuje svoje úlohy na ihrisku.

"Mali sme zraz tri dni pred turnajom a absolvovali štyri tréningy. Zopakovali sme si základne hracie systémy a zastrieľali si v Hant aréne," popisuje Juraj prípravu pred reprezentačnými zápasmi. Netradičný čas konania turnaja mu podľa jeho slov trochu nabúralo vianočné sviatky. "Na druhej strane to bol kvalitný turnaj a ešte k tomu doma," pochvaľuje si.

Braňo Balvan nastrieľal v dvoch zápasoch 4,5 bodu a pridal 2 doskoky. Dominik Kubala zaznamenal solídne čísla - 19,3 bodu a 2,7 doskoku, dostal sa do výberu najlepších hráčov turnaja a to napriek tomu, že sa hneď v úvode záverečného stretnutia s Maďarskom zranil.

Slovensko - Maďarsko 71:56 - štatistiky
Poľsko - Slovensko 90:73 - štatistiky
Maďarsko - Slovensko 76:59 - štatistiky

Konečné poradie turnaja:
1. Poľsko
2. Maďarsko
3. Slovensko
4. Česko

All Star tím turnaja: Wiktor Rajevicz (PL), Tomáš Mikyska (ČR), Dominik Kubala (SR), Máté Fazekas (HU), Szymon Janczak (PL).

Najlepší hráč turnaja: Wiktor Rajevicz (PL)