Navrátilec Brliť: Ťah so Slovákmi bol trochu dramatický
10. októbra 2015

V SBL sa naposledy predstavil vlani v úvode decembra ešte v drese Prievidze. V stredu sa však Branislav Brliť vrátil na slovenské extraligové palubovky, keď figuroval v základnej zostave Karlovky na súboj proti Svitu. A po záverečnom hvizde sa mohol tešiť z víťazstva 69:65.

Prvoradé je zdravie

V uplynulej sezóne odohral skúsený pivot za Prievidzu trinásť zápasov s priemerom 3 body a 1,7 doskoku na stretnutie. Po pretrvávajúcich zdravotných problémoch sa dohodol s vedením BC na ukončení kontraktu a vrátil sa do hlavného mesta. Odchovanec bratislavskej Matadorky mal už predtým blízko ku Karlovke, ktorej pomáhal s organizovaním letných kempov pre deti. „Možno budem trénovať deti, ale neviem, čo bude. Čo sa týka hrania v ďalšej sezóne, tak k tomu sa neviem vôbec vyjadriť. Prvoradé je zdravie,“ hovoril nám vlani po odchode z Hornej Nitry. A ako povedal, tak sa aj stalo. V Karlovke začal ako asistent trénera pri starších žiakoch. Čo však bolo dôležitejšie, jeho zdravotný stav sa zlepšil a začal sa pripravovať s prvým tímom VŠEMvs. A v stredu sa po desiatich mesiacoch pauzy a úspešnej príprave vrátil do najvyššej súťaže.

Víťazný návrat

Duel vlaňajšieho nováčika s Podtatrancami sa niesol v znamení rozlúčky domácich s mladým supertalentom Marekom Doležajom, ktorý si to z Karlovky namieril rovno do španielskej Zaragozy. Diváci okrem viacerých pekných akcií videli aj množstvo nepresností, ktorú sú charakteristické pre začiatok sezóny. S tým súhlasil aj Brliť: „Bol to prvý zápas a ten je vždy špecifický, úplne iný ako zvyšok sezóny. Pozitívom je víťazstvo a to prekryje všetky negatíva. Napriek tomu, že konečné skóre bolo nízke, v zápase sme urobili veľmi veľa obranných chýb a tie musíme minimalizovať, rovnako tak ako stratené lopty.“ Na palubovke strávil niečo viac ako 20 minút, okrem troch bodov a piatich doskokov sa prezentoval aj efektným blokom. „Spokojný so sebou stopercentne nie som, to v žiadnom prípade. Ale som rád, že sme vyhrali. Bolo cítiť, že som pol roka bez súťažného zápasu, ale verím, že postupne sa to bude len zlepšovať. Po zdravotnej stránke sa cítim fajn, dúfam, že to tak zostane,“ povedal 30-ročný podkošový hráč, ktorý pred pôsobením v Prievidzi tri roky legionárčil v Opave.

V Karlovke má tri funkcie. Ako člen základnej zostavy je zároveň hrajúcim druhým asistentom trénera Milana Černického. A zostal mu aj čas na deti. „Môj príchod do klubu bol uľahčený tým, že som poznal štruktúru, vedenie, hráčov i trénerov na všetkých stupňoch mládežníckej pyramídy. Deti v Karlovke trénujem od februára, na začiatku som bol asistentom pri starších žiakoch. Teraz som prešiel na post hlavného trénera u kadetov, spájali sme dva ročníky – 1999 a 2000. Baví ma to a vidím v tom zmysel,“ dodal.

Karlovke sme v našom predsezónnom preview predpovedali, že sa môže spolu s Levicami a Svitom popasovať o piate miesto v tabuľke. V ročníku 2014/15 ako nováčik skončila po základnej časti šiesta. „Keď bude prvá štvrtina sezóny za nami, odohráme zápasy proti všetkým súperom, potom zistíme, aká je kvalita inde. Strašne veľa tímov pomenilo kádre, takže je zatiaľ ťažké odhadnúť silu ostatných mužstiev. Určite sa chceme v tabuľke posunúť. Cieľom je poskočiť o to jedno miesto a predvádzať basket, ktorý sa bude páčiť divákom,“ naznačil ambície Bratislavčanov ich najskúsenejší hráč.

S novým pravidlom o určenom počte Slovákov na súpiskách a v zápasoch v Karlovke problém nemajú, keďže filozofia klubu je jasná – hrať SBL bez legionárov. A aký názor má na novú regulu Brliť? „Myslím, že celé sa to spravilo trochu dramaticky. Určite je pozitívne, že sa v tejto sfére niečo robí a že sa na to myslí, ale urobiť z roka na rok takýto skok… Podľa mňa by možno bolo vhodnejšie to urobiť postupne, ale tak sa zodpovední rozhodli. Hodnotiť to celé budeme po piatich alebo desiatich rokoch, teda ak sa niekto zase nerozhodne spraviť štyri zmeny v pravidlách. V prvom rade však treba začať pracovať s hráčmi v mládežníckych kategóriách, mužské tímy sú až tou nadstavbou,“ zakončil pre Basket.sk.

Autor: Michal Bakaj, Zdroj: basket.sk