Nováčik pri svojej premiére medzi elitou oslavoval v Nitre prvé víťazstvo v SBL
06. októbra 2014

Historicky prvý zápas VŠEMvs Karlovka Bratislava v najvyššej mužskej súťaži Eurovia SBL skončil podľa predstáv Bratislavčanov, ktorí dokázali pod Zoborom zvíťaziť 76:71.

MBK SPU Nitra - VŠEMvs Karlovka Bratislava 71:76 (30:36)
štvrtiny: 16:16, 14:20, 20:22, 21:18
zostava a body VŠEMvs: Hoferica 14, Židzik 10, Kožár 9, Bečarík 6, Lehman 2 (Žilík 13, Dedeček 10, Abrhám 6, Kucsa a Dalibor Hlivák po 3, Stránsky 0)
najviac bodov Nitry: Lalič 21, Novysedlák 12, Vido 11.
TH: 23/15 - 24/15, fauly: 23 - 22, trojky: 2 - 5, rozhodovali: Kukelčík, Kovalčík, Turček, 400 divákov

Úvod bol opatrný, v prvej štvrtine sa hráči oboch mužstiev prezentovali viacerými nepresnosťami či chybami v obrane. Vyrovnaný priebeh pokračoval aj v druhej časti hry, mierny náskok si udržiavali hostia z Bratislavy. Kvalita hry sa potom zvýšila, diváci v Nitre videli rýchly a útočný basketbal. Karlovke vyšiel záver prvého polčasu, keď po premenených trestných hodoch Kožára domáci stratili loptu a v následnom útoku zaznamenal úspešný trojkový pokus Abrhám, ktorý tak pred prestávkou poslal hostí do šesťbodového vedenia (30:36). Po zmene strán Nitrania nakrátko vyrovnali hru i skóre, ale od polovice tretej časti hry to bol opäť nováčik z Bratislavy, ktorý sa ujal vedenia a postupne svoj náskok zvyšoval. Hostia dominovali najmä v podkošovom priestore, po viacerých ofenzívnych doskokoch zaznamenali ľahké koše. V záverečnom dejstve pridali zásluhou Dedečeka aj trojkovú streľbu a v 36. min viedli 74:61. Domáci však nezložili zbrane, v posledných minútach ešte zdramatizovali priebeh zápasu, ale na dokonalý obrat im už nezostali sily a ani čas. Karlovka si napokon víťazstvo ustrážila a po výsledku 76:71 mohla oslavovať svoje premiérové extraligové víťazstvo v klubovej histórii.

Hlasy po zápase:
Milan Černický, tréner VŠEMvs Karlovka: "Do zápasu sme išli s veľkým očakávaním a zvedavosťou, v podstate sme sami nevedeli, na čom sme. Samotný duel ukázal, že je to viac o bojovnosti ako o kvalite. Som však presvedčený, že s postupom času sa viac zohráme a budeme sa zlepšovať. Mali sme viac otvorených striel, lepšie sme si prihrávali, kľúčom k úspechu boli aj útočné doskoky, po ktorých sme zaznamenali ľahké koše. Vedeli sme, že Nitra sa bude snažiť hrať agresívne, že budú tlačiť na loptu. Máme však typy hráčov, ktorí majú v najvyššej súťaži odohraté viac ako súper a aj to dnes rozhodlo. Samozrejme, máme na čom pracovať, určite musíme zlepšiť videnie na ihrisku, distribúciu lopty či hru jeden proti jednému. Prvé víťazstvo teší, chalanov to určite povzbudí do ďalšej práce."

Miroslav Žilík, krídelník VŠEMvs Karlovka: "Dnešok bol dňom, ktorý sa zapíše hrubým písmom do histórie karloveského klubu. Som veľmi rád, že som mohol byť toho súčasťou a ešte viac ma teší, že zápas mal po skončení pre nás príchuť výhry. Začali sme nervózne, síce sme si vypracovali dobre pozície na skórovanie, ale nedokázali sme ich premeniť. S pribúdajúcimi minútami však z nás opadla nervozita a postupne sme sa dostali k svojej hre. Dalo sa čakať, že po prestávke na nás súper vybehne a bude sa snažiť o agresívnu hru. Záver sme však zvládli a zaslúžene vyhrali. Triumf teší, ale máme čo zlepšovať. Organizácia útoku mohla byť lepšia, myslím, že sme stratili aj veľa zbytočných lôpt. Nahradili sme to však bojovnosťou, dôležité bolo aj to, že súpera sme preskákali na útočnom doskoku. Chcem sa poďakovať fanúšikom, ktorí za nami prišli do Nitry a celý zápas nás hnali za víťazstvom. Verím, že ich bude čoraz viac."