Mikuláš Vitek: Na začiatky v Karlovke spomínam rád
05. júna 2015

V družstve MBK Karlovka Bratislava sa počas uplynulých rokov zrodilo množstvo talentov, jedným z nich je aj Mikuláš Vitek, ktorý momentálne pôsobí v Basketbalovej Akadémii Nymburk. S momentálne najlepším českým klubom získal v kategórii kadetov majstrovský titul. Ako sa mu darí v novom pôsobisku, to sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

"Na začiatky v Karlovke spomínam veľmi rád, hrával som tam odmalička a za tú dobu som mal super spoluhráčov a trénerov. Samozrejme, vždy rád spomínam rodinnú atmosféru super fanclub," spomína Vitek na svoje začiatky v drese Karlovky. V drese Karlovky si čoskoro 17-ročný hráč pripísal niekoľko úspechov - so žiakmi získal bronz v sezóne 2011/2012, ktorý radí aj medzi svoje najcennejšie úspechy. Taktiež o sezónu neskôr so staršími žiakmi získal striebro a medailovú postupku zakončil v sezóne 2013/2014 v domácom prostredí s juniormi. Prečo sa teda nakoniec rozhodol pre prestup? "Hlavným dôvodom bol prechod do kvalitnejšej ligy, lepších tréningových a hracích podmienok. Ponuka prišla začiatkom minulého roka, v Nymburku som bol na skúške a následne som sa rozhodol pre prestup," prezrádza postupne mladý basketbalista. Nymburk je síce malým mestečkom, ale s vynikajúcou basketbalovou základňou, o čom svedčia aj samotné podmienky pre rozvoj basketbalových schopností. Ako uvádza Vitek, pre hráča sú tú asi najlepšie podmienky v rámci Česko-Slovenska. Tréningové jednotky sú vo vysokej intenzite, okrem tímových absolvujú aj individuálne tréningy, posilňovňu a atletické tréningy. Samotní tréneri sa im snažia predať svoje vedomosti a skúsenosti, k neustálej dispozícii je fyzioterapeut a nadštandardom je aj športová psychologička. Výhodou pre hráča aj prepojenosť klubu so školu, kde sa im snažia vyhovieť v rámci náročného programu.

IMG_1808

Cesta kadetov za majstrovským titulom nebola jednoduchá, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Po základnej časti boli prví, suverénne prešli cez vyraďovacie súboje a Final Four tak mohli odohrať v domácom prostredí. "Trošku sme nezvládli rolu favorita a bolo na nás vidieť strest. Final Four sa tu hrá na semifinále a finále, je to iné ako na Slovensku. Semifinále sme vyhrali vysokým rozdielom, ale finále sme po väčšinu stretnutia prehrávali. Minútu a pol do konca sme prehrávali rozdielom ôsmich bodov, ale potom prišiel neskutočný obrat v podobe dvoch trojok po sebe a koncovku sme úspešne zvládli. O to viac sme sa zo zisku titulu tešili a pocity boli neopísateľné. Pre mňa to znamenalo obrovské zadosťučinenie po veľmi ťažkej sezóne a všetkých tréningoch," opisuje dojmy zo záverečného turnaja bývalý hráč Karlovky.

1misto-spol2

Do budúcej sezóny vstupuje Vitek už ako právoplatný člen družstva juniorov. Ako nám prezradil, jeho hlavným cieľom je presadiť sa v tíme, keďže ide o kvalitnejšiu kategóriu. Nad účinkovaním v A tíme Nymburku zatiaľ nerozmýšľal, v prvom rade sa snaží hrať čo najlepšie v kategóriách, v ktorých hráva a čo najviac sa zlepšovať. Mimo klubovej úrovne ho počas leta čaká aj účinkovanie v reprezentačnom drese, zatiaľ sa nachádza v širšom výbere tímu do 18 rokov. "Reprezentovať Slovensko je pre mňa veľká časť," dodáva na záver Vitek.

Autor: Michal Duchovič/mbkkarlovka.sk