Pred 19. kolom: V Spišskej musíme bodovať naplno!
21. decembra 2016

"Dosť bolo slov!" nechal sa pred stretnutím s Karlovkou počuť manažér spišského basketbalového klubu BK 04 AC LB Michal Búza. "Vysokoškoláci" cestujú v stredu na stretnutie s tímom, ktorý najvyššej súťaži potrebuje už zúfalo vyhrať. Takmer rok a pol trvajúce sucho by Spišiaci chceli ukončiť čo najskôr a ideálne doma. Dobrá možnosť sa im naskytuje práve v 19. kole Slovenskej basketbalovej ligy, kedy k nim zavíta naša VŠEMvs Karlovka Bratislava, teda súper z dolnej polovice tabuľky.

Aj pre entuziazmus domáceho celku šípia Karlovešťania náročný zápas. Mladý krídelník David Abrhám hovorí o tom, že sú si so spoluhráčmi plne vedomí toho, s čím idú domáci do stretnutia. "Očakávame náročný zápas, nakoľko Spišiaci ťahajú už veľmi dlhú sériu bez výhry a určite s tým chcú čosi spraviť. Práve proti nám ako súperovi zo spodnej polovice tabuľky si určite veria viac. Musíme hrať opäť veľmi koncentrovane, s veľkou energiou. Verím, že sa nám podarí priniesť si z východu dva body za výhru," je presvedčený David Abrhám.

V doterajšej histórii najvyššej súťaže sa Karlovka so Spišskou Novou Vsou stretla deväťkrát, z toho raz v tejto sezóne. Až osemkrát sa z výhry tešili naši chalani, Spišiaci uspeli iba v prvom vzájomnom zápase, ešte 11. októbra 2014. Odvtedy mali navrch zakaždým "Vysokoškoláci". V doteraz jedinom vzájomnom meraní síl vybojoval bratislavský tím na domácej palubovke pomerne jednoznačnú výhru, keď zverenci trénera Peťa Ivanoviča už po prvej štvrtine viedli o 10 bodov, v polčase takmer o 20 a pohodlný náskok si udržali do záverečného klaksónu. S výhrou 63:49 ale nebol domáci kouč celkom spokojný a kritizoval najmä hru v druhom polčase. "Nebol to žiadny oku lahodiaci basketbal. V tretej štvrtine sme nezahrali ani jeden protiútok. Spomalili sme hru a nezahrali sme to, čo máme natrénované," vravel po stretnutí.

Karlovka vystrelila v zápase 8. kola 60 striel, no s úspešnosťou iba 30 percent, čiže rovnako ako Spišiaci. Pomerne veľa bodov domácich - až 22 - padlo z čiary trestných hodov. Najväčší rozdiel v hre dvoch tímov však tvorili ostatné štatistiky. Napríklad straty, ktorých hostia nakopili až 23, využili domáci na navyšovanie náskoku najmä v prvom polčase. Veľký rozdiel bol tiež v premieňaní striel po útočnom doskoku. V týchto dvoch disciplínach triumfovala Karlovka 30:8 a tým prakticky aj vyhrala zápas. V stredu to ale zrejme bude oveľa zložitejšie. Spišiaci totiž zavelili na útok a postupne zapracúvajú aj nové tváre, pivotov Matta Marshalla z Kanady a mladého Slováka Viktora Juríčka. Najmä 23-ročný Bojničan sa po zranení vrátil do solídnej formy a tímu Dávida Demečka pravidelne pomáha dvojciferným počtom bodov (priemerne 11,9 na zápas) a v priemere 6,1 doskokmi.

Vzhľadom k tabuľkovému postaveniu zverenci Peťa Ivanoviča neberú nič, než výhru. Stretnutie VŠEMvs Karlovka Bratislava - BK 04 AC LB Spišská Nová Ves začína v stredu 21.12. o 18:00. Štatistiky zo stretnutia nájdete tu, na tomto linku zase bude vysielať klubová kamera.