Na úvod láka súboj medailistov na Interi a premiéra Karlovky
04. októbra 2014

Basketbalová extraliga začína dnes prvým kolom. Môžme sa na ňom tešiť na šláger majstra proti tretiemu tímu sezóny, ale aj na ďalšie zaujímavé zápasy. Všetkých päť stretnutí sa začína o 18.00 h.

BK Nitra – Karlovka Bratislava
Rozhodujú: Kúkelčík, Kovalčík, Turček (komisár: Pavelka)

Nitrania si budú musieť v tejto sezóne zvyknúť na iné výsledky ako dosahovali v ročníkoch predchádzajúcich. Klub sa postupne transformuje na vysokoškolský. Z tímu odišli všetci kľúčoví hráči na čele so Smajlagičom či Nuhanovičom a Američanmi. Nahradili ich zväčša mladí Slováci. Zaujímavou posilou je Černohorec Nikola Lalič.

Podobne veľkou neznámou bude nováčik z Karlovky. Mladý tím trénera Milana Černického chce zabojovať v premiérovej sezóne o play-off so Slovákmi. Tímy ako Nitra budú preto asi ich najväčším súperom.

Zaostrené na: Dvaja z najskúsenejších koučov extraligy sa dostali do pozícií, na ktoré neboli až tak zvyknutí. Uvidíme ako dopadne prvá konfrontácia Ľubomíra Urbana s Milanom Černickým, keď obaja vedú neskúsené družstvá.

Tip Basket.sk: 1

Inter Bratislava – BK Iskra Svit
Rozhodujú: Tomašovič, Pipíška, R. Hricišin (komisár: Koller)

Najatraktívnejší zápas kola sa bude hrať v Bratislave. Inter chce ukázať, že nevydarená príprava na jeho hráčoch nezanechala stopy. Stále však bude hrať bez dvojice pravdepodobne nosných pivotov Martina Rančíka a Petra Šimeka. V domácom prostredí potrebuje začať výhrou.

Vo Svite majú opäť po roku vysoké ambície. Predurčuje ich k tomu aj vydarená príprava. Tím spod Tatier bude určite patriť medzi favoritov SBL a môže zaskočiť hneď na úvod Inter.

Zaostrené na: Zápasy proti Svitu sú vždy najviac špecifické pre Petra Sedmáka, ktorý je odchovancom tohto klubu. Uvidíme ako zvládne úvodný v sezóne a či bude najlepším strelcom zápasu.

Tip Basket.sk: 1

Levickí Patrioti – BC Prievidza
Rozhodujú: Ženiš, Hančík, Turčin (komisár: Ceizel)

Patriotom sa podarilo po minuloročnej záchranárskej sezóne poskladať zaujímavejší káder. Balkánske posily rýchlo zapadli a naznačili, že hlavne v domácom prostredí budú Levice nepríjemné.

V Prievidzi si stanovili jasný cieľ, ktorým je vyhrať po dvoch rokoch titul. Podriadili tomu aj posilnenie kádra. Pozitívne je, že päť hráčov z minulej sezóny ostalo v tíme. Je medzi nimi Marko Batina a Corey Jefferson. Zverencov trénera Krunoslava Krajnoviča trápili zranenia, ale na úvodné kolo by mali byť fit.

Zaostrené na: Novým kapitánov Patriotov je defenzívny špecialista Vladimír Klár. Uvidíme ako sa mu podarilo stmeliť družstvo, v ktorom sú dve tretiny nových hráčov.

Tip Basket.sk: 2

MBK Komárno – ŠKP Banská Bystrica
Rozhodujú: Lamoš, Bara, Margala (komisár: Suja)

Chvíľku sa zdalo, že Komárno bude mať problémy a nepodarí sa mu poskladať podobne silný tím ako po minulé roky. Nakoniec však vedenie opäť prinieslo na juh Slovenska dobrých hráčov, s ktorými chce zabojovať o prvú štvorku. Nového trénera Miljana Čuroviča ale čaká ťažká úloha, keďže zo skúsených hráčov ostali v tíme len kapitán Marek Kozlík a Siniša Bilič. Vrátil sa však pivot Jan Kratochvíl a aj zvyšní cudzinci vyzerajú dobre.

Ambiciózne ale vyzerá aj tím Banskej Bystrice, ktorý udržal trio slovenských reprezentantov Petra Dorazila, Milana Žiaka a Maroša Rendlu. K nim pribudli takisto zaujímaví cudzinci. V Komárne to bude vyrovnaný zápas.

Zaostrené na: Cez leto spolu bojovali na rozohrávačskom poste v reprezentácii Marek Kozlík s Milanom Žiakom. Teraz ich čaká súboj o ligové body.

Tip Basket.sk: 1

AC LB 04 Spišská Nová Ves – MBK Handlová
Rozhodujú: Gabara, Šarišský, Kiss (komisár: Cetl)

Basketbalisti Spišskej Novej Vsi by chcel odohrať lepšiu sezónu ako minulý rok, keď boli často len do počtu. Odišiel im síce líder Vladimír Hovaňák, ale z Interu prišiel rýchly rozohrávač Goran Bulatovič. Jeho tím však nepodával v príprave najlepšie výkony.

Naopak, Handlová odohrala celkom dobrú prípravu s viacerými zaujímavými výsledkami. V tíme túžia po prvej štvorke ligy. Ak sa chcú do nej dostať, musia na palubovkách tímov ako je Spišská Nová Ves vyhrávať.

Zaostrené na: Gorana Bulatoviča čaká prvý duel, v ktorom ukáže či má na to, aby viedol celý tím. Uvidíme či ho handlovská obrana zastaví.

Tip Basket.sk: 2

Zdroj: basket.sk