Predstavujeme členov A-mužstva VŠEMvs Karlovka Bratislava, dnes: Miroslav Žilík
27. októbra 2014

meno a priezvisko: Miroslav Žilík
prezývka: "Žilo"
dátum narodenia: 9. augusta 1989 v Dolnom Kubíne
post: krídelník
výška: 197 cm
váha: 89 kg
číslo dresu: 8

predchádzajúca kariéra:
2008-2009 BK Dolný Kubín (extraliga muži)
2009-2012 BK Inter Bratislava (extraliga SR, česká extraliga NBL)
2012-2014 MBK Karlovka (I.liga)
2014- VŠEMvs Karlovka Bratislava (Eurovia SBL)

reprezentácie:
- širší výber U16, U18
- 2007 Majstrovstvá Európy B-divízie U18

sám o sebe vlastnými slovami:
S basketbalom som začal už na prvom stupni základnej školy v Dolnom Kubíne. V štvrtej triede sme mali v družine basketbalový krúžok a keďže už vtedy som bol jednička (smiech), trénoval som hneď s piatakmi. Veľmi ma to bavilo a ostalo mi to dodnes. Za najväčší doterajší osobný úspech považujem účasť na európskom šampionáte hráčov do 18 rokov, víťazstvo na majstrovstvách Slovenska kategórie do 16 rokov, dva tituly vo vysokoškolskej lige, prvenstvo na univerziáde a samozrejme to, že sme s Karlovkou dvakrát vyhrali I. ligu mužov a postúpili do Slovenskej basketbalovej ligy (SBL). Navždy mi utkvie v pamäti aj exhibičný zápas v Dolnom Kubíne, kde som si po prvý raz zahral extraligu. Trvalo to síce len jednu sezónu a keď potom opäť po roku prišla ponuka zahrať si pred tamojšími skvelými fanúšikmi, ani na chvíľu som nezaváhal. Bola tam super atmosféra a to si budem pamätať asi navždy.

A prečo vlastne Karlovka? Pred dvoma rokmi ma oslovil Richard Ďuriš, ktorý vtedy pôsobil ako tréner prvoligového tímu v MBK Karlovka. Veľmi sa mi páčila myšlienka hrať pod jeho vedením a okrem iného sa rysovalo, že sa v tíme stretne veľmi dobrá partia chalanov. Tak sa aj stalo a v tej sezóne sme vyhrali po prvý raz I. ligu. Napriek tomu, že sa potom v klube udiali zmeny aj na trénerskom poste, ani na chvíľu som neuvažoval nad zmenou pôsobiska. V ďalšej sezóne sme I. ligu vyhrali ešte väčším rozdielom, dominovali sme nad súpermi od začiatku až po záver ročníka a napokon sme utrpeli iba jedinú prehru v Košiciach, čo ma trochu mrzelo. Po skončení sezóny si s nami vedenie klubu sadlo za jeden stôl a začalo sa reálne uvažovať nad účinkovaním v najvyššej basketbalovej súťaži na Slovensku. Bola nám predstavená vízia hrať extraligu s čisto slovenským kádrom, čo bola pre mňa výzva a rozhodol som sa ísť do toho.

Už prvé zápasy novej sezóny nám ukázali, že ročník bude dlhý a náročný. Bude potrebné ukázať vytrvalosť a bojovnosť počas celého priebehu. Bol by som veľmi rád, ak by sme zdolali niektorého z favorizovaných súperov, lebo ako sa hovorí: oni musia, my môžeme. Určite nám ako mladým hráčom táto sezóna prinesie množstvo skúseností a verím, že aj radostných športových zážitkov.

Popri basketbalu som sa doteraz venoval štúdiu na Stavebnej fakulte STU v Bratislave, ktorej som čerstvým absolventom. Za môj basketbalový vzor by som označil Kevina Duranta z tímu Oklahoma City Thunder, mojím športovým vzorom je švajčiarsky tenista Roger Federer. Myslím, že moje basketbalové prednosti sú nekompromisná obrana, streľba za tri body a agresívny ťah na kôš.