Nováčik z Karlovky slovenskou raritou, SBL bude hrať bez legionárov
04. októbra 2014

Po štyroch rokoch bude v najvyššej slovenskej súťaži basketbalistov, ktorá po novom ponesie názov Eurovia SBL, štartovať nováčik. Mužstvo VŠEMvs Karlovka Bratislava ako súčasť mladého a ambiciózneho klubu MBK Karlovka zaokrúhli počet účastníkov na desať. Tím z hlavného mesta SR si účasť medzi elitou vybojoval víťazstvom v 1. lige mužov. Tú vyhrala Karlovka už v sezóne 2012/13, ale vtedy si to ešte funkcionári s pôsobením v extralige rozmysleli. Po dohode s majstrovským Interom bude druhý bratislavský klub v SBL hrávať svoje domáce zápasy vždy v stredu o 18.30 h v Športovej hale prof. Rovného na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského (FTVŠ UK).

Kompletný projekt klubu je na slovenské pomery ojedinelý a nezvyčajný. V Karlovke sa totiž rozhodli postaviť mužstvo bez pomoci zahraničných legionárov a to výhradne zo slovenských hráčov, z ktorých drvivú väčšinu budú tvoriť študenti. „Sme hrdí, že úspechmi z posledných rokov bola potvrdená naša filozofia o tom, že postupnými krokmi sa klub môže dostať do najvyššej súťaže. Naďalej chceme zostať tímom, ktorý bude orientovaný na mládež, chceme mať nad sebou extraligu, ktorá bude motiváciou pre našich odchovancov i hráčov, ktorí prídu do Bratislavy študovať. Chceme tak vybudovať konkurencieschopný tím založený na študentskej báze. Vzorom v našom snažení je slávny český univerzitný klub USK Praha,“ povedal pre basket.sk prezident nováčika SBL Ľuboš Cibák.

O tom, že Karlovka nechce byť medzi elitou iba do počtu, svedčí aj fakt, že na pozíciu trénera angažovalo vedenie skúseného kouča Milana Černického, ktorý v súčasnosti pôsobí aj ako reprezentačný tréner SR. Ten priznal, že ambiciózny projekt Bratislavčanov ho zaujal. „Pre každého kouča je výzva pracovať s mladými hráčmi. V premiérovej sezóne sa chceme v prvom rade aklimatizovať v najvyššej súťaži, ale určite nemáme v pláne hrať iba druhé husle. Vynasnažíme sa potrápiť favoritov a s ostatnými tímami hrať vyrovnanú partiu. Prípravné zápasy nám ukázali, že na to máme. Radi by sme sa od zápasu k zápasu zlepšovali, potrápili všetkých súperov a boli konkurencieschopní. Každé víťazstvo nás rozhodne poteší. Budeme ich chcieť vybojovať čo najviac, aby mladí chalani nevešali hlavy po prípadných vyšších prehrách s favoritmi,“ uviedol Černický.

Jedným z lídrom tímu by mal byť rozohrávač Michal Kožár, ktorý má extraligové skúsenosti z pôsobenia v tímoch Žiliny či Spišskej Novej Vsi. „V novej sezóne očakávam veľkú kvalitatívnu zmenu našich súperov v porovnaní s prvou ligou, ktorú sme hrali v uplynulých ročníkoch. Na to sa ako tím musíme poriadne pripraviť fyzicky aj mentálne. Máme hráčov, ktorí vedia do čoho idú, ale sú tu aj nováčikovia, ktorí si v prípade, že chceme byť úspešní, budú musieť na zmenu rýchlo zvyknúť. Pobiť sa o play-off bude náš základný cieľ. Klub však má dlhodobejšiu víziu, preto v prípade neúspechu sa o nadstavbovú časť určite pokúsime v ďalších rokoch,“ naznačil ambície Karlovky Kožár.

Hodnotenie generálneho manažéra Františka Kubalu: „Máme relatívne stabilizovaný káder, kde väčšina má podpísané dlhodobejšie zmluvy. Viac ako 90 percent percent hráčov sú študenti, z ktorých značná časť sú odchovanci. Pevne verím, že poctivým prístupom všetkých zúčastnených strán od hráčov, trénerov, realizačného tímu až po vedenie klubu sa budeme týždeň po týždni, od zápasu k zápasu zlepšovať a uvidíme, k akému umiestneniu nás to v prvej sezóne dotiahne. Do hľadiska chceme prilákať všetkých divákov, ale najmä študentov a aj preto budeme svoje domáce zápasy hrávať v stredu. Samozrejme, druhým dôvodom je fakt, že v sobotu hráva doma majstrovský Inter. Už teraz sa všetci tešíme na bratislavské derby zápasy, ktoré hlavné mesto SR nezažilo už viac ako 10 rokov. Prvé dejstvo je na programe už o mesiac.“

Zmeny v kádri MBK Karlovka:
Odchody: nikto
Príchody: Filip Lehman (MBK Handlová), Ivan Židzik (IMC Považská Bystrica), Daniel Stránsky (MBK ŽU Žilina), Matúš Luley, Michal Rosival, Viktor Dedeček (všetci Inter Bratislava „B“), Matej Baluch (Spišská Nová Ves)

Výsledky prípravných zápasov:
Ariete Prostějov (ČR) – Karlovka 95:58 (44:29)
Žilík 12, Lüley a Stránsky po 6

Ariete Prostějov (ČR) – Karlovka 78:61 (51:32)
Lüley a Žilík po 10, Hoferica 9

Prievidza – Karlovka 96:68 (44:39)
Hoferica 16, Dědeček 13, Abrhám 7

Karlovka – BC Prievidza 74:89 (40:49)
Hoferica 19, Kožár 12, Židzik 10

Viedeň D.C. Timberwolves (Rak.) – Karlovka 65:90 (30:38)
Hoferica 16, Valach 14, R. Bečarik 12

UKJ Mistelbach (Rak.) – Karlovka 81:73 (42:38)
Židzik 24, Fulka 10, R. Bečarik 8

UKJ Mistelbach (Rak.) – Karlovka 73:69 (43:41)
Fulka 16, Židik a Žílik po 9

Karlovka – JB Mmcité Brno (ČR) 81:90 (37:41)
R. Bečarik 13, Hoferica 11, Lehman a Žílik po 10

Győr-Szol Széchenyi Egyetem (Maď.) – Karlovka 50:84 (23:41)

BK Levickí Patrioti – Karlovka 85:73 (52:43)

Karlovka – Viedeň D.C. Timberwolves (Rak.) 87:63 (40:38)
Kucsa 20, Židzik 12, R. Bečarik a Lüley po 9

St. Pölten (Rak.) – Karlovka 71:75 (36:35)
Hoferica a Lehman po 10, R. Bečarik a Kucsa po 9

Karlovka – Tuři Svitavy (ČR) 69:84 (37:34)
R. Bečarik 17, Kucsa 11, Hoferica a Kožár po 10

Karlovka – Dragons St. Pölten (Rak.) 63:63

Zdroj: basket.sk