Plná hala a dôležitý skalp. Juniori majú za sebou úspešný víkend
08. januára 2018

Po takmer mesačnej vianočnej prestávke pokračovala juniorská extraliga zápasmi 11. a 12. kola. Na palubovku Karlovky pricestovali v sobotu hráči z Košíc a v nedeľu basketbalisti Michaloviec.

Naši juniori nemali za sebou zrovna vydarené zápasy a aj preto bol pre nich duel s druhými Košicami veľmi dôležitý. „Bol to pre nás dôležitý duel, keďže chceme stále bojovať o Final Four. V lige je sedem vyrovnaných družstiev, každý zápas teda zohráva dôležitú úlohu. My sme boli z nich na tom asi najhoršie, mali sme štyri výhry a štyri prehry,“ povedal tréner juniorov Karlovky Marián Nemček.

Dôležitý duel zvládli, súpera z metropoly východu zdolali 84:74 a po vedúcom celku súťaže z Levíc boli len druhým tímom, ktorému sa to v aktuálnej sezóne podarilo. „Vedeli sme, že Košice hrajú rýchly basketbal, najmä smerom dopredu. Chceli sme zabrániť ich rýchlym protiútokom, čo sa nám podarilo. Obranu majú založenú na čítaní hry, čiže sme museli byť šikovnejší a predvídať ich pohyb. Darilo sa nám to s výnimkou druhej štvrtiny, v ktorej nás zaskočili zónovou obranou, s ktorou sme si nevedeli poradiť. Ku koncu bolo dôležité, že sme hrali rýchlo dopredu a darilo sa nám premieňať trojky,“ zhodnotil zápas Nemček, na ktorého nadviazal s 23 bodmi najlepší strelec tímu Dominik Havel: „Začiatok nám vyšiel, makali sme v obrane a padali nám aj strely zvonku. V druhej štvrtine sme mali bodovú odmlku, napriek tomu sme po polčase viedli. V druhom polčase sme už len udržiavali náskok a trochu ho aj navýšili.“

V tomto stretnutí zažili hráči aj nevídaný jav. Na stretnutie si našlo cestu veľké množstvo divákov. „Najviac ma prekvapilo, koľko prišlo divákov. Prispelo to k morálke celého tímu. Aj keď niektorí chalani hovorili, že boli z toho mierne rozhodení, neboli si až takí istí. Podľa mňa to však bolo veľmi dobré a podvedome nás to nakoplo k lepším výkonom,“ vyjadril sa Branislav Balvan. Dominik Havel priznal, že veľký počet divákov ho najskôr znervózňoval. „Celý prvý polčas som bol z toho nervóznejší. Myslím si, že sa veľmi dlho nepodarilo zaplniť halu na Majerníkovej. Asistent trénera rátal, že prišlo až 140 ľudí, čo je na takú malú halu veľmi veľa. Bolo to úžasné, niečo neuveriteľné. Pri každej vydarenej akcii, strele, vyhranom súboji sme zožali potlesk od fanúšikov.“

Víťazstvo nad silným súperom vždy pomôže tímu, obzvlášť po nie príliš vydarenom začiatku sezóny. „Košice mali doteraz len jednu prehru, výhra nad nimi nám zdvihla psychickú silu a pomôže nám smerom do ďalšieho priebehu sezóny,“ povedal 17-bodový Balvan.

Po Košiciach narazili hráči Karlovky na Michalovce, tie mali na konte len jednu výhru. „Boli sme od začiatku lepším tímom. Avšak nesústredenosť v obrane zapríčinila, že sme nedokázali odskočiť na viac ako desaťbodový rozdiel. V druhom polčase sme zlepšili obranu a prechod do útoku, čo vyústilo až ku konečnému 35-bodovému víťazstvu,“ zhodnotil Marián Nemček duel, v ktorom jeho zverenci zvíťazili 85:50. Pozíciu favorita si hráči uvedomovali a boli si vedomí toho, že rozdiel v skóre mohol byť ešte väčší. „Čakali sme, že to bude ľahší zápas. Vyhrali sme síce o 35 bodov, no chceli sme o viac. Deň predtým sme však odohrali v siedmich hráčoch a bolo vidno, že nám chýba energia. Nehrali sme dobre ako tím, veľa hráčov hralo skôr na individuálne štatistiky. Ale aj tak sme spokojní, máme na konte dve dôležité víťazstvá,“ pomenoval problémy Dominik Havel.

Juniori Karlovky sa po náročnom víkende priblížili k vytúženému postupu do Final Four, no cesta je ešte dlhá a stále je čo zlepšovať. „Často mávame problémy s komunikáciou v obrane. Oproti predchádzajúcim zápasom to zlepšujeme, ale stále to nie je dobré. Keď sa budeme môcť oprieť aj o obranu, bude sa nám hrať lepšie aj v útoku,“ dodal tréner Nemček.