Najmladší basketbalisti získavajú basketbalové základy
14. apríla 2015

V najmladšej mládežníckej kategórii - mladší minibasketbalisti, má družstvo MBK Karlovky Bratislava až dvojité zastúpenie. O prebiehajúcom ročníku sme sa preto porozprávali s hlavnými trénermi A aj B tímu -  Marošom Helmecym a Marekom Ribánskym.

1. S družstvom mladších minibasketbalistov momentálne hráte nadstavbovú súťaž, ako by ste ju zatiaľ zhodnotili?

2. Ako ste spokojný s momentálnym umiestnením? Aké sú ciele družstva v tomto ročníku?

3. S čím ste zatiaľ ako tréner spokojný, naopak na čom ešte treba zapracovať?

4. Spolupracujete, respektíve vymieňate si hráčov medzi družstvami?

5. Kto z hráčov sa profiluje na lídersku pozíciu  vo vašom tíme?

6. Akou formou sa snažíte viesť vašich zverencov? Čo sa im snažíte vštepovať?

7. Aká je momentálna konkurencia v súťaži mladších minibasketbalistov?

8. Ako sa za posledné sezóny vyvíja táto kategória v rámci Slovenska, respektíve na Karlovke? Je dostatočný záujem o naplnenie družstva?

Maroš Helmecy (hlavný tréner A tímu mladších minibasketbalistov MBK Karlovka Bratislava):

1. Áno, postúpili sme do skupiny kde sa bojuje o účasť na Final 6. My síce nemáme možnosť už postúpiť, ale v každom zápase bojujeme a snažíme sa vybojovať nejakú výhru.

2. Áno, som spokojný s týmto umiestnením, nakoľko hráme aj s mladšími hráčmi. Tohtosezónne ciele boli stabilizovať káder, aby sme v budúcej sezóne mohli vyskladať starších minibasketbalistov z jedného ročníka.

3. Keďže to je družstvo mladších mini a hrávame len prvý rok, tak nám treba zapracovať určite na všetkom (úsmev), ale maličkými krôčikmi sa posúvame dopredu.

4. Nie, A a B tím boli vytvorené polohovo voči klubu a keďže v Petržalke sa vytvorilo družstvo, tak hráme úplne oddelene. Decká sa spájajú až v ďalších kategóriách, nie je to A tím a B tím, je to Karlovka, len oni to majú bližšie do telocvične v Petržalke a my na Karloveskú.

IMG-7396

5. Typovo by sa nejakí hráči našli, ale keďže majú len 10 – 11 rokov, je o takom niečom ešte skoro rozprávať. Veľa z tých detí prešlo len teraz z pohyboviek na basketbal.

6. Vštepujeme im hlavne basketbalové základy. Naše tréningy sa počas celého roka venujú rovnakým veciam inou formou.

7. Konkurenciu nesledujem. My sa snažíme naučiť jednoduché veci a základy, potom budeme pokračovať ďalej. V tejto kategórii nejde o výhry a prehry, ale o to, čo sa decká naučili a ako sa zlepšujú.

8. Je to ťažké, snažíme sa s trénermi dotiahnuť čo najviac detí na tréningy, ale vôbec to nie je také jednoduché. Chodievame po školách, kde robíme otvorené hodiny, rozdávame letáky a rozprávame sa s deťmi. Nakoľko konkurencia športov je v Bratislave vysoká, tak by sme si vedeli aj lepšie predstaviť, aspoň ja určite, že by sa tých deciek prihlásilo viac. 

IMG-9845

Marek Ribánsky (hlavný tréner B tímu mladších minibasketbalistov MBK Karlovka Bratislava):

1. V nadstavbovej časti sme odohrali zápasy v rôznych pozíciách. Proti Galante ako menší outsider, proti Leviciam "B" naopak ako favorit a proti Komárnu, s ktorým to bolo na štýl kto z koho. Práve proti Komárnu sme odohrali podľa mňa svoje najlepšie zápasy v sezóne, obzvlášť na súperovej palubovke. Hoci sme paradoxne prehrali oba zápasy, ja som bol s výkonom družstva veľmi spokojný, pretože sme boli počas oboch zápasov o čosi aktívnejší a veľmi sa mi páčila obranná práca a bojovnosť všetkých hráčov. V ten deň nám jednoducho "nepadalo", ale chlapci sa nevzdávali a v obrane neustále bojovali o každú loptu, aby sa mohli pokúsiť opäť skórovať a nakloniť tak misky váh na našu stranu. Taktiež som rád, že sme si vyskúšali spomínanú pozíciu mierneho favorita v zápase proti Leviciam "B". Chlapci túto pozíciu zvládli a kolektívnym výkonom sme dosiahli dve pekné výhry. Práve proti Leviciam "B" odohráme ešte posledné hracie kolo na ich palubovke a dúfam, že sa rozlúčime so sezónou tímovou hrou a užijeme si basketbal bez ohľadu na výsledok.

2. Úprimne, tabuľku poriadne nesledujem. Ak by sa nám podarilo zvíťaziť v spomínaných zápasoch v Komárne, mohli sme byť v tabuľke pred nimi, ale vôbec ma to neškrie. V prvom rade ma zaujímajú samotné výkony tímu a jednotlivých hráčov, ale nie v súvislosti s umiestnením v tabuľke. Pre mňa je najdôležitejšie, aby hráči zo seba vydali maximum, nie kvôli mne alebo nebodaj rodičom, ale kvôli sebe a svojim spoluhráčom a zároveň, aby si to popri tej drine aj dokázali užiť. Som presvedčený, že ich čas kedy budú bojovať o vrchné priečky ešte príde. Moje jediné ciele sú, aby chlapci basketbalovo, ale aj ľudsky rástli, a tí starší aby boli dostatočne pripravení na prechod do kategórie starších minibasketbalistov.

3. Spokojný som najmä s atmosférou v družstve, nevládne medzi nami negatívna energia a chlapci sa tešia na každý jeden tréning alebo zápas, za čo ďakujem aj kolegovi Peťovi Ivanovičovi, s ktorým sa na tréningoch striedame z dôvodu našich pracovných povinností. Nemám pocit, že by nejaký hráč v družstve nemal záujem sa zlepšovať, každý trénuje najlepšie ako vie a v zápase chce každý zo seba vydať maximum, aj keď ich je niekedy treb k lepšiemu výkonu "vybičovať". Z basketbalovej stránky sa mi začína páčiť práca v obrane, čo vnímam ako najdôležitejšie, zapracovať by sme mali však na pohybe v útoku bez lopty a streľbe. Veľakrát sa narobíme pri prechode ku košu súpera a často sa aj z jasných pozícii nedokážeme presadiť. Za to si to občas vynahradíme aj úspešnou strelou z väčších vzdialeností (úsmev).

4. Nie, s kolegami z "Ačka" si hráčov nevymieňame. Pracujeme viac-menej ako samostatné družstvá a snažíme sa hráčov čerpať z vlastných zdrojov tzv. minicentier.

IMG-9360

5. Lídrom by som to možno ešte nenazval, ale takým hnacím motorom tímu je Adam Brilla, ktorý sa nestratí ani pri starších minibasketbalistoch. Snaží sa ísť príkladom, najmä čo sa týka bojovnosti v obrane a ťahá družstvo bodovo. Niekedy je však až ako keby príliš premotivovaný a treba ho usmerniť a zdôrazniť, že na ihrisku má aj spoluhráčov a nemôže všetko niesť len na svojich ramenách. Lídrom však môžu byť v budúcnosti viacerí z družstva, menovať však nebudem. Je pred nimi ešte dlhá cesta a nechcem aby ma sklamali (úsmev).

6.Sú to deti, takže samozrejme treba využívať najmä súťažnú formu, avšak niektoré veci treba trénovať jedine drillovo. Ako som už spomenul, mojou hlavnou úlohou je, aby si chlapci vytvorili vzťah k basketbalu, aby si ho užívali a mali z neho radosť, a popri tom sa učili novým basketbalovým zručnostiam, ktoré im v tom budú pomáhať. Snažím sa aj o to, aby pochopili, že niekedy to bez disciplíny a tvrdej práce jednoducho nejde. Ak budú chcieť niečo (nie len) v basketbale dosiahnuť, je potrebné pre úspech tímu často siahnuť na dno svojich síl. A v neposlednom rade je mojou snahou v nich rozvíjať morálno - vôľové vlastnosti, aby boli nie len dobrými športovcami, ale najmä ľuďmi.

7.V súťaži mladších minibasketbalistov sú jednotlivé družstvá príliš výkonnostne rozdielne, preto je ťažké hovoriť o nejakej konkurencii. V tejto kategórii ani nie je podľa môjho názoru vhodné vytvárať konkurenciu v pravom slova zmysle, obzvlášť v podmienkach, v akých basketbal a všeobecne šport momentálne existuje, keďže hráči prichádzajú do klubov skôr formou náborov a nie výberov. Preto by bolo nutné najprv zmeniť systém, potom sa môžeme rozprávať o dostatočnej konkurencii.

8. Za posledné sezóny v tejto kategórii dominujú družstvá z Nitry, Levíc a Interu Bratislava. Vody rozvírili tento rok družstvá ako napr. Malacky a Galanta, hoci Galanta hrá bez nároku na postup, keďže v družstve oficiálne hrajú starší hráči. Za posledné obdobie sa mi však páči aj práca kolegov z B.S.C Bratislava. Náš klub sa snaží každú sezónu prihlásiť dve družstvá mladších minibasketbalistov, ktoré sú poskladané z našich minicentier. Záujem fungovať v súťažnom družstve často u hráčov je, avšak často riešime problém s dopravou na tréningy, keďže tréningy sa často konajú už na inej škole, ako na tej, ktorú záujemca navštevuje. Tam je už potom rad na ochote rodičov, ako dokážu zosúladiť svoje pracovné povinnosti pre nutný odvoz. Snažíme sa vychádzať maximálne v ústrety či už rodičom, ale aj samotným hráčom, preto sa nám veľakrát podarí dotiahnuť ďalšieho nádejného hráča do súťažného družstva (úsmev).

IMG-9369

Autor: Michal Duchovič/mbkkarlovka.sk