Nemček: Podarilo sa zložiť dobre fungujúce družstvo
02. apríla 2015

V kategórií starších minibasketbalistov sa momentálne bojuje v nadstavbovej skupine o miestenky na záverečný turnaj na majstrovstvá Slovenska a družstvo MBK Karlovky Bratislava vedené Mariánom Nemčekom sa snaží prelomiť dlhé čakanie a získať miesto vo svoj prospech.

Základný cieľ Karlovky v tomto ročníku sa podarilo splniť, tímu sa podarilo s prehľadom prebojovať do nadstavbovej skupiny o prvé až šieste miesto. Po štyroch dvojkolách nadstavby patrí družstvu Mariána Nemčeka tretia pozícia s neveľkým odstupom na vedúce duo Interu a Levíc. „Nadstavbová súťaž priniesla z môjho ohľadu niektoré prekvapenia, či už dobré alebo menej dobré. Túto sezónu sa nám podarila vytvoriť jedna tréningová skupina, v tréningovom úsilí sme teda začali pracovať na súhre tímu, ktorý sa od minulého roku podstatne zmenil. V nadstavbovej časti sa nám relatívne darilo až nad moje očakávania. Dve výhry doma s Nitrou hneď na začiatok nabudili chlapcov. Levice nás v ďalšom kole porazili svojou skúsenosťou a doma so Sereďou sme nesplnili svoj cieľ na 100%, ale iba na 50%. Chlapci sa snažia pochopiť moju filozofiu basketbalu, aj keď občas to škrípe. Myslím, že až na prehratý zápas doma so Sereďou a prvý zápas v Nitre, som relatívne spokojný s prácou družstva,“ hodnotí tréner družstva doterajší priebeh súťaže.

Mladý tréner tímu zatiaľ hovorí hlavne o tom, že umiestnenie nie je pre neho podstatné, jeho cieľom bolo totiž vytvorenie dobre fungujúceho družstva a kolektívu chlapcov, ktorí budú s radosťou chodiť na tréningy a budú chcieť pracovať na 100%. „Snažím sa chlapcom odovzdať čo najviac, aby sa mohli viac a viac zlepšovať a ich snaženie bolo potom uplatnené v zápase. Výsledkové ciele si nekladiem, tie sú až odrazom práce hráčov na tréningoch,“ hovorí Nemček. Spokojnosť zatiaľ vládne s prístupom väčšiny hráčov v tréningovom procese, ako tréner poznamenal, hráči začali chápať čo požiadavky trénera a tím sa tak môže pomalými krokmi posúvať dopredu. Zo začiatku bolo potrebné pracovať na individuálnych zručnostiach, ktoré sú už v určitej miere vidieť u hráčov. Tiež teší fakt, že v novom tíme je vidieť určitú hierarchiu a vyprofilovanie lídrov. Do budúcna sa podľa kormidelníka bude pracovať aj naďalej na individuálnych zručnostiach a na súčinnosti všetkých hráčov.

IMG-8258

Momentálne situácia v tíme je taká, že káder je doplnený o štyroch hráčov z nižšej kategórie, ktorý s tímom aj trénujú, pretože základňa hráčov narodených v roku 2003 nebola taká početná. Trénera v tomto smere teší, že vo svojej (nižšej) kategórií sú lídrami svojho tímu, čo sa od nich aj očakáva. U mladších minižiakov sú traja hráči top lídrami vo svojich tímoch - Adam Brilla v B tíme, Robin Kunický a Ján Brutenič v A tíme. „V tíme starších mini sa v priebehu roku stal lídrom Matej Paulis, ktorý sa najmä vďaka svojej víťaznej povahe a ctižiadosti snaží stiahnuť so sebou aj ostatných a nebojí sa poradiť, či nabádať k lepšej práci svojich spoluhráčov. Ďalším hráčom je Alex Patrik Trenka, ktorý vie často svojou snahou stiahnuť spoluhráčov k lepším výkonom,“ prezrádza viac o hráčoch tréner druhej najmladšej kategórie.

Čo sa snaží Marián Nemček učiť svojich zverencov? „Mojou snahou je, aby pochopili tvrdú prácu, ktorú musia vynaložiť, aby boli lepší, možno najlepší. Nič nepríde zadarmo a musia obetovať vždy niečo viacej a premôcť sa, keď si myslia, že to už nejde. V basketbale musia ukázať, že sú kolektív a zápasy nevyhráva iba jeden hráč. Lídrov nebrzdím, ale musia pomôcť svojim spoluhráčom, aby sa zlepšovali.“

IMG-8636

Na záver sme s trénerom analyzovali úroveň súťaže. 25-ročný kormidelník uvádza Inter Bratislava ako jednoznačného lídra na západe, ale za ním je situácia vyrovnaná. Vyhrať dokáže každý s každým, aj v nižšej skupine nie je žiaden priepastný rozdiel. Čo sa týka Karlovky, tej sa podarilo postúpiť na záverečný turnaj v sezóne 2006/2007, ale správne vedenie mladým trénerom môže viesť k tomu, že Karlovka si svoje miesto na turnaji o majstra Slovenska v dohľadnej budúcnosti vybojuje.

Autor: Michal Duchovič/mbkkarlovka.sk