Nový ročník rozlosovaný, súťaž čaká viacero noviniek
12. júla 2015

Príprava na druhý ročník Eurovia Slovenská basketbalová liga je v plnom prúde. Čo všetko prinieslo zasadnutie klubov SBL?

V utorok sa stretli zástupcovia jednotlivých klubov SBL, aby si prebrali najdôležitejšie novinky pred nadchádzajúcou druhou sezónou. Prvým a kľúčovým bodom zasadnutia bolo žrebovanie súťaže, o ktorom sme Vás už na našom Facebookovom profile informovali. Úvodný rozskok druhého ročníka SBL je na programe v sobotu 3. októbra a hneď priniesie niekoľko zaujímavých duelov. Asi najväčším ťahákom bude repríza finále, vicemajster z Prievidze privíta na svojej palubovke Komárno a Miljan Čurovič sa tak hneď predstaví proti svojmu bývalému klubu. Nováčik z Košíc ostane na východe, svoju premiéru si odbije na palubovke Spišskej Novej Vsi. Bronzový medailista z minulej sezóny, tím Inter Bratislava začne sezónu v Hant Aréne proti Svitu. Záverečným duelom prvého kola bude derby dvoch celkov, ktorým účasť v play off v minulej sezóne ušla, Levičania privítajú Nitru. Prvé kolo má voľno Karlovka, ktorá začne následne svoju druhú sezónu medzi elitou v ďalšom kole doma proti Svitu. SBL bude mať deväť účastníkov, spolu teda každé družstvo odohrá 32 zápasov základnej časti, klasickým štvorkolovým spôsobom, hracie dni ostávajú - streda a sobota.Tímy si oddýchnu na začiatku decembra, kedy sa uskutoční Zápas Hviezd, premiérovo ho bude hostiť Poprad, konkrétne 12. decembra a prvý februárový víkend, počas ktorého spoznáme víťaza Slovenského pohára. Záverečné 36. kolo základnej časti je 27. februára, vyraďovacie boje začnú 5. marca. Víťaza sezóny 2015/2016 spoznáme najneskôr 14. mája. Kompletné rozlosovanie súťaže nájdete už na našom webe, v sekcii "Výsledky a rozpis zápasov".

Ďalšou dôležitou informáciou je ambícia medzinárodnej basketbalovej federácie FIBA Europe o zatraktívnenie modelu Eurochallenge Cupu, ktorý zastáva funkciu tretej najvýznamnejšej basketbalovej súťaže Európy. Nová súťaž, ktorá zatiaľ nemá stanovený názov pojme až 100 tímov z vyše 40 krajín. Na tomto leveli sa môžu predstaviť celky, ktoré sa neprobojovali do Euroligy, respektíve Eurocupu. Po takmer štyroch rokoch sa môže v basketbalovej Európe opäť predstaviť aj družstvo spod Tatier, prvé informácie o záujme vstúpiť do novej súťaže prejavili tri kluby - Komárno, Prievidza a Inter. Zo záujmu Prievidze nakoniec vzišlo, reálne v hre tak ostalo majstrovské Komárno a držiteľ bronzu z hlavného mesta. Zatiaľ však nič nie je isté, kluby totiž musia splniť normy FIBA Europe, aby bez problémov mohli fungovať v novej súťaži. Najneskorší termín, dokedy je možné odoslať prihlášku do súťaže je piatok 17. júla. Slovenské tímy by sa predstavili v kvalifikačnom kole, ktoré je na programe 30. septembra. Ak sa niekomu podarí prebojovať zo základnej časti, tak ho čaká štvorčlenná základná skupina, z ktorej postupujú dva najlepšie celky ďalej. Následne má garanciu ďalších šiestich stretnutí, po ktorých sú na rade vyraďovacie súboje.

Medializovanou zmenou prešiel aj formát Slovenského pohára, po novom sa do neho mohli prihlásiť aj zástupcovia z prvej, respektíve druhej ligy. Z klubov SBL prejavili hrať pohár všetci, niekoľko prvoligistov má tiež záujem zabojovať o trofej. Kľúčové v tomto smere bude 18. kolo základnej časti, po ktorom sa určí nasadenie na finálový turnaj o víťaza Slovenského pohára. Kluby sa rozhodli garantovať jednu miestenku zástupcovi z prvej ligy, tento počet sa ešte môže navýšiť o jedno družstvo v prípade, ak niekto z nižšej súťaže prejaví záujem zorganizovať finálový turnaj Slovenského pohára. Ak nastane táto možnosť, prvých šesť družstiev po polovici základnej časti bude hrať na Slovenskom pohári, v ostatnom prípade bude mať garantované miesto prvých sedem tímov. Na ďalšie podstatné novinky sa už čoskoro môžete tešiť, druhý ročník Slovenskej basketbalovej ligy prinesie viacero veríme, že pozitívnych zmien, ich úlohou je vám, fanúšikovi priniesť čo najväčší komfort a informovanosť o dianí v SBL-ke.

Autor: Michal Duchovič, Zdroj: basketliga.sk