Poky siahal v Rumunsku na finále svetového challengera v 3x3 basketbale
02. augusta 2016

Krídelník VŠEMvs Karlovka Bratislava Michal Podhorský sa nedávno vrátil z Rumunska, kde sa zúčastnil kvalifikačného turnaja v 3x3 basketbale. "Po turnaji môžme konštatovať, že sme si dali skromný cieľ - postup zo skupiny. Ten sa však vôbec nerodil ľahko," hovorí 29-ročný hráč bratislavskej Karlovky. So svojimi spoluhráčmi Lukášom Hofericom, Ondrejom Haviarom a Davidom Krčom dosiahli v základnej skupine dva výborné výsledky, keď porazili najprv Rumunov a potom srbský výber Novi Beograd. V poslednom zápase základnej skupiny nestačili na kanadský tím. Už vtedy však vedeli, že postúpia do "vyraďovačiek".

"Výhra v druhom zápase proti Srbom nám predčasne zabezpečila postup. Z môjho pohľadu to bol náš najlepší výkon. Nielen v Sibiu, ale celej sezóny. Tak, ako sme mali ťažké nohy v prvom zápase, zrazu všetko šlo ako po masle. Čo sme vystrelili to padlo, v obrane sme si pomáhali, bavili sme sa hrou, čo ocenili aj diváci," hovorí Michal. Do zápasu proti Kanaďanom, minuloročným medailistom z World Tour nastúpili Slováci s priveľkým rešpektom. Bohužiaľ sa nevyhli ani zraneniam, David Krč si narazil palec a ledva chytil loptu na nedeľnom tréningu.

S postupom chalanom narástlo sebavedomie a chceli ísť čo najďalej. Čakala ich prekážka zo srbského Zemunu. "Asi dve minúty pred koncom sme prehrávali o päť bodov a jednou nohou sme boli už na Slovensku. Dobre načasovaný timeout nám pomohol. Pritvrdili sme v obrane na hranicu faulu, čo prinieslo svoje ovocie a Ondrej Haviar nás vrátil do hry dvoma dvojkami," spomína. Za stavu 17:17, asi sedem sekúnd pred koncom, sa Pokymu podarilo získať loptu a hneď po vyvezení lopty za oblúk atakoval kôš, kde ho prebral Hofov obranca. "V poslednej sekunde Lukáš dotlačil moju strelu do koša a vypukla eufória," približuje.

Tam chalanov čakal neskorší víťaz turnaja. Hneď na začiatku si však Poky podvrtol členok pri doskoku a aj pre ubúdajúce sily už nedokázali zápas vyhrať. Prehra o bod znamenala, že slovenský výber skončil tesne pred bránami finále. "V Prahe sme skončili v štvrťfinále, v Sibiu v semifinále a do tretice verím, že to finále uhráme. Je škoda, že nám 3x3 sezóna končí, keď sme sa dostali do takej formy. Na druhú stranu nám to ukázalo, že môžme hrať proti špičke nielen na európskej úrovni ale aj na tej World Tour. Tú si dávame za cieľ budúcej sezóny," vraví Michal Podhorský. So spoluhráčmi sa dohodli, že budú pokračovať v obdobnom zložení. Zamerajú sa však na európske turnaje miesto slovenských.

3x3 sezóna skončila, už o týždeň však Michalovi začína letná príprava s Karlovkou. "Na novú sezónu sa teším, aj na novú dvojicu trénerov. Bude náročnejšie zladiť prácu s tréningami, no na sústredenie v Piešťanoch mám dovolenku. Na ten najdôležitejší diel prípravy teda budem k dispozícií," uzatvára.